Kullanıcı Deneyimi Hataları Ve Çözüm Yöntemleri

Kullanıcı Deneyimi Hataları Ve Çözüm Yöntemleri
İçerik ve tasarım konusunda yapılan kullanıcı deneyimi hataları ziyaretçilerinizin sitenizi erken terk etmesine ve online itibar kaybetmenize neden olur. İnternet her konuda başarılı olmak için kullanabileceğiniz bilgilerle dolup taşıyor. Birçok konuda neyi nasıl yapmamız gerektiğini anlatan içerik bulabiliyoruz. Fakat sık yapılan hataların ne olduğunu keşfedip bu hataları ortadan kaldırmak için yapılması gerekenleri bulmak o kadar kolay gözükmüyor. Web tasarımı da bu konulardan biri. Bir web tasarımcının yapması gerekenlere odaklanırken kaçınması gereken kullanıcı deneyimi hatalarını gözden kaçırması olağan bir durum. Herkes hata yapar/yapıyor. Bu nedenle uzun süreli başarıya ulaşmak için bu hataları da öğrenmek ve çözüm yollarını bilmekte fayda var. İster işin uzmanı olun, ister yeni başlamış bir stajyer, bundan sonraki çalışmalarınızda aşağıdaki kullanıcı deneyimi hatalarını göz önünde bulundurarak bu hatalardan sonsuza dek kurtulabilirsiniz.
1. Tutarsızlık Yaratıcılığınızın ve sadediğin öne çıkması gereken yerler vardır. Bir site için farklı sayfalar tasarlarken sadelikten asla vazgeçmeyin. Unutmayın; ziyaretçileriniz renk, logo, yazı tipi, navigasyon gibi konularda her zaman tutarlılık bekleyecek. Uyumsuz sayfa tasarımlarıyla hedef kitlenizin kafasını karıştırmayın.
2. Arama özelliği bulunmaması Google’ın bu kadar popüler olmasının sebebi insanların istediği bilgiyi kolayca ve hızlı bir şekilde bulmasını sağlayabilmesidir. Tasarımcılar, Google’ın izinden giderek üzerinde çalıştıkları sitelerde istenen bilgiye ulaşmanın en kolay yolunu bulmalıdır. Bunun en basit yöntemlerinden biri siteye arama kutucuğu yerleştirmektir. Google Custom Search bu konuda size yardımcı olabilir ve böylece kullanıcı deneyimi açısından daha başarılı bir web sitesi elde edebilirsiniz.
3. Deneysel navigasyon Ziyaretçilerin sitenizde gezinmesine yardımcı olmak için her zaman en kısa yolu bulun. Yukarıda bahsettiğimiz gibi arama kutucukları ya da işlevsel sekmeler, navigasyon konusunda işinize yarayacaktır. Breadcrumb adı verilen bir navigasyon yöntemiyle ziyaretçinize o sırada nerede olduğu ve oraya gelmek için hangi yolu izlediği bilgisini verebilirsiniz. kullanıcı deneyimi hataları
4. Eski içerik Konu web sitesi içeriğine gelince bolluktan daha önemli konular olduğunu söylememiz gerekiyor. Zaman zaman eski içeriklerinizi gözden geçirerek bir temizlik yapmak faydalı olacaktır. Bu aşamada eski içeriklerin güncellenmesi de makul bir seçenek olabilir. Güncel olmayan bir içerik nedeniyle ziyaretçi kaybedebilirsiniz. Örneğin, blogunuzda en son 2 yıl önce içerik yayınladıysanız, ziyaretçiniz sitenin artık kullanılmadığını düşünerek sayfayı terk edecektir. Diğer yandan güncel içerik, ziyaretçinizin sitenizde bulunan diğer içeriklere de göz atması için motivasyon kaynağıdır.
5. Kırık linkler İçerik gibi linklerin de düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Kırık linkler, ziyaretçilerinizin profesyonelliğinizi sorgulamasına neden olur. Onları sitenizden ihtiyaçlarını gidermiş ve mutlu bir şekilde uğurlamak için linklerinizin çalıştığından emin olun. Google Web Yöneticisi Araçları yardımıyla bu linkleri kolayca tespit edebilirsiniz.
6. Alışılmışın dışında içerik düzeni Sitenizin derli toplu olması çok önemli. Sizi rakipleriniz arasında öne çıkaran bilgiyi, siteye girer girmez ziyaretçinizin karşısına çıkacak, diğer bilgileriyse kolayca erişilecek şekilde siteye yerleştirin. Ziyaretçiniz aradığı bilgilere zaman kaybetmeden ulaşabilmeli. Örneğin, bir okul için hazırlanan web sitesi öğrenciler, öğretmenler, veliler, aday öğrenciler gibi farklı kişilere hitap edeceğinden bu kişilerin sitenize geldiğinde gitmesi gereken sayfayı kolayca bulmasını sağlayın.
7. Net ve okunaklı olmayan içerik Ziyaretçilerinizin sitenize bilgi almak için geldiğini unutmayın. Bu nedenle bilgiye ulaşması kadar okunabilir olmasına da önem vereceklerdir. Bunun için dikkat etmeniz gereken başlıca konuları şöyle sıralayabiliriz.
  •  Sade ve okunaklı renk kullanın. İstediğiniz rengi kullanabildiğiniz bir tasarım üzerine çalışırken yanlış renk kombinasyonunun okumayı zorlaştıracağını unutmayın.
  • Yazı tipi konusuna çok deneysel yaklaşmayın. San Serif yazı tiplerinin web sitesi içeriği için oldukça uygun olduğunu söyleyebiliriz. Bir site için üçten fazla farklı yazı tipi ya da punto kullanmayın.
  • Kısa paragraflar tercih edin. Ortalama dört cümlelik paragraflar rahat bir şekilde okunabiliyor. Sayfada ne kadar fazla boş alan olursa içeriğiniz o kadar kolay okunur.
kullanıcı deneyimi
8. Müzik Web sitesinde kullanılan müzik en iyi ihtimalle dikkat dağıtır, en kötü ihtimalleyse insanları rahatsız eder. Bu yüzden müzik eklerken iki kere düşünün! Eğer müzik, sitenizin içeriğiyle alakalıysa gönül rahatlığıyla ekleyebilirsiniz. Bu durumda, müziğin kolayca durdurulabileceği bir buton koymayı ihmal etmeyin.
9. Mobil kullanıcıya hitap etmemek Bu artık modası geçmiş bir konu olmaya başladı. Çünkü herkes mobil cihaz kullanımındaki artışın farkında. Yine de tasarımcılara bu konuyu bir kez daha hatırlatmakta fayda var. Her bir tasarımın küçük ekranda da kolayca kullanılabildiğinden emin olun veya ayrıca bir mobil web sitesi yaratın. Mobil üzerine çalışmaya başlarken mobil web sitesi tasarımıyla ilgili yazımıza ya da başarılı mobil web tasarım örneklerine göz atmak isteyebilirsiniz.
10. İletişim sayfası eklememek Kullanıcı deneyimiyle ilgili en önemli konulardan bir tanesi de iletişim sayfasıdır. Bu sayfanın gerçekten sade ve basit olduğundan emin olun. Sayfada gerekli iletişim bilgilerine yer verin. Şirketin yanı sıra müşteri hizmetlerine ait iletişim bilgilerinin ulaşılabilir olması büyük önem taşıyor. Sitenizde eposta adresi, departman yetkililerinin eposta adreleri, iletişim formu, açık adres, faks numarası, telefon numarası, dahili numaralar, GPS koordinasyonları, harita, şirkete ait sosyal medya hesap linkleri bulundurmanızı tavsiye ederiz.
Tasarımınızda yaratıcılığınızı kullanmanız elbette çok önemli, fakat bu sırada sadelik ve işlevsellik konusunda sık karşılaşılan hatalardan kaçınmanız gerekiyor. Yukarıdaki hatalardan arınmış bir web sitesiyle başarılı kullanıcı deneyimi sunabilir ve müşterilerinizi memnun edebilirsiniz.

İlgili Haberler

Özel Günlerde Medya Planlamanın Önemi Nedir?
Web Tasarım menu icon
5 Haz 24
Özel Günlerde Medya Planlamanın Önemi Nedir?
Devamını Oku >
Dünyada Kabul Gören Tasarım Prensipleri ve Sezgisel Yöntemler
Web Tasarım menu icon
9 May 24
Dünyada Kabul Gören Tasarım Prensipleri ve Sezgisel Yöntemler
Devamını Oku >
Responsive Tasarım Nedir Sorusuna Cevap Veren 8 GIF
Web Tasarım menu icon
9 Ara 14
Responsive Tasarım Nedir Sorusuna Cevap Veren 8 GIF
Devamını Oku >
Behance’den Yaratıcı Web Tasarımcı Portfolyo Örnekleri
Web Tasarım menu icon
3 Ara 14
Behance’den Yaratıcı Web Tasarımcı Portfolyo Örnekleri
Devamını Oku >
2015 İçin Önemli Web Tasarım Trendleri
Web Tasarım menu icon
3 Ara 14
2015 İçin Önemli Web Tasarım Trendleri
Devamını Oku >
Web Sitesi Trafiğini Artırmak İçin Tasarım Önerileri
Web Tasarım menu icon
28 Kas 14
Web Sitesi Trafiğini Artırmak İçin Tasarım Önerileri
Devamını Oku >
Önemli Web Tasarım Hataları Nelerdir Ve Nasıl Önlenir?
Web Tasarım menu icon
23 Eyl 14
Önemli Web Tasarım Hataları Nelerdir Ve Nasıl Önlenir?
Devamını Oku >
Etkili Tipografik Hiyerarşi İçin 6 Taktik
Web Tasarım menu icon
18 Eyl 14
Etkili Tipografik Hiyerarşi İçin 6 Taktik
Devamını Oku >