İnternet Ve Sosyal Medya Kullanıcı İstatistikleri 2015

İnternet Ve Sosyal Medya Kullanıcı İstatistikleri 2015

We Are Social tarafından hazırlanan İnternet ve Sosyal Medya Kullanıcı İstatistikleri 2015 yayınlandı.

Global alanda faaliyet gösteren dijital pazarlama ajansı We Are Social, 2015 yılının internet ve sosyal medya kullanım istatistiklerini açıkladı. Raporda dijital, sosyal ve mobil mecralara hakim olan trendler ve kullanıcı sayıları hakkında önemli bilgiler bulunuyor.

Global Web Index verileri ile hazırlanan rapor, Türkiye de dahil olmak üzere 30 ülkenin internet kullanıcı istatistiklerini içeriyor. Aşağıda sunum da olarak inceleyebileceğiniz 376 sayfalık rapor, geçtiğimiz yıla kıyasla 525 milyon artış ile dünya üzerindeki yaklaşık 3 milyar kişinin internete bağlanabilir olduğuna da dikkat çekiyor.

We Are Social’ın raporundan elde ettiğimiz Türkiye ile ilgili internet istatistikleri ise şu şekilde:

  • Türkiye genelinde 37,7 milyon aktif internet kullanıcısı bulunuyor. Buna göre 76.7 milyonluk nüfusun olduğu ülkemizde aktif internet kullanıcı penetrasyonunun %49 olduğu görülüyor.
  • 40 milyon aktif sosyal medya hesabı bulunan Türkiye’de sosyal medya hesaplarının penetrasyon oranının ise %52 olduğu görülüyor.
  • Mobil olarak 32 milyon aktif sosyal medya hesabı bulunuyor. Buna göre 40 milyon aktif sosyal medya hesabının %80’ine mobilden erişim yapıldığı görülüyor.
  • Rapora göre Türkiye’de yaklaşık 69.6 milyon mobil kullanıcı bulunuyor.
  • İnternet Ve Sosyal Medya Kullanıcı İstatistikleri 2014 raporuyla kıyaslandığında Türkiye’deki aktif internet kullanıcısının %5, aktif sosyal medya kullanıcısının %11e mobil kullanıcı sayısının ise %2 arttığı görülüyor.
  • Türkiye’deki internet kullanıcıları gün içerisinde ortalama 4 saat 37 dakikayı internette, 2 saat 51 dakikayı mobil internette ve 2 saat 56 dakikayı ise sosyal medyada geçiriyor. Kullanıcıların televizyon başında geçirdiği süre ise günde ortalama 2 saat 17 dakika olarak belirtilmiş.
  • Türkiye’de en çok kullanılan sosyal ağlara bakıldığında Facebook, WhatsApp ve Facebook Messenger ilk üçü oluştururken, onları Twitter, Google+ ve Skype takip ediyor.

Global İnternet Ve Sosyal Medya Kullanıcı İstatistikleri 2015

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Pazarlama Profesyonelleri İçin Sosyal Platform: Shocase IAB Türkiye Yeni Yönetim Kurulu Belirlendi →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.