Sevgililer Günü’ne Özel Reklam Kampanyaları

Sevgililer Günü’ne Özel Reklam Kampanyaları

Markaların, 2018 Sevgililer Günü’ne özel olarak hazırladıkları kampanyalarını sizler için bir araya getirdik.

Her yıl 14 Şubat’ta kutlanan Sevgililer Günü, Papa I. Gelasius tarafından ilan edildi ve Lupercalia Festivali’nin yerini aldı. Köklü geçmişine rağmen sevgililerin birbirlerine aşk mektupları ve kartları göndermesi, 17. yüzyılda başladı.

Günümüzde, birbirine aşk itirafında bulunma ve evlenme teklifi etmeyle ilişkilendirilen Sevgililer Günü, popüler kültürün bir parçası haline geldi.

Sevgililer Günü’nün etkilerini görmek isteyen Picodi.com, aralarında Avrupa, Asya, Avustralya, Amerika ve Afrika’nın bulunduğu ve 32 farklı ülkeden, 5.600’ün üzerinde kişinin katıldığı bir anket gerçekleştirdi.

Anketin sonuçları şöyle:

Dinsel nedenlerden dolayı Pakistan, Endonezya, Malezya, Afganistan, İran ve Suudi Arabistan’da Sevgililer Günü kutlanmıyor.

Türkiye ise Sevgililer Günü kutlamaları konusuna ilgiyle yaklaşıyor. Nüfusun neredeyse 3’te 2’si (Tam olarak %62’si) Sevgililer Günü’nü kutluyor. %38’i ise bu özel günü kutlamayı reddediyor.

Türk erkeklerinin %61’i ruh eşlerine hediye olarak giysi almayı tercih ederken, %20’si bir restoranda romantik bir akşam yemeği ya da çiçek armağan etmeyi seçiyor. Kadınların %61’i yine eşlerine, sevgililerine hediye etmek için giysi alıyor. Kadınların ikinci tercihi ise %20’yle parfüm oluyor.

Kadınların %51’i, erkeklerin %52’si hediye olarak giysi almaktan mutluluk duyuyor. Erkeklerin %27’si sinema veya tiyatro ile mutlu olurken; Sevgililer Günü’nde kadınların %30’u kendilerine mücevherat, %27’si sinema ve tiyatroya hediye edilmesi karşısında mutlu oluyor. Kadınların %28’i ise, sevgililerinin sevimli olduğunu ve hediye seçeneği olarak değerlendirdiği pelüş oyuncaklardan nefret ediyor.

Mağaza sahipleri için Şubat ayının başı, satışların arttığı bir dönem. Sevgililer Günü öncesi mücevhere olan talep %37 artarken, kozmetik ve parfüme olan talepte  %38 oranında artış görülüyor.

Sevgililer Günü’nde Türkler, hediye için ortalama 185 TL harcama yapıyor. Cinsiyetlere göre ise bu rakam kadınlarda 194 TL, erkeklerde ise 176 TL. Global sıralamada Türkiye hediye için ayırdığı ortalama 185 TL’yle 32 ülke arasında 25. sırada yer alıyor. Araştırmanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Markaların hazırladığı reklam kampanyaları da ruh eşlerinin birbirlerine alacakları hediyelere karar vermesini kolaylaştırıyor. Senaryo, görsellik, yer verdikleri ünlüler ve kullandıkları müziklerle dikkat çekiyor.

İşte 2018’in Sevgiler Günü’ne ait seçtiğimiz kampanyalar:
 
Enza Home #EnGüzelAşklara 2018 Yeni Reklam Filmi

 
Defacto – Sevgililer Günü

 
Kiğılı Sevgililer Günü #SeniGordugumZaman | Sosyal Deney

 
GittiGidiyor – Sevgililer Günü Reklam Filmi

 
Trendyol’da Aşk Var! | Sevgililer Günü – Elvin Levinler, Cansu Akın, Billur Saatçi

 
Aşkta Kazananlar Bu Sene 14 Şubat’ta MediaMarkt’ta | MediaMarkt

 
CardFinans Sevgililer Günü Kampanyası | Hayat aldıklarından fazlasıdır.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Geri Dönüşüme Katkı Sağlayanları Dijital Parayla Ödüllendiren Uygulama iPhone X’in Hiç Görünmediği Duygusal, iPhone X Reklam Filmi →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.