Kadınlara İlham Veren Reklam Kampanyaları

Kadınlara İlham Veren Reklam Kampanyaları
Pazarlamacıların “Femvertising” adını verdiği kadın odaklı reklam kampanyaları başarılı yaklaşımlarla markalara ve kadınlara ilham veriyor. Son dönemlerde pazarlamacıların “Femvertising” olarak adlandırdıkları kadın odaklı reklamlar, en çok ilgi çeken reklam kampanyaları arasında yer almaya başladı. Cinsiyet eşitliği konusundaki çalışmaların giderek arttığı ve algıların değiştiği son yıllarda markaların pazarlama ve iletişim faaliyetlerinde bu değişimleri dikkate almaları kaçınılmazdı. Markalar, kadın odaklı reklam çalışmaları ile cinsiyet eşitliği konusundaki algı değişimlerini pazarlama fırsatına dönüştürüyor ve kadın-erkek eşitsizliğinin ortadan kalkmasına yönelik çalışmaları destekliyor. Kadınlara ilham veren en iyi reklam kampanyalarını sizin için derledik.
Nike – Better For It Nike 40 yıldır reklamlarında kadına bir özne olarak yer veriyor. Ünlü kadın sporcularla desteklenen kampanyalarında kadınları hayallerini gerçekleştirmeleri için motive etmeyi amaçlıyor. Kadınların pek çok spor dalında başarılı olabileceğini başarılı kadın sporcular ve pozitif vurgularla güçlendiren marka, özellikle 2010 sonrasındaki kampanyalarında spor yapmayı ve hareket etmeyi kadınları güçlendiren ve kendilerini bulabilecekleri bir aktivite olarak gösteriyor. 1970'ler nike kadın odaklı reklam 1990'lar nike kadın reklam nike kadın kampanya 2004 - Serena Williams nike kadın odaklı reklamlar Better For It - 2015
 
Dove – Gerçek Güzellik Dove yıllardır kadınların gerçek güzelliklerine ve gerçek kadınlara odaklı kampanyalar yürütüyor. Kadınların kendi görünüşleri ile güzel olduklarını göstermeye ve onları iyi hissettirmeye yönelik gerçekleştirilen kampanyalardan şüphesiz en çok ses getireni Real Beauty (Gerçek Güzellik) idi. Kampanya kapsamında yayınlanan Beauty Patch, kadınların gerçek güzelliklerini fark etmeleri ve kendilerini daha güzel hissetmeleri için gerçekleştirilen bir sosyal deneyin sonuçlarına yer veriyor. Dove’un Real Beauty kampanyası kapsamında yayınlanan bir diğer reklam yine bir sosyal deneye dayanıyordu. “Dove Gerçek Güzellik Çizimleri” adı verilen projede bir perdenin arkasındaki yedi kadının eskizi çiziliyor. Kadınların kendilerini tarif ederek çizilen ve bir yabancının onları tarif etmesiyle ortaya çıkılan eskizler karşılaştırılıyor.
 
  Marka Nisan ayında gerçekleştirilen “Choose Beautiful” kampanyası ile oldukça ilgi görmüştü. Dove ve Twitter’ın birlikte gerçekleştirdiği “#SpeakBeautiful” kampanyası da Dove’un kadınları gerçek güzelliklerini keşfetmeleri için cesaretlendirdiği bir diğer proje.
Always – #LikeAGirl Always tarafından gerçekleştirilen sosyal medya kampanyası #LikeAGirl cinsiyete dayalı önyargıları yıkmayı hedefliyor. “Kız gibi” olmanın nasıl algılandığı ile ilgili sorulara cevap aranan videoda yaşça büyük olan kızların cinsiyetleri ile ilgili negatif algıları varken daha küçük yaşlardaki kızların daha pozitif yaklaştıkları görülüyor. İlk videosu 58 milyondan fazla izlenen kampanyanın ikinci videosu "#LikeAGirl Unstoppable" ise kısa sürede 30 milyonun üzerinde izleyiciye ulaştı. P&G’nin Always markası için hazırlanan kampanya Türkiye’de Orkid tarafından paylaşılıyor.
 
Sport England – This Girl Can Spor yapmayı toplumsal bir alışkanlık haline getirmeyi hedefleyen Sport England, “This Girl Can” kampanyasında kadınları aktif olmaya teşvik ediyor. Kadınların nasıl yaptıkları ya da nasıl göründüklerini düşünmeden spor yapabileceğini gösteriyor. Zaman ya da maliyetten çok kadınların spor yapmamasının nedeninin fiziksel görünümleri, yeterince fit ve spor konusunda yetkin olmamalarından dolayı yargılanma korkusu olduğu sonucuna varan Sport England, spor yapan kadınların gerçek hikayelerini anlatıyor. This Girl Can videosu 8 milyonun üzerinde izlendi. Sosyal medya kanalları, kampanyaya özel bir web sitesi ve #ThisGirlCan hashtagi ile kampanya İngiltere’nin sınırlarını aşarak bir hareket ve kadınların tecrübelerini, hikayelerini paylaşabileceği bir topluluk haline geldi.
 
Clif Bar – LUNAFEST Clif Bar tarafından gezici kısa film festivali LUNAFEST için hazırlanan reklam filmi, kadınların toplumsal hayatta olduğu kadar Hollywood filmlerinde karşılaştıkları eşitsizlik ve haksızlıkları gözler önüne sererek kadınların neler yapabileceğini tüm açıklığıyla yansıtıyor. Kadınlar için, kadınlar tarafından ve kadınlar hakkında hazırlanmış kısa filmlerin gösterildiği festival için hazırlanan reklam filmi sadece belirli kadın karakterlerin Hollywood filmlerinde yer almasını eleştiriyor.
 
L'Oréal Paris – Women of Worth L'Oréal Paris tarafından 10 yıldır sürdürülen “Women of Worth” Programı dünyayı değiştirmek ve fark yaratmak için çalışan kadınları ödüllendirme ve çalışmalarını destekleme amacı güdüyor. “Çünkü siz buna değersiniz.” sloganı ile tanıdığımız güzellik markası, program çerçevesinde gerçekleştirilen projelerle kadınları destekliyor ve onlara ilham veriyor.
 
RAM Trucks – Courage Inside Ram Trucks kamyonetlerinin tanıtımı için hazırlanan reklam filmi “Courage Is Alreay Inside” kadınların karşılarına çıkan zorlukların üstesinden gelebilmesini konu ediyor. Kadınların hedeflerine ulaşabilmek için dev dalgalarla baş edebileceği, dağlara tırmanabileceği ya da sahneden bir performans sergileyebileceğini gösteren reklam filmi kadınların gündelik başarılarını oldukça doğal bir şekilde yansıtıyor.
 
Google – Made With Code Google için hazırlanan “Made With Code” kampanyası kız çocukların teknolojiye olan ilgilerini artırmayı ve teknoloji alanındaki kadın-erkek arasındaki farkı ortadan kaldırmayı hedefliyor. Teknoloji alanında çalışanların çok büyük bir kesimini erkeklerin oluşturmasından yola çıkan Google, yapılan projelerle kız çocuklara kod öğreterek neler yapabileceklerini gösteriyor ve onlara özgüven kazandırmaya çalışıyor.
 
Microsoft – Girls Do Science Microsoft kız çocukların bilim ve teknolojiye ilgi duyduğunu başarılı bir şekilde yansıtan “Girls Do Science” kampanyası kapsamında bir grup kız çocukla bilim hakkındaki düşünceleri üzerine konuştu. Bilime karşı ilgileri olduğunu söyleyen, web sitesi, robot, bilgisayar ya da başka cihazlar icat etme heyecanı içinde olan kız çocuklar daha sonra bilim ve teknolojinin erkekler için daha uygun olduğunu ifade ediyor. Rol modelleri, televizyon reklamları ve başka kanallarda gördükleri şekilde bunların “erkek işi” olduğuna inanıyor ya da “Bu iş erkeklere göre değil mi?” sorusuyla karşılaşıyor. Kadınlar Günü için yayınlan ve 2 milyonun üzerinde görüntülenmeye ulaşan bu video ile Microsoft bilimin erkekler için olduğu algısını değiştirmeyi amaçlıyor.
 
Cardstore – #WorldsToughestJob Cardstore tarafından 2014 yılı Anneler Günü için hazırlanan kampanya “World’s Toughest Job” kapsamında firma sahte bir iş ilanı yayınlayarak 24 farklı kişi ile online mülakat gerçekleştirdi. İş şartlarının kabul edilemez olması mülakata katılanlarda büyük bir şaşkınlık yaratmıştı. Ta ki mesleğin “annelik” olduğu söylenene kadar. 24 milyonun üzerinde görüntülenen video kadınların çocukları için yaşadığı zorlukları vurguluyor.
 
Verizon – Inspire Her Mind Dördüncü sınıf kız öğrenciler üzerinde yapılan bir araştırmanın verilerine dayandırılan reklam filminde Verizon, ilham verilirse kız çocuklarının bilim ve matematik alanında başarılı olacağını vurguluyor. Araştırma, dördüncü sınıfa giden kızların %66’sının matematik ve bilimi sevdiklerini söylemelerine rağmen üniversitede mühendislik alanlarında kız öğrencilerin oranının sadece %18 olduğunu gösteriyor. Reklamda kızların çocukluk yaşlarından itibaren sosyal yönlendirmelerle bilim ve matematikten uzaklaştırıldığı gözler önüne seriliyor. Reklam, kız çocuklarına cinsiyetlerine yönelik yargılama ve yönlendirmelerde bulunmak yerine, onlara yapabilecekleri konusunda destek olarak bilim ve matematikteki potansiyellerini ortaya çıkarmaları için ilham vermenin önemini gösteriyor.
 
Under Armour – I Will What I Want Gisele Bündchen’in rol aldığı reklam filmi “I Will What I Want” ile Under Armour; tüm engel, yargılama, beklenti, etiket ve eleştirilere rağmen kadınların başarılı olabileceğini vurguluyor. Kadın sporcuları cesaretlendirmeyi amaçlayan kampanyanın ikinci reklam filminde balerin Misty Copeland yer aldı. İlk filmi 3 milyona yakın izlenen kampanya, ikinci filmi ile 9 milyonun üzerinde izleyiciye ulaştı.
 
 
Aerie – #AerieREAL ABD merkezli iç giyim markası Aerie, geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen #AerieREAL kampanyasında, en büyük rakibi Victoria’s Secret’ın “The Perfect Body” kampanyasına zıt bir çalışma gerçekleştirdi. Marka, modeller üzerinde Photoshop’la rötuş yapılmadan ortaya çıkan, modellerin vücut ve cilt kusurlarının görünür olduğu gerçekçi görsellerle genç kadınlara sesleniyor. feminist reklamlar reklamda kadın
 
COVERGIRL – #GirlsCan Kozmetik markası COVERGIRL, #GirlsCan kampanyası ile kadınları daha iyi ve daha güzel hissettirmek yerine, farklı bir yaklaşımla kadınları cesaretlendirmeyi tercih ediyor. Reklam, kadınların sürekli olarak duyduğu “kızlar yapamaz” sözleri ile cesaretlerinin kırıldığına ve hayallerinin peşinden gitmeyi bıraktıklarına dikkat çekiyor. Ellen DeGeneres, Katy Perry, P!nk, Janelle Monae, Queen Latifah, genç rapçi Becky G ve Sofia Vergara’nın yer aldığı reklam filminde ünlü isimler istedikleri takdirde kadınların hayallerine ulaşabileceğini söylüyor.
 
GoldieBlox – Princess Machine Oyuncak firması GoldieBox, “Princess Machine” reklamı ile kız çocukların oyuncak bebeklerden ve prenseslerden daha çok seçeneğe sahip olması gerektiğini vurguluyor. Reklamda 3 kız çocuğu Rube Goldberg makinesi adı verilen karmaşık düzeneklerle basit işler yapan bir sistem geliştiriyor. Kız çocukların oyuncak bebekler yerine interaktif kitaplar ve oyunlarla mühendislik becerilerini geliştirebileceğini gösteren reklam filmi geleceğin kadın mühendislerine ilham vermeyi amaçlıyor.
 
Son dönemlerin yükselen reklam trendleri arasında yer alan kadın odaklı reklamlar en başarılı kampanyalar arasında yerini almış durumda. İlerleyen süreçte bu tarz reklamların daha çok karşımıza çıkacağını tahmin ediyoruz.

İlgili Haberler

Designneuro tarafından hazırlanan Hopealkazar.com yayında!
Web siteleri menu icon
8 Ara 21
Designneuro tarafından hazırlanan Hopealkazar.com yayında!
Devamını Oku >
Ünlü Bebekler Nike'ın "Unlimited Future" Reklam Kampanyasında
Ünlü Bebekler Nike'ın "Unlimited Future" Reklam Kampanyasında
Devamını Oku >
Tüm Zamanların En İyi 12 Reklam Kampanyası
Tüm Zamanların En İyi 12 Reklam Kampanyası
Devamını Oku >
Nike’tan Hıza Davet Eden Kampanya: Find Your Fast
Nike’tan Hıza Davet Eden Kampanya: Find Your Fast
Devamını Oku >
Apple Watch Uygulamaları
Apple Watch Uygulamaları
Devamını Oku >
Mixx Awards Türkiye 2014 Ödülleri Sahiplerini Buldu!
Mixx Awards Türkiye 2014 Ödülleri Sahiplerini Buldu!
Devamını Oku >
7. Doğrudan Pazarlama Ödülleri Sahiplerini Buldu!
7. Doğrudan Pazarlama Ödülleri Sahiplerini Buldu!
Devamını Oku >
Türkiye'nin En İtibarlı Markaları 2013
Türkiye'nin En İtibarlı Markaları 2013
Devamını Oku >