E-Ticaret Sitesi Dönüşüm Oranı Google Analytics’le Nasıl Artırılır?

Dijital Pazarlama, Konular 26 Eki 2017
E-Ticaret Sitesi Dönüşüm Oranı Google Analytics’le Nasıl Artırılır?

E-ticaret web sitelerinde dönüşüm oranını artırmak için Google Analytics’i nasıl kullanmanız gerektiğini yazımızda bulabilirsiniz.

E-ticaret dönüşüm oranınızı artırmaya hazır mısınız? Bunu yapmak için aşağıdaki adımları uygulayın.

Trafik Kaynağına Göre Segmentasyon

Başvurulan URL’ler ya da sitenize gelen trafik kaynaklarının dönüşümle olan ilişkisini anlamak oldukça önemli. Bunun ardındaki veri, öncelik sıranızı belirlemenizde yardımcı olur.

Google Analytics; kullanıcıların nasıl, nereden ve ne zaman sitenize geldiğini takip etmenizi sağlar:

  • İnsanlar web sitenize nasıl geliyor
  • Ne zamanlar sitenizi ziyaret ediyor

Sitenize gelmek için bağlantı noktası olarak nereyi kullanıyorlar sorusunun ve yukarıdaki soruların yanıtlarını trafik kaynakları ile ilgili şu dizinde bulabilirsiniz:

Acquisitions > All Traffic > Source

Buradan ulaşabileceğiniz bilgiler:

  • Hangi trafik kaynakları en yüksek trafik hacmini getiriyor
  • Hangi trafik kaynakları en düşük ve en yüksek dönüşüm oranını getiriyor
  • Hangi trafik kaynakları en pahalı ziyaretleri getiriyor (Bu sorunun cevabı için, her bir trafik kaynağı için ücret belirlemeniz gerekiyor)
  • Hangi kaynak mobil ve masaüstünde daha çok trafik çekiyor

Pek çok e-ticaret web sitesi, sitelerine özelleştirilmiş öğeler ekliyor. Google Analytics, ziyaretçilerin sitenizdeyken nasıl hareket ettiğini görebilmenizi sağlıyor.

Bu bilgilere ulaşmak için kullanacağınız sekmeler:

Behavior > Site Content > All Pages

google-analytics

Yüzlerce hatta binlerce sayfadan oluşan bir e-ticaret sitesi için hangi sayfaların en yüksek trafik hacmini getirdiğinin yanı sıra en iyi karşılama sayfası ve çıkış sayfası da bu sekmeler aracılığıyla görüntülenebiliyor.

Hangi ürün sayfalarının çok trafik aldığını öğrenin ve bu içgörüyü web sitenizi özelleştirmek için kullanın. Kullanıcının sitenize girdiğinde ilk karşısına çıkan karşılama sayfaları, en çok önem vermeniz ve geliştirmeniz gereken sayfalar arasında yer alır. Bu sayfaların, kullanıcıyı ulaşmak istediği yere kolayca yönlendirmesi gerekir.

Kırmızı bayrakla işaretlenmiş düşük performanslı sayfaların neden performans gösteremediğinin araştırılması önemlidir. Yalnızca karşılama sayfaları değil, insanların sayfadan ayrılmaya karar verdiği çıkış sayfaları da aynı derecede kritiktir.

e-ticaret-customer

Ürün Performansı

Hangi belirli sayfalarda, hangi ürünlerin (trafik getirme açısından) yüksek performans gösterdiğinin yanı sıra, Google Analytics gerçek ürün performansını görüntülemenizi de sağlar. Rapor olarak görüntülemek isteyeceğiniz bu bilgilere şu sekmelerle ulaşabilirsiniz:

Conversions > eCommerce > Product Performance

Bu raporu almak için e-ticaret takibini aktifleştirmeniz gerekir. E-ticaret takibi, sitenize bir kodla ekleyebileceğiniz; ürün satışı, satın alım miktarı, fatura adreslerini içeren banka işlemleri verisini bir arada toplayan ve plugin olarak çalışan bir snippet’tır. Bunun için öncelikle sitenizi Google Web Master Araçları‘na eklemeniz gerekiyor.

Sitenizi buraya eklediğinizde size hemen bir kod veriliyor. Bu kodu, kullandığınız yapıya göre; örneğin php kullanıyorsanız Header ya da Body arasına, header.php’den sonra metaların altına yerleştirebilirsiniz. Siteniz tek sayfa ise ve örneğin index.php’yi takip etmek istiyorsanız yine sayfada uygun bir yere koyabilirsiniz. HTML için de aynı uygulama geçerlidir.

E-ticaret takibi, Google Analytics’le entegre olarak çalışır ve web sitenizdeki kullanıcı hareketlerini ayırmanıza ve değerlemenize fazlasıyla yardımcı olur. Ürün performansı verisi, hangi kategorilerin veya ürünlerin en fazla para kazandırdığını görmenizi sağlar. Sayfa performansında olduğu gibi, hangi sayfalara odaklanmanız, karşılama sayfalarınızdaki hangi ürünleri tavsiye etmeniz konusunda yardımcı olur ve e-posta kampanyaları hazırlamanızı kolaylaştırır. Hangi ürünlerden daha fazla para kazandığınızı bilmeniz, ziyaretçilerinize ne gibi ürünler sunmanız gerektiği hakkında ipucu verir ve dönüşümü artırır.

Print

Satın Alma Davranışı

Ziyaretçilerinizin tam olarak ne aradığıyla ilgili bilgi sahibi olmanız, e-ticaret açısından önemlidir. Bunu yapabilmek için ziyaretçilerinizin satın alma davranışlarını gözlemlemeniz şarttır. Google Analytics’te izleyeceğiniz yol:

Conversions > Shopping Analysis > Shopping Behavior

Sitenizi özellikle ilk kez ziyaret eden kişiler, seçim yapabilmek için pek çok farklı sayfaya göz atma eğilimindedir. Sitenizde nasıl dolaştıklarını anlayabilirseniz, davranışlarını da analiz edebilirsiniz ve ürün satın alıp almama eğiliminlerini; satın alma sürecini tamamlama mı yoksa işlemin ortasında vazgeçme eğiliminde mi olduklarını görebilirsiniz. Daha detaylı bir incelemeyle, belli bir noktada neden durduklarını anlayabilir ve bu problemi çözmek için harekete geçebilirsiniz.

Web sitenizde arama çubuğu varsa sorguları içeren arama terimlerini Google Analytics’de görüntülediğinize emin olun. İnsanların bu alanı kullanarak sitenizde neler aradığını görüntülemek için izleyeceğiniz yol:

Behavior > Site Search > Search Terms

Site araması raporu, müşterileriniz hakkında önemli bir veriye direkt ulaşmanıza izin verir. Müşterilerinizin talep ettiği ve sitenizde görmek istediği bir ürünü satmanız konusunda sizi yönlendirir.

Google Analytics, web sitesine ilişkin veriyi analiz etme ve daha sonrasında performans artışı için doğru kararlar alabilme açısından gerekli bir araçtır. Düşük oranda bir performans artışının bile e-ticaret siteleri için büyük bir etki yaratabileceği unutulmamalıdır. Dönüşüm oranını artırmak için; elde edilen veriyi iyi incelemek, problemlerin kaynağına inmek ve var olan değerleri iyileştirmek gerekir.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Facebook Erişimini ve Etkileşimini Artıracak 3 Etkili Strateji 2018'in Sosyal Medyaya Yön Verecek Trendleri →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.