Jean-Paul Gaultier, Madeni Euro Koleksiyonu Tasarladı

Grafik Tasarım, Projeler 08 Ara 2017
Jean-Paul Gaultier, Madeni Euro Koleksiyonu Tasarladı

Cesur tasarımlarda imzası bulunan modacı Jean-Paul Gaultier, Fransa için, sınırlı sayıda üretilen bozuk paralar tasarladı.

Moda tasarımcısı Jean-Paul Gaultier, madeni para tasarımı konusunda da ne kadar yaratıcı olabileceğini gösterdi. Gaultier, “La France par Jean Paul Gaultier” koleksiyonu kapsamında, kumaşlardan bir süreliğine uzaklaşarak, tasarımlarını altın ve gümüş üzerine yansıtmaya karar verdi.

Gümüş 10 euro ve 50 euronun yanı sıra 200 euroluk altın madeni para tasarlayan Gaultier’in koleksiyonerler tarafından satın alınabilen tasarımları, Monnaie de Paris tarafından sunuldu. Paraların üzerinde Fransa’yı temsil eden renk ve sembollere ek olarak, modacının bakış açısını yansıtan muzip çizimler de yer alıyor.

Ünlü modacı tasarımlarda; Eiffel Kulesi’ne ve (Madonna’dan hatırladığımız külah şeklindeki sutyenle birlikte) Fransa’nın simgesi olan horoza korse, kadın bir modele Napolyon’un üniforması ve kaslı bir denizciye ise Breton çizgili tişört giydirmiş.

Koleksiyonda; 200 euroluk 25.000 altın bozuk para, 50 euroluk 25.000 gümüş bozuk para, 50 euroluk 50.000 gümüş bozuk para ve 10 euroluk 1.34 milyon bozuk para yer alıyor.

Gaultier koleksiyonu hakkında yaptığı yorumda, “Yaratıcı özgürlük benim için çok önemli. Beni şaşırtan, La Monnaie’nin hem yaratıcı hem özgür olabileceğiniz bir yer olduğunu keşfetmemdi. Gelenekseli en çağdaş teknolojiyle birleştiren büyüleyici bir yer” dedi.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Karnı Acıkan Kediyle "Hungry Eyes" Parçasında Karaoke Noel Baba'nın Telefon Numarası Sonunda Ortaya Çıktı! →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.