Etkili Tipografik Hiyerarşi İçin 6 Taktik

Konular, Web Tasarım 18 Eyl 2014
Etkili Tipografik Hiyerarşi İçin 6 Taktik

Web sitenizde görsel ögeler kadar metin de önemlidir. Etkili tipografik hiyerarşi oluşturarak web sitenizin doğru mesajı vermesini sağlayabilirsiniz.

Etkili bir tipografik hiyerarşi oluşturmak, dinamik web tasarımın olmazsa olmazları arasında bulunur. Bu etkiyi önemli bir mesajı iletmek ve anlamsız cümleler kurmak arasındaki farkla kıyaslayabiliriz.

Metinleri düzenlerken kullanılan yazı tipi, renk ve tipografi dışı alan gibi ögeleri kullanmayı doğru kullanarak içeriğe vurgu yapabilir ve mesajınızı hedef kitlenize ulaştırabilirsiniz.

Bu yazımızda etkili tipografik hiyerarşi için kullanabileceğiniz bazı taktiklere yer verdik.


1. Belli Sayıda Yazı Tipi

Hiyerarşi oluşturmanın amacı tasarımdan net bir sonuç elde etmektir. Bir tasarım için 2 farklı yazı tipi kullanımı riskli değil. Fakat daha fazla yazı tipi kullanırken yeterince dikkatli olmazsanız rahatsız edici ve dikkat dağıtıcı bir etki yaratırsınız. İlginç bir yazı tipinin yanında daha sade bir yazı tipi kullanmanız gerekir. Birini başlık, diğerini alt başlık için kullanabilirsiniz.


2. Tamamlayıcı ve Karşıt Ögeler

Karmaşık, ilgi çeken ve şık bir serif (çıkıntılı) yazı tipi, sade ve klasik non-serif (çıkıntısız) yazı tipiyle beraber kullanıldığında iyi sonuç verebilir. Bu taktikle tipografik hiyerarşi oluşturmayı deneyebilirsiniz.

Farklılıklar sayesinde birbirinin tamamlayıcısı olabilecek yazı tiplerini bulmalısınız. Fakat bunu yaparken çok dikkat çeken birden fazla yazı tipi seçerseniz dikkat dağıtıcı bir tasarım elde etme ihtimalini göz önünde bulundurun.


3. Tasarımın Karakteri

Çıkıntılı ve çıkıntısız yazı tiplerini eşleştirmek her zaman yeterli olmayabilir. Yazı tiplerinin belli bir amaca hizmet etmeleri gerekir. Çok resmi bir yazı tipi eğlenceli bir yazı tipiyle ya da dekoratif bir yazı tipini sert bir yazı tipiyle eşleştirmekten kaçının. Üzerinde çalıştığınız web sitesinin karakterine ve hangi mesajı iletmek istediğine karar verin ve uygun seçimler yapın.

etkili tipografi hiyerarşisi için 6 taktik


4. Stratejik Boyutlandırma

Boyutlandırmayı belli bir amaca yönelik planlamazsanız hedef kitlenin dikkatini çekmeniz neredeyse imkansız. Mesajınıza dikkat çekmek için belli bir strateji izlemeniz gerekir. Görselin odak noktası ile çevresel ögelerin boyutlarını amaca uygun bir şekilde belirleyin.


5. Zıt Renkler

Renkleri hem bilgileri kategorize etmek hem de kişilik katmak için kullanabilirsiniz. Renkler ayrıca insanlara nereye bakmaları gerektiğini söyler, duygulara hitap eder.

Görsel hiyerarşi insanların çıkarım yapmasını sağlar. Örneğin, pembe rengini kullanırsanız neşeli, şuh, duygusal ya da etkileyici bir izlenim yaratırsınız. Renk kullanımı ile tipografinin tarzını destekleyebilirsiniz.


6. Tipografi Dışı Alan

Tipografi dışı alan yani dişi alan, vermek istediğiniz mesajı destekler. Tıkış tıkış bir tipografi net bir mesaj vermek için başarılı sonuç vermez. İnsanlar bütün metni okumayacağı için tüm mesajı metin tipografi ile vermemelisiniz. Tasarımınızın tamamı birlikte amaca hizmet etmelidir.


Etkili tipografik hiyerarşi, yazı tipinden renk seçimine geniş bir alanı ilgilendirir. Bu nedenle boş alanlar dahil olmak üzere web sitenizin tasarımında kullandığınız tipografik hiyerarşiyi doğru mesajı verecek şekilde planlamalısınız. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Online Etkinlik Tanıtımı İçin 5 Etkili Yöntem App Store'da Mobil Uygulama Yayınlama İçin Tavsiyeler →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.