Kadınlardan Kadınlara: “Çamur Atsan da İzi Kalmaz”

Kadınlardan Kadınlara: “Çamur Atsan da İzi Kalmaz”

FCB Amsterdam, Dünya Kadınlar Günü için hazırladığı kampanya ile kadınların birbirlerini hedef alan nefret söylemlerini eleştiriyor.

Kadınlar, hemcinslerine karşı son derece acımasız olabiliyor. FCB Amsterdam’ın Dünya Kadınlar Günü için hazırladığı kampanya, kadınların %70’inin arkadaşı bildiği başka bir kadın tarafından nefret dolu yorumlarla incitildiğini gösteriyor. Hollanda’da ise kadınlar, internet nefretinde, diğer ülkelerdeki kadınların 2 katı; yani en az erkekler kadar söz sahibi.

“It Won’t Stick” kampanyası, “Size ne çamur atılırsa atılsın, izi kalmaz” mantrası üstüne kurulu ve kadınların sosyal medyada birbirlerini inciten, aşağılayan yorumlar yapması yerine, birbirlerine destekleyici yaklaşması gerektiğini savunuyor.

60 saniyelik spotta 24 Hollandalı kadın, hemcinsleri tarafından aşağılanan; bedenleri, kişilikleri, cinsel yönelimleri gibi şeylerden bahsediyor. Fakat söylenen sözlerin onları hiç etkilemediğini, yalnızca işittikleri şeylerden utanç duyduklarını, kendilerinin bu kötü sözcüklerin ötesinde olduklarını, kadınların “Kelimelerin hiçbir zaman olamayacağı kadar güçlü” olduğunu vurguluyor.

Kampanya, #itwontstick etiketiyle destekleniyor ve hemcinslerinin hışmına uğrayan kadınların hikayeleri, kampanyaya ait web sitesinde yer alıyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Bioderma'nın Yeni Reklam Filmi Serisi Ekranlarda! Sokaktaki Tacize Dikkat Çeken Snapchat Filtreleri →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.