Parallax Web Sitesi Tasarımı SEO İçin Zararlı Mı?

Parallax Web Sitesi Tasarımı SEO İçin Zararlı Mı?
Son derece şık ve kullanışlı sonuçlar veren parallax web sitesi tasarımı, SEO açısından zararlı olmaması için dikkat edilmesi gereken yöntemler içeriyor. Parallax web sitesi tasarımı, hem etkileyici hem de kullanıcı deneyimi açısından oldukça başarılı bir tasarım türü olarak öne çıkıyor. Honda CRV’nin web sitesine göz attığınızda gösterişli bir parallax site tasarımı karşınıza çıkıyor. Farklı bir tarza sahip State of Inbound Marketing sayfası da parallax web sitesi tasarımının daha basit bir versiyonu olarak ele alınabiliyor. Son zamanlarda gündemde olan konu ise tasarım açısından tam not alan parallax web sitelerinin SEO uygulaması için zararlı olup olmadığı. Peki arama sonuç sayfalarında parallax web siteleri diğer tasarımlara göre daha az yer alıyor olabilir mi? Açıkça söyleyebiliriz ki parallax web sitesi tasarımı tek başına SEO için zararlı değildir. Problem bu tasarımın yanlış ve gereksiz kullanılan detaylarından kaynaklanır. Böyle sorunlarla karşılaşmamak için öncelikle Parallax’ın nasıl çalıştığını anlamalısınız.
Parallax web sitesi tasarımı nasıl çalışır? Parallax web sitesi tasarımı Super Mario gibi video oyunlarından ilham alır. Bu oyunlarda farklı layerlar farklı hızlarda hareket eder. Buradaki amaç bir 2D oyundaki derinliğin bir benzerini yapmaktır. Kullanıcılar parallax tasarımın layerları arasında gezinerek kontrolü sağlar. Bir video oyunundaki layerların yandan görünüşü şöyledir: parallax web sitesi tasarımı seo için zararlı
Parallax web sitesi tasarımı SEO açısından nasıl zararlı olabilir? Aşağıda parallax web tasarıma karşı fikirlerden bazılarını bulacaksınız. Fakat unutmayın ki bu fikirlere sebep olan problemlerin asıl sebebi parallax kodu değil web sitesinin içeriğidir. 1. Bütün içerikler tek bir URL altında yer alır. Parallax tasarıma sahip web sitelerinde tüm içeriksel ögeler aynı URL altında yer alır. Yani Google, Yandex gibi arama motorları arama sonuç sayfalarında tek bir sayfa gösterir ve bu da organik görünürlüğe zarar verir. İçeriğini birden fazla sayfada gösteren web siteler kadar trafik almazsınız ve daha az internal link içeren siteniz SEO açısından da zarar görür. 2. Web sitenizin yavaş yüklenmesine sebep olur. Multimedya ögeleri arttıkça sayfanızın yüklenme hızı da artar. İnteraktif, bolca hareket içeren ögeleri olan parallax tam da bu özelliklere sahip. Sayfanın yüklenme hızındaki birkaç saniyelik artış bile insanların web sitenizde kalma süresini etkiler. Yapılan araştırmalara göre kullanıcılar sitenin ortalama iki saniyede yüklenmesini isterler ve üç saniyeyi aşan yüklemelerde ziyaretçiler web sitesini terk etmeye başlar. 3. Mobil cihazlarda sorun yaratabilir. Bu aslında tam olarak doğru değil ama bundan daha sonra bahsedeceğiz. Tartışmalar mobil cihazları destekleyen ikinci bir web sitesi kurmanız gerektiğini öne sürüyor ve bu da içeriğinizi kopyalamanız anlamına geliyor. Kopyalanmış içerik kullanıcı deneyimi açısından zayıftır ve ayrıca Google’dan ceza almanıza sebep olabilir. Cihazın tespit edilmesi ve yeniden yönlendirme de sayfanın yüklenmesini yavaşlatır. Bu sorunu responsive arayüz tasarımı ile çözebilirsiniz, açıklama için yazımızı okumaya devam edin. parallax web sitesi tasarımı
Parallax tasarım SEO’ya zarar vermeden nasıl kullanılır? Yukarıda bahsedilen sorunların hiçbiri parallax web sitesi tasarımının kendisiyle ilgili değildir. Sorunun kaynağı içerik dağılımı ve SEO hatalarıdır. Diğer bir deyişle SEO problemleri parallax kodundan değil yanlış uygulamadan kaynaklanır. Örneğin, parallax kullanarak hikaye anlatmak çok şık gözüktüğünden web tasarımcılar birden fazla sayfa için hazırlanmış içeriği tek bir sayfaya yerleştirir. Fakat bir sayfaya fazla içerik yüklemek parallax tasarım olmasa dahi SEO açısından iyi bir fikir değildir.  Bunun yerine tüm bilgileri aynı sayfaya yerleştirmek yerine özellikle “Projelerimiz” gibi bol içerik gerektiren bölümler için ayrı bir sayfa kullanmanızı öneririz. Unutmayın, tüm içeriği bir sayfaya yerleştirmek organik arama motoru sonuçlarında görünürlük açısından sitenize zarar verir ve daha az external link anlamına gelir. Önceliğiniz organik trafik yaratmaksa içeriğinizi farklı sayfalara ayırmanız gerekir. SEO ile ilgili önceliklere dikkat ettiğiniz sürece her bir sayfada parallax web sitesi tasarımı kullanabilirsiniz. Belirli sayfalar için parallax tasarım kullanmanızı tavsiye ederiz. Böylece hem göz yormayan hem de etkileyici bir web sitesine sahip olursunuz. Örneğin, IWC Shaffhausen’ın web sitesinin arka planı diğer bölümlerden daha yavaş hareket ediyor ve böylece SEO açısından zararsız ve tasarım açısından şık bir web sitesi görüyoruz. Guy Vernes’in web sitesi de parallax footer’ı ile farklı bir tasarım tercih ediyor.
Parallax tasarım mobil cihazlarda nasıl çalışır? Parallax web siteleri responsive tasarıma sahip olduığunuz sürece mobil cihazlarda da çalışır. Responsive tasarım mobil cihaz kullanımını tespit eder ve tarayıcı bazı parallax özelliklerini kapatır. Örneğin Spotify’ın anasayfasına masaüstü bir bilgisayarda, daha sonra da mobil cihazınızda bir bakın. İçerik aynı fakat büyük metinler aynı büyük arka plan fotoğraflarından ayrılıyor. Mobil cihazlarda fotoğraflar masaüstündeki gibi hareket etmez. Responsive tasarım sayesinde mobil için ayrı bir site yapmanıza gerek kalmaz ama yine de masaüstü için planladığınız tek sayfa parallax bir sitenin mobilde yavaş yükleneceğini göz önüne almanız gerekir. Mutlaka parallax bir site istiyorsanız, mobilde de hızlı yüklenmesi için "flat design" öneririz.
Parallax web sitesi tasarımı tek başına SEO için zararlı değildir. Başarılı bir SEO için önceliklerinizi ve içerik dağılımını doğru yönetmelisiniz, böylece arama motoru sonuç sayfalarında görünürlük sorunu yaşamazsınız. 

İlgili Haberler

Dünyada Kabul Gören Tasarım Prensipleri ve Sezgisel Yöntemler
Web Tasarım menu icon
9 May 24
Dünyada Kabul Gören Tasarım Prensipleri ve Sezgisel Yöntemler
Devamını Oku >
Web Sitenizde İçerik Gereken Alanlar Nelerdir?
Web Tasarım menu icon
9 May 24
Web Sitenizde İçerik Gereken Alanlar Nelerdir?
Devamını Oku >
UX Tasarım Projelerinde Sık Yapılan Hatalar
Web Tasarım menu icon
7 Ağu 14
UX Tasarım Projelerinde Sık Yapılan Hatalar
Devamını Oku >
Önemli Arayüz Tasarımı Hataları
Web Tasarım menu icon
26 Haz 14
Önemli Arayüz Tasarımı Hataları
Devamını Oku >
Tasarımcıların İlham Verici Çalışma Ortamları
Web Tasarım menu icon
14 May 14
Tasarımcıların İlham Verici Çalışma Ortamları
Devamını Oku >
Etkileyici Ürün Sayfası Tasarım Önerileri
Web Tasarım menu icon
24 Nis 14
Etkileyici Ürün Sayfası Tasarım Önerileri
Devamını Oku >
Responsive Web Tasarımın SEO İçin Faydaları
SEO & SEM menu icon
3 Nis 14
Web Tasarım menu icon
3 Nis 14
Responsive Web Tasarımın SEO İçin Faydaları
Devamını Oku >
İnfografik Tasarım Yapmak İçin Faydalı Kılavuz
Web Tasarım menu icon
2 Nis 14
İnfografik Tasarım Yapmak İçin Faydalı Kılavuz
Devamını Oku >