Otizmliler, Şirketlere Değer Katabilir

Otizmliler, Şirketlere Değer Katabilir

Fransız gıda sektörü liderlerinden Andros, hazırladığı kariyer programıyla otizmlileri çalışma hayatına kazandırdı.

Fransa’da, sözlü iletişim kuramayan 500.000 otizmli yaşıyor. Yalnızca bir otizmlinin devlete yıllık maliyeti 100.000 euroyu buluyor. Fransa’nın gıda sektöründeki liderlerinden Andros, toplumdan dışlanan, kötü davranılan, dış dünyayla ilişkileri kesilen bu insanları topluma kazandırmak, çalışma hayatının bir parçası haline getirmek için harekete geçti ve onlar için kariyer programı “Autism Can Work”ü hazırladı.

Doğru otizmli adaylar seçildi.  Adaylar, profesyonel rehberlik hizmetinin ardından, fabrikada çalışan diğer herkesle aynı sözleşme yapılarak görevlendirildi. Üretim hattında çeşitli görevler alan otizmlilerin saplantı olarak görülen davranışları, verimli bir çalışmaya dönüştü. Seviceplan’la hazırlanan kampanya, ulusal medyada büyük ilgi gördü. Program sayesinde bir otizmlinin devlete yıllık maliyeti 35.000 euroya düşerken, otizmlilerin, şirketlere değer katabileceği de böylece kanıtlanmış oldu.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Tuna Ofis Web Sitesi Yayında! Fruit of the Loom’un "Fark Edilemeyen" İç Çamaşırı →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.