Kadınlar Hakkındaki Klişeler Heykel Olup Yıkılıyor

Kadınlar Hakkındaki Klişeler Heykel Olup Yıkılıyor

Ev dekorasyon mağazası Hornbach, kadınlar hakkındaki basmakalıp yargıları heykele dönüştürüp birer birer yıkıyor.

Avrupalı ev dekorasyon süpermarketi Hornbach, “Kadınlar, ev dekorasyon işleri yapamaz” yargısından başlayarak onlara atfedilen basmakalıp tüm yargıları büyük boyutlu heykellere dönüştürüp yerle yeksan ediyor. Heimat Berlin tarafından hazırlanan 45 saniyelik spot, “Smashing the Clichés” (Klişeleri Yıkmak) adını taşıyor.

Reklam filmindeki kadın kahraman;  kadınları cinsel birer obje, yalnızca pembe renk giyen birer prenses, onların iş dünyasında erkekler tarafından ezilen, yalnızca alışveriş ve eğlence meraklısı varlıklar olduklarını ima eden tüm figürleri, sert balyoz darbeleriyle yerle bir ediyor.

Evlerini güzelleştirmek için DIY (Kendi Başına Yap) çalışmalar yapmayı seven, ev dekorasyonuna vakit ayıran müşterileri arasında eşit ölçüde kadın ve erkekler olduğunu belirten Hornbach Almanya ve uluslararası pazarlama başkanı Thomas Schnaitmann, “Bir proje gerçekleştirdiklerinde, işler zorlaştığı zaman bile aralarında bir fark yok” diyor.

“Wir haben nie gesagt, dass es einfach ist” (Kolay Olacağını Hiç Söylemedik) söylemine sahip reklam filmi, kadınlara yönelik basmakalıp klişeleri yıkmak için harekete geçmeye davet ederken, ev dekorasyonu ve kendin yap işlere kadınların da erkekler kadar merakı olduğunu ve bu konuda onlardan hiçbir farkları olmadığını ortaya koyuyor.

hornbach-reklam filmi

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Amazon’dan Sipariş Sahibi Evde Yokken Kargoyu İçeri Alan Sistem Palyaço Kostümüyle Burger King’e Gidenlere Ücretsiz Whopper →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.