Instagram’da Görünürlüğünüzü Artırmanın 12 Yolu

Instagram’da Görünürlüğünüzü Artırmanın 12 Yolu
Instagram’daki görünürlüğünüzü ve bilinirliğinizi yazımızda yer verdiğimiz 12 adımda artırmayı başarabilirsiniz. Instagram, yalnızca mobil fotoğraf ve video paylaşmak için kurulmuş bir sosyal medya platformu olmanın çok daha ötesinde. Instagram; işletmelere ve markalara harika fırsatlar sunan, marka kimliği konusunda görsel, yaratıcı ve çarpıcı içgörüler kazandıran bir sosyal ağ. 800 milyon kullanıcısıyla, en hızlı büyüyen sosyal medya platformlarından biri olan Instagram’da 25 milyon aktif işletme profili ve 2 milyon reklamveren yer alıyor. Bir Instagram hesabı oluşturmak kolay fakat bu hesabı başarılı bir seviyeye ulaştırmak için biraz uğraşmak gerekiyor. Bu yazımızda, başarılı bir Instagram hesabı oluşturmanın ve performansınızı artırmanın 12 yolunu okuyacaksınız.
 1. Bir Instagram estetiği benimseyin
Görsellik, Instagram’da her şey demek. Genel bir marka estetiği benimsemeli ve buna bağlı kalmalısınız. Bu şekilde doğru kitleyi kendinize çekersiniz ve birbirine bağlı bir topluluk oluşturabilirsiniz. Örneğin, bir moda hesabında şık ve bazen seksi görseller olmalı. Ya da yaşam tarzıyla ilgili bir Instagram hesabında parlak ve canlı fotoğraflara yer vermelisiniz. Kendiniz için en uygun ve gözünüze en hoş görünen görselleri belirleyin. Görsellerde tutarlılık yaratmak için VSCO ve Mextures gibi uygulamaları kullanabilirsiniz. Bu yaratacağınız estetik görünümü tutarlı bir hale getirmek ve daha iyi sonuçlar almak için en iyi sosyal medya ajansları sayfamızdan da çalışabileceğiniz uygun bir ajans bulabilirsiniz. Eğer reklamlarınızı kendiniz veriyorsanız PeP, 01 – 31 Ekim 2020 tarihleri arasında yurt dışı reklam harcaması yapan şahıs firmaları ile reklam ajanslarına ekstra avantaj sunuyor. PeP Visa Sanal Kart’la yapanlar 1.000 TL’ye varan nakit iadesi alma imkanı kazanıyor. Kampanya hakkında detaylı bilgi için bu adresi inceleyebilirsiniz.
 1. Tutarlı bir görünüş yaratın
Başarılı bir Instagram hesabı, tutarlılıkla eş anlamlıdır.  Bir iki filtre belirleyin ve bunu kullandığınız her fotoğrafa uygulayın. Limitli filtre kullanımıyla hesabınız için bir niş yaratmış olursunuz ve markanızın hafızalada bu şekilde yer etmesini sağlarsınız.
 1. Takipçilerinizle fotoğraf altı yazılarıyla iletişim kurun
Takipçilerinizle fotoğraflarla olduğu kadar altına yazdığınız yazılarla da iletişim kurun. Çünkü onlar, hikayenizin bir parçası olduklarını hissetmek ister. Fotoğraf altı yazılarıyla onlarla konuşun ve gelen her bir yoruma yanıt vermeyi ihmal etmeyin.
 1. İçerikleriniz konusunda seçici olun
Platformda tatmin edici seviyede başarı yakalamak istiyorsanız, herhangi bir şeyi paylaşmayı unutmalısınız. Tutarlı, görsel bir yaklaşıma sahip içerikler paylaşmalısınız. Eğer bir fotoğraf paylaşmak istiyor, ancak marka değerlerinizle bağdaştıramıyorsanız, potansiyel müşterileriniz yerine arkadaşlara ya da aile üyelerinize yönelik yeni bir Instagram hesabı oluşturmayı düşünebilirsiniz. Ya da bu fotoğrafı başka bir sosyal medya hesabınızdan paylaşabilirsiniz.
 1. Hesabınıza videolar ve boomerang’lar ekleyin
Fotoğraflar, Instagram için harika fakat videolar da etkileşim oranınızı artırmanıza yardımcı oluyor. Boomerang, Instagram’a özel benzersiz ve günlük içerik rotanızda yer vermeniz gereken, etkileşimi artırıcı bir özellik. Videolarda doğru hashtag’ler kullandığınızdan emin olmalısınız. Hashtag’ler videonun erişimini artırır.
 1. Canlı yayın yapın
Takipçilerinizle gerçek zamanlı olarak etkileşime geçin ve onlarla olan bağınızı güçlendirin. Canlı yayınları yalnızca ürün ya da hizmet satmak amacıyla yapmamalısınız. Marka değerinizi Instagram Live seçeneğiyle gösterebilir ve artırabilirsiniz.
 1. İçeriklerinizi planlayın
Birçok başarılı Instagram hesabı, rastgele ve düzensiz içerikler paylaşıyor gibi görünebilir fakat emin olun o içeriklerin hepsi planlı ve programlı olarak paylaşılıyor. Paylaşım yapmak, üçüncü parti sosyal medya araçlarıyla daha da kolaylaşıyor.
 1. Instagram Stories’i kullanın
Instagram Stories, işletmeler için popülerliğini kanıtladı. Instagram’da görüntülenen hikayelerin %33’ü işletmeler ve markalar tarafından paylaşılıyor. Stories, müşterilerin markalarla daha derin bağlantılar kurmasına yardımcı oluyor.  Takipçilerinize perde arkası sahnelerin yer aldığı içerikler gösterebilirsiniz, yarışmalar düzenleyebilirsiniz, yaratıcı yönünüzü açığa çıkarabilirsiniz. Canva ve Adobe Spark’ı Instagram hikayelerinizi özelleştirebilirsiniz.
 1. İçeriklerinizi düzenleyin
Düzenli olarak göze hoş görünen fotoğraf ve videolar paylaşmanın yanında, paylaşımlarınızın birbirlerine bağlı olduğundan emin olmalısınız. Oreo’nun Instagram feed’inde gördüğünüz gibi, renk seçimi ve filtre kullanımı çok uyumlu ve daha tutarlı bir marka varlığı yaratıyor. Tutarlı ve aynı zamanda tamamen bireysel bir stil, başarması zor olduğu kadar, ekstra emek de gerektiriyor.
 1. Yarışa hazır olmak için çalışın
Sherlock Holmes şapkanızı takın ve Instagram yarışında birlikte olduğunuz rakiplerinizi araştırın. Etkileşim oranlarını, sıklıkla kullandıkları hashtag’leri, ne ve ne sıklıkta paylaştıklarını kontrol edin. Takipçileriyle nasıl etkileşim kuruyorlar? Hangi içerik çeşitleri en iyi yanıtları alıyor, hangileri yetersiz kalıyor? Bunlara dikkat edin. Kendi içeriklerinizi yaratırken, elde ettiğiniz içgörülerden yararlanın ve rakiplerinizin bir adım önünde olun.
 1. Uygun hashtag’ler kullanın
Hashtag’ler Instagram’da büyük önem taşıyor. Bir paylaşıma en az 6 hashtag eklemenizi tavsiye ediyoruz. Kullandığınız hashtag’in içeriğinizle uyumlu olmasına dikkat edin. Bu sayede yeni kişilere ulaşabilirsiniz ve markanızın iletmek istediği mesajı, markalı hashtag’inizle daha geniş kitlelere yayabilirsiniz.
 1. Instagram topluluğunda aktif olun
Instagram bir topluluktan meydana geliyor. Tüketicilerinizle ilişki kurmanın yanı sıra, diğer Instagram hesaplarıyla ve işletmelerle etkileşime geçmelisiniz. Eğer birbirinizi desteklerseniz, daha fazla tanınacaksınız ve feed’iniz daha da gelişecek. Facebook gruplarına katılın, forumlarda sohbet edin ve Instagram sayfanızın mümkün olduğunca dışına açılın. Instagram, işletmenizin vadettiği şeyleri ortaya koyan en etkili araçlardan biri. Bir gecede Instagram fenomeni olmayı beklemeyin. Bunu başarmak için kendinizi adamanız ve sıkı çalışmanız gerektiğini unutmayın. Bir şeyleri ertelemeye son verin ve başarılı bir Instagram hesabı yaratmak için çalışmalara başlayın. Zamanla başarılı olacağınızı unutmayın.

İlgili Haberler

Kozmetik Sektöründe İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?
Kozmetik Sektöründe İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?
Devamını Oku >
Sağlık Sektöründe İçerik Pazarlamasının Püf Noktaları Nelerdir?
Sağlık Sektöründe İçerik Pazarlamasının Püf Noktaları Nelerdir?
Devamını Oku >
İçerik Pazarlamada Sık Yapılan 5 Hata
İçerik Pazarlamada Sık Yapılan 5 Hata
Devamını Oku >
2017’de Facebook’ta En Çok Paylaşılan İçerikler
2017’de Facebook’ta En Çok Paylaşılan İçerikler
Devamını Oku >
Z kuşağı Nedir ve Nasıl İçerik Tüketir?
Z kuşağı Nedir ve Nasıl İçerik Tüketir?
Devamını Oku >
Video İçerik Pazarlamasını Doğru Yapabilmek İçin 7 Strateji
Video İçerik Pazarlamasını Doğru Yapabilmek İçin 7 Strateji
Devamını Oku >
Tüketiciler Neden Özgün İçerikler Görmek İstiyor?
Tüketiciler Neden Özgün İçerikler Görmek İstiyor?
Devamını Oku >
Görsel İçerik Pazarlamasının Önemi Nedir?
Görsel İçerik Pazarlamasının Önemi Nedir?
Devamını Oku >