İş Hayatında Kadınlara Yol Gösteren Bot

İş Hayatında Kadınlara Yol Gösteren Bot

Ajans Deutsch ve iş yerinde kadın-erkek eşitsizliğine çözüm üretmek için çalışan topluluk The Female Quotient’in oluşturduğu bot, kadınlara ihtiyaç duydukları anlarda mentorluk yapıyor.

Günümüzde, kadınlar da erkekler kadar iş hayatının her alanında yer alıyor. Buna rağmen, çalışma hayatında eşitliğin var olduğu söylenemez. Sadece alınan maaşlar kıyaslandığında bile, dünya çapında kadın daha düşük gelire sahip ve kadın-erkek arasında %23’lük bir fark var.

Kadınlar, maaş dışında iş hayatında annelik izni, liderlik, stress yönetimi, güven yaratma, terfi alma vb. birçok konuyla yalnız baş etmek zorunda kalıyor.

Kadınların endişelerini azaltacak ve yol gösterecek çözüm ise The Female Quotient ve Deutsch iş birliğiyle geldi. Bu ortaklıktan doğan bot, kadınlara iş hayatında karşılaştıkları zorluklar hakkında yol gösteriyor ve interaktif bir kariyer rehberi olarak çalışıyor.

Google Asisstant ve Facebook Messenger’da ücretsiz olarak sunulan bot, sorulan sorulara kadın liderlerden alıntılanan örneklerle cevap veriyor. Kullanıcının ihtiyacına göre özelleştirilmiş cevaplar, iş-yaşam dengesi, kendi değerini bilme ve marka yaratma, liderlik, eşitlik ve iş hayatında karşılaşılan çeşitli zorluklar gibi konuları içeriyor.

The Female Quotient’in CEO’su Shelley Zalis’den ilham alınarak oluşturulan yapay zeka, iş hayatında herhangi bir konuda endişe duyan kadınlara video formatında cevaplar veriyor ve platform ağındaki kadın liderler tarafından formüle ediliyor.

Carolyn Everson ( VP, Global Marketing Solutions at Facebook), Fiona Carter (Chief Brand Officer at AT&T), Linda Yaccarino (Chairman of Advertising and Client Partnerships/ NBC Universal) ve Tara Walpert Levy (VP, Agency and Brand Solutions) projenin arkasındaki başarılı kadın liderlerden birkaçı. Topluluk, projeye zamanla birçok başarılı kadının daha dahil olacağını söylüyor.

Deutsch Los Angeles’ın ajans başkanı Kim Getty, şöyle diyor: “ Shelly binlerce kadını, deneyimi, mentorluğu ve mottosuyla bir araya getirdi. The Female Quotient bot da kolektif bir bilgelik yaratıyor ve bir sonraki seviyeye geçmenizde mentorluk ediyor. Kadınların yükselmesine yardımcı olarak bu aracı yaratmanın bir parçası olduğumuz için çok heyecanlıyız.”

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← LEGO Parçasına Basınca Canlanan Anılar Bisikletçiler İçin Yasal Doping →

Yazar Hakkında

Şenay Elvan Duman
Şenay Elvan Duman
Elvan, Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunu. İzmir'de sektörle ilgili deneyimler kazanan Elvan, DijitalAjanslar.com'da İçerik Yazarı ve Müşteri Temsilcisi olarak kariyerine devam ediyor.