Web Sitesi Trafiğini Artırmak İçin Tasarım Önerileri

Konular, Web Tasarım 28 Kas 2014
Web Sitesi Trafiğini Artırmak İçin Tasarım Önerileri

Markalar ve pazarlamacılar web sitesi trafiğini artırmak için tasarım önerileri ile ziyaretçilerini müşteriye dönüştürmek için ilk adımı atmış oluyor.

Web içeriği oluşturmak meşakkatli bir iştir ama hedef kitleyle etkileşime girmek çok daha zor. İnsanlar web sitelerini genellikle bilgi edinmek için kullanıyor. Bu nedenle asıl amaç ziyaretçiyi en kolay yoldan ihtiyaç duyulan bilgiye ulaştırmak olması gerekiyor.

Ziyaretçilerinizin sitenizden memnun kalması en önemli basamaktır. Rekabetçi dünyanın kendine has kuralları var! Bu nedenle web sitesi trafiğinizi artırmak, ziyaretçilerinizin sitenizde daha uzun zaman geçirmesini ve sitenizi tekrar ziyaret etmelerini sağlamak için bazı yöntemler belirlemelisiniz. Bu yazımızda web sitesi trafiğini artırmak için tasarım önerileri ile size yardımcı olmaya çalışacağız.


1. Okunabilirliğe önem verin

Okunabilirlik daha yüksek oranda dönüşüm ve etkileşim konusunda anahtar rol oynuyor. Sitenizde küçük, okunması zor yazı tipi kullanırsanız ziyaretçileriniz yazıyı gördüğü anda siteyi terk edecektir. Bu da web sitesi trafiğinin azalması ve potansiyel müşteri kaybetmek anlamına geliyor.

Sitenizdeki tüm metinlerin kolayca okunduğundan emin olun. Yeterince beyaz alana yer verin, listeleri maddeler halinde açıkça gösterin, metni öne çıkarmak için sade bir arka plan kullanın. Ayrıca, web sitenizde reklam amaçlı içerikleri okuyucunuzun dikkatini dağıtmayacak şekilde yerleştirin.


2. Parallax bir hikaye oluşturun

Parallax tasarımların son zamanlarda oldukça revaçta olmasının bir sebebi var: ana mesajınızın dikkat çekmesini sağlıyor. Diğer bir deyişle ürünleriniz ya da hizmetlerinizle ilgili bir hikaye anlatmanızı sağlıyor. Dinamik tasarımı sayesinde merak uyandırıyor.

Atlantis World’s Fair web sitesi parallax tasarım için çok başarılı bir örnek:

web sitesi trafiğini artırmak için tasarım önerileri


3. Hızlı yüklenmesini sağlayın

Web sitesi trafiğini artırmak için en önemli konulardan biri site optimizasyonu çünkü yavaş yüklenen bir site kadar rahatsız edici bir şey olamaz. Sitenizin yüklenmesi uzun sürüyorsa ziyaretçileriniz sitenizi terk edecektir. İnsanlar zor açılan bir siteyi bekleyecek kadar sabırlı olmayabiliyor.

Ayrıca bu konu SEO açısından da önemli çünkü Google web sitenizi arama sonuçlarında sıralarken yüklenme hızına çok önem veriyor.

Ortalama bir sitenin büyüklüğü, HTTP arşivinden derlenen verilere göre 1.89 MB ve bunun %63.3’ünü imajlar oluşturuyor. Bu nedenle, sayfanızdaki imajların sayısı yüklenme hızını etkiliyor. Etkileşimi artırmak için, imajlarınızı optimize etmeniz ve hızlı yüklenmelerini sağlamanız gerekiyor.

Devasa imajlardan kurtulmak için Photoshop kullanabilirsiniz. Photoshop imajlarınızı web sayfası için kaydetmenizi sağlayan bir özelliğe sahip. Ayrıca bu büyük imajları, %80 yüksek kalite JPEG olarak kaydedin. Böylece kaliteyi çok fazla düşürmeden daha küçük bir imaja dönüştürmüş olursunuz.


4. İkonları yararlı kullanın

Genellikle, bol miktarda bilgi içeren sitelerde istediğiniz her şeyi anlatmak için çok fazla metine ihtiyacınız olur. Metni dikkat çekici şekilde sunmak tasarımcılar için hiç kolay bir iş değil. Böyle durumlarda imdada ikonlar yetişiyor ve kullanıcıların aradıkları bilgilere kolayca ulaşmasını sağlıyor.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi bilgiye hızlı ve kolay erişim bir web sitesinde olması gereken en önemli özellikler arasında geliyor. Son zamanlarda tasarımcılar yazıya benzer ikonlarr kullanıyor. Bu ikonlar CSS yardmıyla ölçeklendirilebilir, vektörel ve kişiselleştirilebilir oluyor.

Glyphter’da ikonlarla kendi alfabenizi yaratabilirsiniz:

trafik artırmak için tasarım önerileri


5. Responsive tasarıma sahip olun

Artık çok daha fazla insan internete mobil cihazlar üzerinden giriyor. Bu nedenle sitenizin farklı ekran boyutlarında nasıl gözüktüğünü kontrol edin.

Responsive tasarım yalnızca yerleşim planı ile ilgili bir konu değildir. Yerleşim planınız farklı ekranlara uyum sağlıyor olabilir. Fakat içeriğinizin her ekranda aynı mesajı verebiliyor olması gerekiyor. Mobil kullanıcılar küçük harflerle yazılmış uzun paragrafları okumaz. Mobil versiyonun daha net eyleme çağrı (call to action) içerdiğinden emin olun.


Sonuç

Yukarıda bahsedilen öneriler tüm web siteleri için geçerlidir ve yeni projenizi gerçekleştirirken her zaman bu önerileri dikkate almanızı öneririz. Web sitenizin dinamik, hızlı ve kullanıcı dostu olduğundan emin olun. Böylece web sitesi trafiğini artırmak için önemli bir adım atıp; ziyaretçilerinizin içeriğinizle etkileşime girmesini sağlayabilir ve dolaylı olarak satışlarınızı da artırabilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Yılbaşı İçin Sosyal Medya Kampanya Fikirleri Yeni Girişimler İçin 11 Adımda Pazarlama Planı →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.