Müşteri Memnuniyeti İçin Neler Yapılmalı?

Dijital Pazarlama, Konular 29 Tem 2015
Müşteri Memnuniyeti İçin Neler Yapılmalı?

Müşteri memnuniyeti şirketinizin bugünü ve geleceği için en önemli unsurlardan biri olarak sunduğunuz tüm hizmet ya da ürün kalitesi kadar değerlidir.

Her gün özel bir ürün sattıkları ya da pazardaki en büyük oyuncu olduğu için müşterisine saygı gösterme gereği duymayan çok sayıda şirketle karşılaşıyoruz. Bu şirketler genellikle günün sonunda önemli müşterilerini kaybediyor. Diğer taraftan müşterisine nasıl davranması gerektiğinin farkında olmayanlar doğru adımı atmadığı için kaybeden olmaya mahkum oluyor.

Özellikle ikinci kategoriye dahil olan şirketlerin, müşteri memnuniyeti sağlayacak bazı etkili müşteri hizmetleri tekniklerini öğrenmesinde fayda var.


Uzun dönemli müşterilerinize önem verin.

Çalışmalarının başarıya ulaşmasını isteyen şirketlerin müşterilerini bir süre ellerinde tutması gerekiyor. Bu sürekliliği sağlamak için düzenli bir yeni ve sadık müşteri akışının sağlanması büyük önem taşıyor. Uzun dönemli müşterilerin memnuniyetini sağlamak için çok sayıda yöntem var. Bunlar arasında en bilinenlerden biri onlara özel hediyeler sunmak olabilir.

Ayrıca sadık müşterilerinize sunacağınız hediyeler, hakkınızda iyi yorum yapmalarını sağlayarak yeni müşteri kazandırabilir. Bu ödüller uzun dönemli müşteri memnuniyeti sağlarken iki taraflı kazanımlar yaratır.


Müşterilerinizin zamanına önem verin.

Hiçbir müşteri hizmet almak için beklemek istemez. Bu ister restoranda masa bekleyen biri olsun isterse doktor muayenesi bekleyen bir hasta, fark etmez. Bekleme listesini ve rezervasyonlarınızı başarılı bir şekilde yönetebilirseniz mutsuz müşterileri sorununu büyük ölçüde ortadan kaldırmış olabilirsiniz.

müşteri memnuniyeti

Müşterilerinize net bir saat verin. Yine de onların koşullarına uygun olarak bu zamanı esnetme şansı sunun. Böylece müşterileriniz sizin düzenli olmakla beraber kendilerine saygı duyduğunuzdan da emin olurlar. Bu detay sizi rakipleriniz arasında öne çıkaran bir fark yaratır.


Müşterilerinizle iletişim kurun.

Müşteriler karşılarında onları anlayan, kendileriyle aynı dili konuşan iş ortakları görmek istiyor. Sunduğunuz hizmet şahane olsa bile çok soğuk davrandığınız zaman bir şeyler hep eksik kalacaktır. Müşteri memnuniyeti için onları gerçekten önemsediğinizi hissettirmeniz gerekiyor.

Bunu sağlamanın en basit yollarından biri de sosyal medya kullanımıdır. Günümüzde çok sayıda şirket, müşterileriyle iletişim kurmak için formal ya da informal bir dille sosyal meyda paylaşımları yapıyor. Müşterileriyle bu sayede kolayca etkileşime girmeyi başarıyorlar. Sonuçta da hem mevcut müşterileriyle daha yakın bir iletişim kuruyor hem de potansiyel müşterinin ilgisini çekmeyi başarıyorlar.


Müşteri hizmetleri bölümünüzü çeşitlendirin.

Günümüzde müşteriler bir şirkete ulaşmak istediklerinde öncelikle telefona sarılıyor. Buna ek olarak da online destek yöntemlerine başvurabiliyor. Bu konuda başarılı bir yönetim sağlamak için farklı yöntemleri tercih eden müşterilerinizin tamamına ulaşmaya çalışın.

müşteri memnuniyeti için neler yapılmalı

En küçük konuda bile şikayet ya da memnuniyet sunduklarında onlarla etkileşime geçmekten çekinmemeniz büyük olasılıkla müşteri memnuniyeti sağlayacaktır. Unutmayın, müşterileriniz kendilerini dinleyen şirketler görmek istiyor.


Kullanıcı dostu bir web sitesi oluşturun.

Müşterilerin çoğu, günümüzde alışveriş yapmadan önce online araştırma yapıyor. Web siteniz bu aşamada büyük bir avantaj sağlayabilir. Kullanıcı dostu bir web sitesi, potansiyel müşterilerinizin istedikleri bilgilere ulaşmasını kolaylaştırarak tercih edilmenizi sağlar.

Web sitenizde en fazla dikkat etmeniz gereken bilgilerden biri de hakkınızda daha fazla bilgi edinmek isteyen potansiyel müşteriler için iletişim bilgilerinizin ulaşılabilir olmasıdır. Nihayetinde web siteniz, insanlara sizi anlatmanın ve sizinle kolayca iletişime geçmelerini sağlamanın en kolay yoludur.


Müşteri memnuniyeti sağlamak için onların ne istediğini bilmeniz gerekiyor. Her şeyden önce müşterilerinizin size ulaşabilmesini sağlayın ve onların sizinle paylaştığı fikirlere değer verdiğinizi hissettirin. Müşterilerinizle kurduğunuz iletişimin şirketiniz için olumlu geri dönüşler sağlayacağını unutmayın.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Milenyum Kuşağının En Çok Kullandığı Mobil Uygulamalar Doğal Reklam Ölçümleme Yöntemleri →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.