Web Sitenizin Görünürlüğünü Artırmak İçin 4 Yol

Web Sitenizin Görünürlüğünü Artırmak İçin 4 Yol
Web sitenizin görünürlüğünü ve bilinirliğini artırmak için yapmanız gereken 4 şeyi yazımızdan öğrenebilirsiniz. Hepimiz görünür olmak isteriz. Bu, insan doğasının bir parçasıdır. Fakat görünür olmak, farklı insanlar için farklı anlamlar taşır. Bazılarımız spot ışıklar altında olmaktan kaçınırız. Spot ışıklardan kaçınmak, tanınmak istemediğimiz anlamına gelmez. Etkili bireylerden daha gerçek, iyi zamanlanmış övgüler almak isteriz. Diğerleri ise daha sık ve daha toplumsal onaylar almak ister. En iyiye ulaşmak için, insanların ne istediğini bulmalıyız. Aynı konsept, web sitesi görünürlüğünü artırmak için de geçerli. Ne tür bir ilgi istiyorsanız işletmenizin, ürünlerinizin doğasının ya da sağladığınız hizmetin yanı sıra diğer faktörlere de odaklanmalısınız. Temel SEO tekniklerini yerine getirdikten sonra ne yapacağınıza karar vermelisiniz.
  1. Web Sitenize, İşletmenizin Temel İhtiyaçlarını Yansıtan Hedefler Koyun
2018’de işletmenizin, markanızın amaçladığı şeyler neler? Gelirinizi mi artırmak istiyorsunuz? Üye sayınızı mı artırmak istiyorsunuz? Yeni bir pazara mı girmek istiyorsunuz? Web sitenizin amacı, bu istekleri destekleyecek şekilde olmalı. Büyük miktarda trafik çekmek etkileyici olabilir fakat ihtiyaç duyduğunuz türde doğru bir trafik çekemezseniz bir anlamı olmaz. Sunduğunuz tekliflere dikkat eden ve harekete geçmeye hazır ziyaretçilere ihtiyacınız var. 2018 için planlama yaparken web siteniz için; açık, gerçekçi, ölçülebilir hedefler koyun. Bu hedefler, ilerlemek istediğiniz yönde ve işletmenizin temel değerlerinizi yansıtır nitelikte olsun. Örneğin, profesyonel şeflere araç gereç satan bir siteniz var diyelim ve hedefiniz gelirinizi iki katına çıkarmak olsun. Sizin için uygun olan, web sitenize yönlendirilen trafiği 6 ay içinde %300 artırmaktır. Profesyonel şeflerin sitelerinden yüksek dönüşüm elde edersiniz çünkü aynı hedef kitleyi paylaşırsınız. Oturumları takip edebilir, hangi sitelerden kimlerin yönlendirildiğine ve toplam dönüşümünüze bakabilirsiniz. Ya da “sağlıklı vegan diyetler” konusunda uzman olmak istiyorsunuz. Web sitenizin amacı, bu konuda anlamlı ve yol gösterici bir rehber yaratmak ve bu konu hakkında her ay en az 1 blog içeriği hazırlamaktır. Kendinizi değerlendirerek, içeriklerinizle elde ettiğiniz trafiği ölçebilir, gelen linklerin ve bahsetmelerin markanızla ve sağlıklı vegan diyetlere etkisini belirleyebilirsiniz.
  1. Web Sitenizi ve İçeriklerinizi Denetleyin
Bir işletme kurduktan sonra bir web sitesi yapmak, bu sitede içerik üretmek fakat içerikleri bir sistem olmadan, takip etmeden, ne yaratıldığına neden yaratıldığına, nasıl performans gösterdiğine dikkat etmeden, bundan sonra neler olacağını düşünmeden paylaşmak çok tanıdık geliyor. İşletmeler genellikle web sitelerine gerekli olan zamanlarda sayfalar ve kaynaklar ekliyor. İçerik koleksiyonu gittikçe büyüyor ve web sitesinde gezmek zorlaşıyor. Bu da siteden çıkma oranının artmasına, düşük dönüşüm oranına sebep oluyor. Eğer yukarıdakiler tanıdık geliyorsa, sitenizi ilk kez ziyaret eden birinin bakış açısıyla denetleyin ve problemleri çözmeye odaklanın. Kullanıcı deneyimine dönüşümün her adımında önem verin. Daha kolay ve sezgisel olmasına özen gösterin. Web siteniz çevrimiçi pazarlama aktivitelerinizin temeliyse, kullanıcıların sitenize ulaştıklarında ne yapacaklarını anlayamadığı bir trafik çekmek hiçbir işe yaramaz. Web sitenizi bir düzene koyduğunuzda, içeriklerinizi performans ölçülerinin de bulunduğu bir envanter haline getirin.
  1. Ortak Yararınız İçin Diğer İçerik Geliştiricilerle İlişkiler Kurun
İlişkilerin, işletmeler için önemsiz olduğunu kimse söyleyemez. Ancak, web sitenizin sosyal bir hayata sahip olması gerektiğini unutmak çok kolaydır. Web sitelerinin ilgiye ihtiyacı vardır. Taze içerikler ve diğer sitelerden gelen biraz ilgi; linklerin, paylaşımların oluşmasına sebep olur. Alanınızdaki bütünleyici web sitelerini belirleyin ve içeriklerden kimlerin sorumlu olduğunu bularak, bu kişilerle ilişki kurun. Başarılı olmak için onların da en az sizin kadar görünür olmaya ihtiyaçları var. Bazı zamanlar istediğiniz tepkiyi alamasanız da çoğu zaman içerik yazarları, sizinle etkileşime geçmekten mutlu olacaktır. Özellikle ilgilendiğiniz web sitelerini ve kişileri seçin ve bu kişilerle doğal bağlantılar kurun. Onlardan, karşılığında herhangi bir beklenti içine girmeyin.
  1. Size Yeni Olan Bir Teknikle Denemeler Yapın
Online pazarlama dünyası alabildiğine gürültülü… Her gün yeni bir numara, yeni bir araç, kanal ya da teknik “en son” ya da “en harika şey” oluyor. Eğer odaklanmayı tercih ediyorsanız, tüm bu gürültüleri duymazdan geliyor ve işe yarar şeylerle yolunuza devam ediyor olabilirsiniz. Fakat web sitenize yenilik getirmek ve taze şeyler katmak istiyorsanız, konforlu bölgenizden çıkıp, yeniye kucak açmanız, sizi rahatsız edecek bir şeyleri denemeniz gerekiyor. Önceden vakit ayırın denemeler yapın ve sonuçlarını gözlemleyin. İyi senaryoya göre daha farklı web sitesi ziyaretçileriniz olacak. Kötü senaryoya göre ise listenizi yeniden kontrol etmeniz ve başka bir şeye yönelmeniz gerekecek.

İlgili Haberler

Dönüşüm Optimizasyonunda Doğru Hedef Belirleme Yöntemleri
Dijital menu icon
4 Haz 24
Dönüşüm Optimizasyonunda Doğru Hedef Belirleme Yöntemleri
Devamını Oku >
Consent Mode v2 Neden Önemli?
Dijital menu icon
30 May 24
Consent Mode v2 Neden Önemli?
Devamını Oku >
E-Ticaret Sitesi Dönüşüm Oranı Google Analytics’le Nasıl Artırılır?
Dijital menu icon
26 Eki 17
E-Ticaret Sitesi Dönüşüm Oranı Google Analytics’le Nasıl Artırılır?
Devamını Oku >
Renk Psikolojisinin Markalaşmaya Etkileri
Dijital menu icon
18 Eki 17
Renk Psikolojisinin Markalaşmaya Etkileri
Devamını Oku >
Freelancer’lar İçin Planlı Çalışma Rehberi
Dijital menu icon
13 Eki 17
Freelancer’lar İçin Planlı Çalışma Rehberi
Devamını Oku >
Etkili 5 Sunum Tekniği
Dijital menu icon
2 Eki 17
Etkili 5 Sunum Tekniği
Devamını Oku >
Yaratıcı Kişilikleri Yönetmek İçin 10 İpucu
Dijital menu icon
17 Mar 17
Yaratıcı Kişilikleri Yönetmek İçin 10 İpucu
Devamını Oku >
Pazarlama Otomasyonu İle ROI Artırma Yöntemleri
Dijital menu icon
13 Mar 17
Pazarlama Otomasyonu İle ROI Artırma Yöntemleri
Devamını Oku >