Başarılı Bir İnternet İşi Kurmak İçin 5 İpucu

Başarılı Bir İnternet İşi Kurmak İçin 5 İpucu
Başarılı ve yüksek kazançlı bir internet işine giden yolu, yazımızda yer verdiğimiz 5 ipucuyla daha kolay bulabilirsiniz. Global Industry Analysts’e göre 2015 yılında müşteriler online eğitimlere . Telecommunication Union’a göre internet kullanıcılarının sayısı 2000 yılında 738 milyonken 2015 yılında 3.2 milyara ulaştı. Statista’ya göre ise . İnternet ve sosyal medya, girişimciler için büyük bir fırsat haline geldi. Bu kadar harika bir fırsat varken, bazı girişimciler ve işletmeler potansiyeli değerlendiremiyor. Araştırma firması Clutch’a göre küçük işletmelerin %46’sı 2016’da internet sitesine sahip değildi. İnternet sitesi kurmak için bir miktar para harcamaktan kaçınan bu işletmeler, büyük fırsatları da kaçırmış oldu. Yazımızı okuyan ve stratejilerinde değişiklik yapmayı düşünen girişimcilere ve küçük ölçekli işletmelere, böyle büyük bir fırsatı kaçırmamalarını, işlerini internetin gücünden yararlanarak büyütme şansları varken bu şansı kullanmaları gerektiğini hatırlatıyoruz. Eğer işletmenizde büyüme gözlemlemiyorsanız, aşağıda yer alan 5 stratejiyi uygulamıyorsunuz demektir.
  1. Markalaşmaya ve iletmek istediğiniz mesaja açıklık getirin
Eğer internet pazarlaması konusunda internet araştırması yaptıysanız, girişimcilerin “niş oluşturmak” terimine aşinasınız. Size diğerlerinden ayrılmak için farklı olmanızı tavsiye ederler. İşletmeler, farklı olma düşüncesiyle zıt tarafa yönelerek markalaşırlar. Potansiyel müşteriler ve yatırımcılar ise zamanlarını ve paralarını ne işe yaradığını ve onlara nasıl yardımcı olacağını bilmedikleri bir girişime yatırım yapmak istemez. Markalaşmanın yeni çağı kulağa hoş gelse de hem yatırımcıların hem de müşterilerin kafasını karıştırır ve para harcamak istemezler. Web sitenizi ziyaret edenlerin ve online varlığınızı bilenlerin kesin olarak ne yaptığınızı, nasıl yaptığınızı ve onlara ne yönden yardımcı olabileceğinizi anlaması gerekir. Düz ve yalın bir dilin onlarla konuşmasını ister. Hikayenizi öğrenmek ister. Canlarını sıkan konular ve acı noktaları için pratik çözümler ister.
  1. Sosyal medya dışında izleyiciler edinin
Sosyal medya pazarlaması, girişimcilerin yıllardır sürdürdüğü bir strateji ve bunun geçerli bir sebebi var. Sosyal medya platformlarının hepsi halka açık ticaret şirketleri olmasa da milyonlara ulaşma şansı. Sosyal medya şirketleri, hissedarlarına kâr ortada yokken yanıt verebiliyor. Bu platformlar, organik erişimleri kısıtlayıp size kendi reklam platformlarını kullanmanızı önererek izleyicilerinize ulaşmanızı söylüyor. Kitlenize ulaşmak için sizden para alıyor. Sosyal medya reklamcılığı güçlü olsa da farklı bir pazarlama stratejisi geliştirmelisiniz. Erişim için para ödemeden pazarlama yaparak ulaşmak istediklerinize sesinizi duyurmayı sağlamanın pek çok yolu var:
  • İşinizle ilgili podcast yayınlarına röportaj verin. Milyonlarca podcast dinleyicisi var ve bu dinleyiciler yayınlara ücret ödüyorlar.
  • Sektörel ve kişisel gelişim yayınları için içerik oluşturun. Büyük medya yayıncılarının günlük milyonlarca hedeflenen okuyucusu var. İyi bir içeriğe katkıda bulunursanız okuyucular, işletmeniz hakkında daha çok fikir sahibi olmak isteyecektir.
  • Yerel etkinliklerde ve buluşmalarda konuşmacı olun.
  • İnternet tabanlı seminerler düzenleyin, eğitimler verin ve bir e-posta listesi oluşturun. E-posta listesi oluşturmayı temel stratejiniz edinin.
  1. İlk olarak bir değer yaratın
Bir değer yaratmadıysanız, satıştan söz etmeyin. Yaşadığımız çağda online olarak değer yaratmanın pek çok yöntemi var. Ücretsiz blog içerikleri, makaleler yayınlayabilirsiniz, podcast röportajları yapabilirsiniz, Facebook Live’da ücretsiz olarak soru-cevap içerikleri hazırlayabilirsiniz, ücretsiz internet seminerleri düzenleyebilirsiniz, YouTube videoları çekebilirsiniz ve bu içerikleri sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Değerli bir içerik oluşturmak, yalnızca potansiyel müşterilerinizin ürün ya da hizmetinizi satın almasını sağlamaz, onları tutkulu hayranlar haline getirir. Tutkulu hayranlar, yeni müşteriler de getirir.
  1. 7/24 satış yapabileceğiniz yazılımlar kullanın
İnternet çağı, yeni akım yazılım ve inovasyonlarla çevrili. Otomatik olarak 7/24 satış yapmanızı sağlayacak yazılımlar ve pek çok araç, işletmenizi büyütebilmeniz için sizi bekliyor. Bu tür seçenekler, sistemler geliştirmenizi ve profesyonel anlamda işletmenizin genel bir sağlamasını yapmak için kullanabilirsiniz. En güzeli de bu tür yazılımların tak ve çalıştır mantığıyla işlemesi. Kurulum yapması için birini işe almanıza gerek yok. İşletmenize otomasyon getirmek için farklı platformları ve yazılımları deneyin. Girişimcilerin tavsiyelerini buradan dinleyebilirsiniz.
  1. Stratejik bir ilerleme planına sahip olun
Bir işletmenin hayatta kalması ya da ölmesi pazarlama ve promosyona bağlı. İşletmenizi tanıtıp sadece istediğiniz zaman premium ayrıcalıklar sunamazsınız. Bir yol haritasına, stratejik plana ihtiyacınız var. Neyi ne zaman tanıtacağınızı, hangi araçları kullanacağınızı, tanıtım döngüsünde hangi adımları atmanız gerektiğini bilmelisiniz. Yüksek kazançlı bir internet işi kurmak istiyorsanız, bu adımları gözden geçirin ve gelişme fırsatlarını değerlendirin. Unutmayın, internet ortamı tekliflerinizi değerlendirecek pek çok kişiyle dolu.
Etiketler:

İlgili Haberler

Analytics Universal'den GA4'e Geçiş ve Eski Verilerin Korunması
Dijital menu icon
17 Şub 23
Analytics Universal'den GA4'e Geçiş ve Eski Verilerin Korunması
Devamını Oku >
Bu Bir Uyarıdır! Nereye Tıkladığına Dikkat Et!
Bu Bir Uyarıdır! Nereye Tıkladığına Dikkat Et!
Devamını Oku >
SEO’ya Etki Eden 7 Kullanıcı Etkileşimi Metriği
SEO & SEM menu icon
3 Nis 18
SEO’ya Etki Eden 7 Kullanıcı Etkileşimi Metriği
Devamını Oku >
Markaların Maskülen Logoları, Kadın Figürleriyle Değiştirildi
Markaların Maskülen Logoları, Kadın Figürleriyle Değiştirildi
Devamını Oku >
Mikro-Influencer İş Birlikleri Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler
Mikro-Influencer İş Birlikleri Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler
Devamını Oku >
Snickers’dan Instagram Videolarını Oyuna Çeviren Kampanya
Snickers’dan Instagram Videolarını Oyuna Çeviren Kampanya
Devamını Oku >
Audi’den Sürücülerin İnternette Gezinmesini Engelleyen Kod
Audi’den Sürücülerin İnternette Gezinmesini Engelleyen Kod
Devamını Oku >
Canlı Videoları Instagram ve YouTube’da Paylaşabilen Güneş Gözlüğü
Canlı Videoları Instagram ve YouTube’da Paylaşabilen Güneş Gözlüğü
Devamını Oku >