İnternet Trafiğinin %60’tan Fazlası Bot’lardan Geliyor!

İnternet Trafiğinin %60’tan Fazlası Bot’lardan Geliyor!

Pek çok bilgisayar işlemini yarı-otomatik olarak yapabilmeleri nedeniyle bilişim dünyasının birçok alanında kullanılan bot’lar, günümüzde internet trafiğinin kayda değer bir bölümünü oluşturuyor.

Incapsula tarafından yürütülen yeni bir araştırma, web sitelerindeki trafiğin %60’tan fazlasının otomatik bot’lar tarafından oluşturulduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre geçtiğimiz yıl bot’lardan oluşan internet trafiği %21 oranında arttı. Fakat durum ilk bakışta tuhaf görünse de bu otomatik trafik kötü bir şey olmayabilir.

Araştırmacılara göre önemli verileri çalma amacıyla oluşturulan kötü niyetli bot’ların sayısı internette oldukça azalmış durumda. Günümüzde internet trafiğinin önemli bir kısmını oluşturan bu sanal kullanıcıların %55’i iyi niyetli botlar ve bu oran gün geçtikçe artıyor. Aynı araştırma kredi kartı bilgilerini elde etmek, web sitelerini ya da kodları çalmak gibi kötü amaçlarla yazılmış botların sayısından da %10 oranında düştüğünü gösteriyor.

Ticari, veri madenciliği, e-posta, oyun, haber grubu, sohbet, alışveriş gibi birçok farklı türde karşımıza çıkan bu akıllı yazılımlar; artık içerikleri indekslemeye, analitik oluşturmaya ve web sayfalarını korumaya yardımcı oluyor.

Bazı bot’lar arama sonuçlarında görünebilmesi için web sitelerindeki içerikleri arama motoru veri tabanına kopyalıyor. Günlük ya da haftalık olarak web sitelerini ziyaret eden bu iyi niyetli yazılımlar sitelerdeki alt linklere inerek bilgileri açığa çıkarabiliyorlar. Bot’ların bu işlevlerine baktığımızda Google’ın çabaları önemli ölçüde sonuç vermiş görünüyor.

internet trafiği botlardan geliyor

Araştırmanın sonuçlarına göre 20 binden fazla web sitesine 90 gün içinde 1,45 milyar bot ziyareti oluyor. Bu durum bot’ların internet trafiğinin ne denli önemli bir parçasını oluşturduğunu da gözler önüne seriyor.

İnternetteki bot trafiğini ölçen bu araştırmalar ve rakamlar kesin sonuçları vermiyor olsa da web üzerindeki otomatik yazılımların önemini yaklaşık olarak ortaya koyuyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Pantone, 2014 Rengini Belirledi! Pinterest, Görsel Arama Girişimi VisualGraph’ı Satın Aldı →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.