Spotify ve Shazam’den Mırıldanılan Şarkıyı Bulan Uygulama

Spotify ve Shazam’den Mırıldanılan Şarkıyı Bulan Uygulama

Spotify ve Shazam; Alzeihmer ve demans hastalarını düşünerek, yalnızca melodisi mırıldanılan şarkıyı bulabilen SAM’i geliştirdi. 

Dünyanın en popüler müzik uygulaması Spotify ve aklımıza takılan bir şarkıyı kolayca bulmamızı sağlayan Shazam; Alzeihmer ve demans hastalarının hafızalarını tazeleyecek olan “SAM”i geliştirdi. Miami Ad School, uygulamayı duyurmak için bir reklam filmi hazırladı.

Bir yapay zeka sistemi olan SAM, hastaların mırıldandığı parçaların melodisini tanımlayıp bulmakla kalmıyor ve bir Spotify listesine ekliyor. SAM, Spotify’ın geniş veri tabanından faydalanıyor. Bu sayede, Alzeihmer ve demans hastalarının duygusal hatıraları geri dönüyor.

Dijital fotoğraf çerçeveleri ve akıllı ampullerle bağlantı kurabilen uygulama, insanların geçmişe ait fotoğraflarını göstererek onlar için bir hatıralar geçidi hazırlıyor. SAM, akıllı ampulün yaydığı ışığın tonunu da şarkının temposuna göre ayarlayabiliyor. Uygulamanın bir diğer önemli özelliği ise Alzeihmer ve demans hastalarına gün boyu yapacakları aktiviteleri hatırlatmak için programlanabiliyor olması.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← İkinci El Otomobil Reklamı Nasıl Viral Oldu? Yeni Subaru XV 3D Animasyon Lansman Filmi Nsocial İmzasıyla Yayında! →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.