Başarılı Kullanıcı Kaynaklı İçerik Kampanyaları

Başarılı Kullanıcı Kaynaklı İçerik Kampanyaları

Kullanıcı kaynaklı içerik kampanyaları ile üretilen içeriğin sayısı ve yaratıcılığı sayesinde büyük ilgi toplarken, markanızın bilinirliğini artırabilirsiniz.

Günümüz tüketicilerinin ilgisini çekecek içerik üretmekten sorumlu kişiler için kullanıcı kaynaklı içerik kampanyaları zaman zaman hayat kurtarıcı olabiliyor. Bu teknik, sık kullanılan sosyal medya platformlarının büyümesiyle birlikte marka geliştirme çalışmalarında şahane bir alternatif yaratıyor.

Kullanıcı kaynaklı içerik kampanyalarının en büyük avantajının, tüketicinin reklamlardan çok diğer kullanıcılarının fikriyle ilgileniyor olmasını söyleyebiliriz. Son dönemde sıkça telaffuz edilen Y kuşağının %64’ü ve 1946 ile 1964 yılları arasında doğan kuşağın %53’ü markalar hakkında fikir beyan etmek için fırsat kolluyor.

Bu trendlerin ışığında kullanıcı kaynaklı içerik kampanyaları yoluyla hedef kitlenizle etkileşime geçebilir ve onların güvenini kazanabilirsiniz. Aşağıdaki on marka başarılı kullanıcı kaynaklı içerik kampanyalarıyla size ilham verecektir.


1. Burberry

Bir İngiliz giyim markası olan Burberry, 1856 yılında kuruldu. Angela Ahrendts 2006’da şirketin CEO’su oldu ve şirketin yaşlanan bir marka olması durumunu değiştirmek amacıyla kullanıcı kaynaklı içerik statejisi başlatmaya karar verdi.

Şirket ‘The Art of the Trench’ (Trenç Sanatı) sitesini 2009 yılında açtı. Kullanıcılar burada Burberry ürünleri giyen insanların fotoğraflarını paylaşabiliyor ve bu fotoğraflara yorum yapabiliyor. Burberry’nin eticaret satışları sitenin açılmasından sonra yıldan yıla %50 oranda arttı.

kullanıcı kaynaklı içerik kampanyaları burberry


2. Belkin

2013’te, Belkin ve Lego birlikte kişiselleştirilebilir bir iPhone kılıfı geliştirdi. Şirket müşterileri için sosyal bir platform oluşturarak kendi kılıflarının fotoğraflarını paylaşmasına imkan verdi.

kullanıcı kaynaklı içerik belkin


3. Starbucks

Kullanıcı kaynaklı içerik konusundaki bir diğer başarılı kampanya da 2014 yılının Nisan ayında başlatılan ‘Starbucks’ White Cup Contest’ (Starbucks Beyaz Bardak Yarışması). Kampanya kapsamında müşterilerden Starbucks bardaklarına resim çizmeleri ve bunları paylaşmaları istendi. Kazanan çizim, sınırlı sayıda üretilen bardaklarda kullanıldı. Üç haftalık bir dönemde yaklaşık 4000 müşteri, çizimini gönderdi.

kullanıcı kaynaklı kampanyalar starbucks


4. Tourism Queensland

Queensland Adalarına turist çekmeyi amaçlayan Tourism Queensland, 2009’da ‘Best Job in the World’ (Dünyadaki En İyi İş) kampanyasını başlattı. Kazanana, dünyanın en güzel turistik bölgelerinden birinde 150.000 Avustralya Doları kazanacakları altı aylık bir iş teklif edildi. Kampanyaya 200 farklı ülkeden 34.000 kişi katıldı.

kullanıcı kaynaklı bestjobs


5. Target

Target, 2010 yılında başlattığı kampanyayla eğitime 500 milyon dolar bağışlayacağını açıkladı. Kampanya kapsamında marka, müşterilerinin popüler bir üniversitenin mektubunu açarken çektikleri videoları paylaşmasını istedi. En iyi videolar reklam filminde kullanıldı.

 


6. Coca-Cola

Farkındalığı arttırmayı hedefleyen Coca-Cola ‘Share a Coke’ (Bir Kola Paylaş) kampanyası oluşturdu. Kampanya kapsamında üzerinde müşterilerin isimleri olan şişeler üretti ve bu şişeleri farklı yerlere dağıttı. Müşterilerin kişiselleştirdiği şişelerin resimlerini Twitter’da ve diğer sosyal medya platformlarında paylaşması istendi.

içerik kampanyaları coke


7. Chobani

Amerika’nın bir numaralı yoğurt markası Chobani, kendi görselleriyle müşterileri arasında bağ kurarak satışlarını artırmayı hedefleyen bir başka marka. Şirket, sadık müşterilerinden yoğurtla çektikleri videolarını ve fotoğrafları paylaşmalarını istedi.

Kullanıcı kaynaklı içerikler, şirketin web sitesinde, billboard’larda ve diğer platformlarda kullanıldı. Bu kampanyayla şirket 2009 ve 2010 yılları arasında gelirini %225.9 arttırdı.

basarılı kullanıcı içerik kampanyaları chobani


8. Pepsi MAX

Pepsi MAX, müşterilerinden neden kendilerini tercih ettiklerini gösteren paylaşımlarda bulunmalarını istedi. En iyi paylaşımlar çeşitli ödüller kazandı. Kampanya pek şaşırtıcı olmayan bir üne kavuştu. 7 binin üzerinde paylaşım yapıldı. İçeriklerin paylaşıldığı site 50 bin tekil ziyaretçi aldı. Ziyaretçiler sitede ortalama 6 dakika geçirdi. Böylece marka, kampanyanın ne kadar çok ilgi çektiği kanıtladı.

 


9. Heineken

Müşterilerinin orijinallik peşinde olduğunu fark eden Heineken, 150 yıllık ürününü yeniden tanımladı. Oluşturduğu kampanyayla müşterilerinin değişime yardımcı olması için video, fotoğraf ve fikir paylaşımında bulunmasını istedi. Yüzlerce paylaşım alan kampanya, marka farkındalığını artırmayı da başardı.

basarılı kampanyalar heineken


10. Coffee for Less

Organik trafiğin dönüşüm oranının ne kadar yüksek olduğunu gören Coffee for Less, kullanıcı kaynaklı içerik oluşturarak SEO açısından güçlendi.

kullanıcı kaynaklı içerik coffeeforless


Kullanıcı kaynaklı içerik kampanyalarının yönetimi

Kullanıcı kaynaklı içerik kampanyaları oluşturmak markanızın dikkat çekmesi için kullanabileceğiniz en etkili yöntemlerden biridir. Yukarıda gördüğünüz gibi farklı kampanyalar ortaya koyabilirsiniz. Yine de bu kampanyaların şöyle ortak noktaları var:

  • Her bir marka kampanyasını web sitesinde ve sosyal medya hesaplarında tanıttı.
  • Her bir marka katılımı arttırmak için müşterilerine bir ödül teklif etti.
  • Her bir marka ürününü ya da hizmetini olumlu bir yönde yorumladığı için katılımcıları ödüllendirdi.

Bu kampanyalardan en iyi şekilde faydalanmak için şu ipuçlarını kullanabilirsiniz:

1. Kampanyanızı hedef kitlenize hitap edecek şekilde tasarlayın.

Farklı kampanyalar kullanıcılarının video paylaşmasını ve belli bir ürün ya da markayla yaşadıkları deneyimi sergilemesini istiyor. Video çekimi belli bir teknik bilgi ve malzeme gerektirdiği için bu yöntem tüm hedef kitleler için uygun olmayabilir. Örneğin markanız yaşça büyük kişilere hitap ediyorsa bu tür bir kampanya size çok uygun olmayabilir.

2. Pazarlama kampanyalarınızda kullanabileceğiniz paylaşımlarda bulunmalarını isteyin.

Unutmayın ki, takipçilerinizin içerik üretmesini fedakarlık yapmak için istemiyorsunuz. Kampanyanın sonunda kullanılabilir veriler elde etmeniz gerekiyor. Bu nedenle kampanyanızı gelecekteki pazarlama projelerinizde kullanabileceğiniz içerikler ortaya çıkacak şekilde tasarlamanız gerekiyor. Örneğin fotoğraflar ve videolar pazarlama amaçlı kullanılabilen içerik türleridir.

3. Formaliteleri bırakın.

Katılımcılardan ne isterseniz isteyin katılmak için gereksiz işlerle uğraşmalarına neden olmayın. Katılım kurallarının net olduğundan, web sitenize kayıt işleminin ve sitenizin kullanımının kolaylığından ve doldurulması gereken formlarda ihtiyacınız olmayan bilgilerin yer almadığından emin olun.


Sektörünüz ne olursa olsun belli bir örnek üzerinden kampanyanızı kurgulayabilirsiniz. Hedef kitlenizin ilgi alanına giren detaylarla zenginleştireceğiniz kullanıcı kaynaklı içerik kampanyaları, markanıza önemli bir katkı sağlayacaktır.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Facebook Reklamları İle Web Sitesi Trafiği Artırma Yöntemleri Mobil Uyumluluk İçin Faydalı Öneriler →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.