Pazarlama Yaklaşımınızı Geliştirecek 7 Rakip Analizi Aracı

Dijital Pazarlama, Konular 03 Tem 2018
Pazarlama Yaklaşımınızı Geliştirecek 7 Rakip Analizi Aracı

Yazımızda, pazarlama yaklaşımınız geliştirmenize ve strateji belirlemenize yardımcı olabilecek 7 rakip aracına yer verdik.

Hiçbir şirket tek başına değil, her birinin rakipleri var. Eğer rakibiniz yoksa işletme modelinizde büyük bir problem var demektir. Rekabet hakkındaki en iyi şey, daha iyi hamleler yapmak için taktikleri geliştirmektir. Sizinle aynı alandaki rakipler, hem kazandığınız hem de kaybettiğiniz çabalarınız sonucunda öğrendiğiniz bir bakış açısı kazanmanıza yardımcı olur.

Sosyal medya çağında rakip analizi, çok kıymetli bir araçtır ve her zamankinden daha erişilebilir hale gelmiştir. Bu yazımızda belli başlı bazı anahtar araçlara göz atacağız ve bunları rakiplerinizin pazarlama çabalarıyla ilgi bilgi almak amacıyla nasıl kullanmanız gerektiği hakkında ipuçları paylaşacağız.

Sosyal medyayı Awario’yla dinleyin

Rakiplerinizin sosyal medyasını, neler yaptıklarını görmek için muhtemelen çoktandır kontrol ediyorsunuzdur. Fakat sosyal medya dinlemeyle, daha geniş resmi görebilirsiniz.

Awario, insanların seçtiğiniz anahtar kelimelerin yanı sıra rakiplerinizi ve ürünleri hakkında neler konuştuğunu görebilmenizi sağlar. Awario, çeşitli blogları, forumları ve web sitelerini görüntüleyerek, kitlenizle mention feed’inden etkileşim kurmanızı sağlar.

Rakiplerinizi takip ettiğinizde, negatif yorumları görebiliyorsunuz ve insanlara daha iyi çözümler sunabilecek ilk seçenek haline geliyorsunuz. Araçtaki Sentiment özelliği sayesinde negatif yanıtlara odaklanarak aramanızı daraltabilirsiniz.

Awario, rakibinizin izleyicileri arasındaki en etkili kişileri tanımlamanızı sağlar. Bu anahtar bilgi sayesinde kendi mesajlaşmalarınızı artırabilirsiniz.

Fiyatlandırma

14 günlük ücretsiz deneme sürümüne sahip Awario’nun, aylık 29$’dan başlayan 3 ayrı paketi bulunuyor. Küçük işletmeler için, veri aktarımı ve rapor paylaşımı yapılabilen en uygun PRO çözümünün fiyatı ise aylık 89$.


Rakiplerinizin trafiğinin nereden geldiğini SimilarWeb’le araştırın

SimilarWeb, rakiplerinizin – yönlendirme, arama ve sosyal trafiğinin nereden geldiğini öğrenmek istediğinizde, kullanışlı bir araç. Kendinizi; genel ziyaret,  ziyaret başı sayfa görüntülenmesi, sitede kalma süresine göre rakiplerinizle karşılaştırabilirsiniz.

Fiyatlandırma

SimilarWeb, genellikle kişiler ya da küçük işletmeler için yeterli olan 1 aylık mobil trafik ve 3 aylık web trafiği verisi dahil olmak üzere, metrik başı 5 sonuç için ücretsiz.


Rakiplerinizin backlink’lerini SEO SpyGlass’la çalın

SEO SpyGlass, rakiplerinizin sitelerinin backlink analizini yapmak için harika bir araç. Kullanışlı sunucu karşılaştırma modülü (Domain Comparison module) sayesinde, aynı anda birkaç rakibinizin backlink analizini yapabilirsiniz.

‘Link Intersection’ panelini kullanarak, rakiplerinize link veren web sitelerini görebilir ve kendi web siteniz için altın link oluşturma fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. Bu aracın en iyi tarafı, linkleri gerçek zamanlı kontrol edebilmesi. Bu sayede, var olan linkleri derinlemesine analiz edebilirsiniz.

Fiyatlandırma

SEO SpyGlass’ın her bir site için 1.100 linki analiz edebileceğiniz ücretsiz bir versiyonu, yalnızca 2 sitenin backlink profillerini karşılaştırmanıza izin veriyor. Daha fazlasını istiyorsanız, web sitesi sahipleri ve webmaster’lar için ideal olan 124.75$’lık Pro versiyonu ya aylık 299.75$ ücretle SEO şirketleri için hazırlanan Enterprise versiyonu değerlendirebilirsiniz. Enterprise’ın avantajları arasında beyaz etiketli ve PDF ya da HTML formatındaki kayıt raporlarıyla, CSV veri transferi yer alıyor.


İçerik stratejilerini BuzzSumo’yla analiz edin

İçeriğin ‘kral’ olduğunu hatırlarsınız. BuzzSumo, rakiplerinizin içerik çabalarını görüntülemenizi sağlar. Rakiplerinizin içerik stratejisiyle ilgili içgörüler sağlayan araç, kendi stratejinizi belirlemenize de fırsat veriyor. Hangi içeriklerin işe yaradığı ve sosyal medyada influencer’lar tarafından tamamlandığını görebilirsiniz.  Rakiplerinizin içerik performansını takip ederek, detaylı bir karşılaştırma yapabilirsiniz.

Bir anahtar kelime için alarm kurarsanız, kendi nişinizdeki içeriklerden hangilerinin sosyal medyada en yüksek etkileşimi aldığını paylaşımlar ve linklerle öğrenebilirsiniz.

Bunların yanında, BuzzSumo içerik uzunluklarını ve formatlarını da analiz eder ve kimler için hangi türde içeriklerin uygun olduğunu anlamanızı sağlar. Eğer en yüksek performansı gösteren içeriklere daha yakından bakarsanız, neden bu kadar popüler oldukları hakkında ipuçları edinirsiniz ve kendi stratejinizi edindiğiniz bilgiler ışığında yeniden şekillendirebilirsiniz.

Fiyatlandırma

BuzzSumo, telefon doğrulaması karşılığında 14 günlük tam sürüm bir deneme sunuyor. Ücretli plan ayda 79$’dan başlıyor. İçinde en popüler seçeneklerin bulunduğu planın fiyatı ise aylık 139$.


Rakiplerinizin reklamlarının nereden geldiğini iSpionage’la belirleyin

Eğer rakiplerinizin ücretli reklamlarının nereden geldiğini keşfetmek istiyorsanız, iSpionage sizin için doğru bir seçenek. Araçla, rakibinizin AdWords’e ne kadar yatırım yaptığını ve PPC reklamlarda belirli bir konu hakkında kimlerle rekabet ettiğinizi görebilirsiniz. iSpionage, reklam harcamaları konusunda gerçekçi beklentiler içine girmenize ve tıklama başı maliyetinizi düşürmenize ve dönüşüm oranını artıracak daha iyi reklamlar yapmanıza yardımcı olabilir.

Fiyatlandırma

Aracın temel planının ücreti aylık 29$.


Uygulamalarını ya da sitelerini nasıl kurduklarına BuiltWith’le yakından bakın

BuiltWith, rakiplerinizin sitelerini neyin üzerine kurduklarını, yalnızca URL’yi yazarak öğrenmenize yardımcı olur. Web sitesinde kullanılan sistemleri görerek daha iyi alternatifleri görebilir ya da kendi sitenizde uygulayabilirsiniz. BuitWith, sitede kullanılan widget’ları, e-posta pazarlama hizmetlerini, fontları ve arka plandaki teknolojileri görmenizi sağlar.

Fiyatlandırma

Site teknolojilerini öğrenmek ücretsiz fakat, kullanılan teknolojileri liste halinde kaydetmek gelişmiş özellikler arasında sayılıyor ve aracın aylık temel planı 295$.


Leadfeeder’la her zaman farkında olun

Rakiplerinizin de sizi gizlice takip etmesi, seçenekler arasında. Leadfeeder’ı kullanarak web sitenizi kimlerin ziyaret ettiğini öğrenebilirsiniz, ziyaretçilerin IP’lerini analiz ederek, aralarında şirketlerin olup olmadığını öğrenerek, sitenizde tam olarak neleri görüntülediklerini tanımlayabilirsiniz.

Fiyatlandırma

Leadfeeder, projeyi ücretsiz denemeniz için 30 günlük bir süre tanıyor. Fakat bundan sonrasında aracın aylık planları 53$’dan başlıyor. Premium özellikler, daha hızlı bir hizmet, ziyaretlerin detaylı analizi ve çok daha fazlasını sunuyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← 2018’in İkinci Yarısı İçin Pazarlama Stratejileri Oyunlaştırma Nedir, Pazarlama Dünyasında Faydaları Nelerdir? →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.