Coca-Cola’nın Yeni Marka Stratejisi: Taste The Feeling

Coca-Cola’nın Yeni Marka Stratejisi: Taste The Feeling

Coca-Cola global pazarlama stratejisinde büyük bir değişikliğe giderek, tüm markalarını tek bir kreatif kampanya altında toplayacağını duyurdu.

Yaklaşık yedi yıldır pazarlama stratejisinde “mutluluk” temasını kullanan Coca-Cola; marka stratejisini ve sloganını yenileyerek, alt markalarını da bir araya getirecek global bir kampanya yayınladı.

Coca-Cola’nın yeni global CMO’su Marcos de Quinto’nun liderliği ile oluşturulan “tek marka” stratejisi, markanın yeni sloganı ve kampanyasının da belirleyicisi oldu. “Taste the Feeling” (Tadını Çıkar) sloganı ile duyurulan kampanyanın detayları, markanın bugün Paris’te gerçekleştirdiği etkinlik ile açıklandı.

Coca-Cola tek marka stratejisi ile birlikte tüketicilerin damak tadına, yaşam tarzına ve beslenme alışkanlıklarına uygun; kalorili, kalorisiz, kafeinli, kafeinsiz çeşitlerde ürünler sunmayı vadediyor. Marcos de Quinto, bu yeni strateji ile birlikte Coca-Cola’nın herkese hitap ettiği düşüncesini pekiştirmeyi ve aynı değer ile aynı görsel ikonografiye sahip ürünleri tüketicinin tercihleri doğrultusunda çeşitlilik bazında sunmayı hedeflediklerini belirtti.

Coca-Cola’nın Global Kreativiteden sorumlu Başkan Yardımcısı Rodolfo Echeverria ise yaptığı konuşmada “Mutluluğa Kapak Aç’tan Coca-Cola’nın mutlulukta oynadığı rolü göstermeye doğru bir geçiş yapıyoruz; basit, günlük anları daha özel hale getiriyoruz” dedi.

 
Coca-Cola, “Taste the Feeling” kampanyası kapsamında hazırlanan ilk TV reklamlarını Youtube’da bir playlist olarak görücüye çıkardı. Ayrıca Conrad Sewell tarafından Coca-Cola’nın yeni kampanyasına soundtrack olarak hazırlanan yeni şarkı da yayınlandı.

Coca-Cola ile uzun zamandır işbirliğinde olan Avicii, “Taste the Feeling” kampanyası için hazırlanan müziğin geliştirilmesinde önemli bir katkı sağladı ve şarkının interaktif dijital formatını üretti. “GIF The Feeling” adındaki uygulama ile kullanıcılar gerçek zamanlı olarak kendi duygularının GIF’ini oluşturup, sosyal platformlarda paylaşabilecek. Ayrıca kampanyanın açıkhava ilanları ise şurada görücüye çıktı.

global marka stratejisi taste the feeling

taste the feeling

2016 yılında tüm dünyaya yayılacak olan “Taste the Feeling”kampanyası için Coca-Cola geçtiğimiz Mart ayında farklı ülkelerdeki ajanslarını bir araya toplamıştı. Markanın yeni stratejisi doğrultusunda Mercado-McCann (Arjantin), Santo (Buenos Aires), Sra. Rushmore (Madrid) ve Oglivy & Mather (New York) tarafından kampanyanın ilk 10 televizyon, dijital, basılı ve shopper reklam materyalleri hazırlandı. İlerleyen günlerde kampanya geliştikçe bunlara altı yeni ajans daha eklenecek.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Medya Şef’ten Yeni Yıla Yeni Logo Türkiye’nin 2015 Yılı Instagram Haritası →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.