Örnek Mobil Uygulama Tasarımları

Örnek Mobil Uygulama Tasarımları

Akıllı telefonların kullanımın artması ile birlikte mobil uygulama tasarımları da oldukça önemli hale geldi. Tasarımcılar artık birçok cihazı göz önüne almak ve mobil uygulama tasarım örneklerini sürekli takip etmek durumunda.

Telefonlardan internette gezinti yapmaya başlayan insanların sayısı çoğaldıkça web tasarımcılar akıllı telefonlarda web sitelerin daha iyi görüntülenebilir hale gelmesi için daha çok çalışıyor. Bu artık bir ihtiyaç. Çünkü insanlar artık internete şöyle bir bakıp çıkmıyor; bir tüketici olarak, telefondan daha çok bilgi edinmeye ve satın alma işlemi yapmaya başlıyor. Bu nedenle her ortamda markayı temsil edecek yeni tasarımlar geliştirilmesi gerekiyor.

Web tasarımının her ortama taşınmasının bir sonraki adımı ise mobil uygulama tasarımları. Birçok marka sadece web sitesine girince değil; kullanıcının her zaman kullanabileceği tasarımlara yönelmeye başladı bile. Markalar kendilerine ait mobil uygulamaların peşinde. Bu müşterilerin faydalanabileceği bir şey olabilir ya da güzel tasarlanmış bir RSS beslemesi kadar basit olabilir. Ne olursa olsun, tasarımcılar mobil uygulama tasarımları geliştirme konusunu takip etmek ve bilgilerini sürekli sınamak zorunda.

Mobil uygulama arayüz tasarımı zor ve tasarım tamamlandıktan sonra da tatmin edici bir seviyeye ulaşması pek kolay değil.

Sizin için mobil uygulama tasarım örnekleri araştırdık ve beğendiklerimizi listeledik.

Dribbble Android

Bir Android kullanıcısı ve Dribbble hayranı için mükemmel bir mobil uygulama. Bazen bilgisayarınızdan uzakta olduğunuzda da işleri gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Uygulamanın bir diğer güzelliği ise web sürümü ile çok tutarlı bir tasarımının olması.

mobil uygulama tasarımı dribble

Prague Zoo

Tamamen kullanışlı ve yararlı bir mobil uygulama. Muhteşem bir tasarıma sahip olan uygulama; hayvanat bahçesindeki turistler için konum bilgisi sağlıyor. Ayrıca senkronize ederek uygulamayı kullanan kişilerin arkadaşları da uygulamaya eklenebiliyor.

mobil uygulama tasarımları praguezoo

Natalie Retina UI

Yaratıcıları tarafından en seksi mobil uygulama arayüz tasarımı olarak kullanıcılara tanıtılan uygulamanın arayüzü son derece kaliteli. Fakat yine de hala güncellenmesi gereken ayrıntıları bulunuyor.

mobil uygulama tasarımı phoneui

Alarm Clock

Eksik olduğunu düşündüğü uygulamayı yapan bir tasarımcının eseri olarak çalar saat uygulaması. Herkes için tamamen yararlı, anlaşılması kolay ve sade bir mobil uygulama tasarımı.

mobil uygulama tasarım örnekleri alarmclock

Today’s Schedule

Özellikle bir zamanlayıcı için görünümü oldukça ilginç ve fütüristik bir uygulama. Birçok tasarımcı karelerden ve boşluklardan yararlanarak ilerlese de bu tasarımcı şekilleri bir uygulamaya dönüştürmeye karar vermiş görünüyor.

mobil uygulama tasarımı todaysched

Withjack Designs

Portföyü ile harika bir mobil uygulama tasarım örneği. Tasarımcılar genelde tüm zamanlarını iyi bir layout ortaya çıkarmak için ayarlar. Bu tasarımcı, potansiyel müşteriler için her zaman erişebilecekleri bir portföy uygulaması düşünmüş.

mobil uygulama tasarımları withjack

Panvel Ciclos

Brezilya’da bir eczane tarafından kadınlar için geliştirilen çok özel bir uygulama. Bir markanın tüketici için nasıl dokunmatik hale getirildiğinin güzel bir örneği olan uygulamanın tasarımı ve renk paletindeki renkler ise harika. Mobil uygulama tasarım örnekleri arasında dikkat çekiyor.

mobil uygulama tasarım örneği cartela

Coffely

Coffely modern bir kahve makinasında kahve yapmak istediğiniz zaman kullanabileceğiniz, uzaktan kumanda işlevi gören bir mobil uygulama. Ayrıca uygulamada zamanlayıcı da kurulabiliyor.

mobil uygulama tasarım örnekleri coffely

Whatsapp

Hepimizin bildiği Whatsapp mobil uygulamasının arayüz tasarımı, sadelikte seviyeyi yükseltmiş görünüyor. Uygulamada her ayrıntı çok iyi düşünülmüş ve mantıklı bir çerçeveye oturtulmuş.

mobil uygulama whatsapp

Hunt a Place

Eğer yabancı bir şehir ya da ülkeyi ziyaret ediyorsanız, bu uygulamayı kullanmak isteyeceksiniz. Bu mobil uygulama ile çevrenizdeki bölgelerden uygulamayı kullanan insanlarla bağlantı kurabiliyorsunuz. Uygulamanın arayüz tasarımı, özellikle de profil sayfası çok temiz ve çekici.

mobil uygulama tasarımları huntaplace

Facebook flat concept

Facebook’un klasik tasarımına sahip olan uygulamanın kullanımı küçük ayrıntılar için oldukça rahat. Uygulamayı buraya koymamızın sebebi ise küçük ayrıntıların ne kadar önemli olduğunu vurgulamak.

mobil uygulama tasarımı facebook

Bikester

İstatistik verilerin ağırlıkta olduğu bir uygulama oluştururken, görsellerin kolay anlaşılması için bir yol bulmak zorundasınız. Bikester uygulaması bununla birlikte birlikte estetiksel açıdan da oldukça başarılı olmuş. Başarılı bir mobil uygulama tasarım örneği olan Bikester, ikonları ve renkleri ile harika görünüyor.

mobil uygulama tasarım örnekleri bikester

Teamride

Teamride, bir takım oluşturmak ve istatistikleri görmek için kayakçılar tarafından kullanılan bir mobil uygulama. Tasarım, özellikle haritaları ve istatistikleri ile harika.

mobil uygulama tasarımı teamride

Web Fest

Sadece bir web sitesine gitmek için kullanılacak harika bir mobil uygulama tasarım örneği. Bir festivalin gerçekleşeceği yerleri görmek için kullanılan uygulama ile aynı zamanda bir zaman çizelgesi ve yol haritası kullanarak interaktif ve kullanışlı hale getirilmiş.

mobil uygulama tasarımı webfest

Lucid Dreaming

Bir süredir fenomen haline gelen Lucid Dreaming adındaki mobil uygulama, temel olarak rüyalarınızı hatırlamak için bir günlük niteliğinde.

mobil uygulama dreams

National Geographic redesign

Sevmediğiniz ya da çok sıkıcı bulduğunuz bir siteyi yenden tasarlayabilirsiniz. Örneğin bu tasarımcı National Geographic web sitesinin mobil uygulamasını oluşturmuş. Uygulamada National Geographic logosuna uygun olan birçok küçük ayrıntı da var.

mobil uygulama tasarımı natlgeo

Taasky

Bir görev listesi uygulaması olan Taasky, temiz bir tasarıma sahip ve kullanımı oldukça kolay. Henüz kullanıma açılmayan mobil uygulama, çok yakın bir zamanda ücretsiz olarak kullanıcılara sunulacak.

mobil uygulama tasarım örnekleri taasky

Cmplain

Sosyal medyada bazı markalar hakkında oldukça fazla eleştiri olabiliyor. Bu şikâyetlerin toplandığı mobil uygulamada insanların kötü deneyimlerinin yanı sıra tavsiyeleri de bulunuyor.

mobil uygulama tasarımı cmplain

I Need Money!

Muhtemelen bu tarz uygulamalarla daha önce karşılaşmışsınızdır. Fakat bu uygulama organik el yazısı kararkterleri ile diğerlerinden ayrılıyor ve mobil uygulama tasarım örneği olarak öne çıkıyor.

mobil uygulama tasarımları ineedmoney

Weather

Kutular ve geometrik şekiller görmeye alışmışken farklı bir estetikle karşılaşmak oldukça güzel. Bu uygulama tipik bir run-of-the-mill hava durumu uygulaması değil, daha farklısı ve geliştirilmişi. Anlamak biraz zor olsa da tasarım açısından oldukça güzel ve örnek niteliğinde bir mobil uygulama.

mobil uygulamalar weatherapp

Akıllı telefon ve tabletlerde mobil uygulama tasarımları önemli bir konu. Artık sadece web sitesi tasarlayabilen bir tasarımcı yetkin görünmüyor. Tasarımcıların birden fazla kullanıcı arayüzü tasarımı bilgisine hakim olması ve kullanışlı, şık tasarımlar yapması gerekiyor. Bu aşamada, hayata geçirilmiş mobil uygulama tasarım örneklerini incelemek ve fikir edinmek oldukça önemli hale geldi.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← ING Emeklilik Facebook Kampanyası: 2033’te Ne Kalır? Coca-Cola’dan Mobil Uygulama: İyilik Radarı →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.