Instagram’a Canlı Hikaye Paylaşım Özelliği Geldi

Instagram’a Canlı Hikaye Paylaşım Özelliği Geldi

Instagram, artık kullanıcıların arkadaşlarına canlı Hikaye yayını yapmasına izin veriyor. 

Geçtiğimiz aylarda yalnızca seçilmiş kullanıcılara açık olan “Live” özelliği, sonunda herkesin kullanımına sunuldu. Instagram’ın yeni özelliğiyle birlikte gelen paylaşımlı hikayeler, kullanıcının o an yayını takip eden bir arkadaşını seçerek onunla hikaye paylaşmasını sağlıyor. Bağlantı sağlandığında ekran ikiye bölünüyor ve canlı yayın yapan kişileri takip eden izleyiciler, bu birleşik hikayeyi izleyebiliyor. Birleşik canlı hikayeler, Hikayeler zaman tünelinde üst üste eklenmiş daireler şeklinde gözüküyor.

Bu özellik; röportajlardan, iki taraflı video görüşmesine ve ünlülerin birbirleriyle etkileşime geçerek gündemi hareketlendirmesine kadar pek çok ilginç sosyal medya kullanımını da beraberinde getiriyor. Şimdilik yalnızca 2 kullanıcının birbirlerine canlı yayın yapmasına izin veren Live özelliği, ileride çoklu hesaplar için güncellenebilir. Yaratılan hikayeler 24 saat boyunca saklanabilecek, silinebilecek ya da Facebook’tan paylaşılabilecek.

Snapchat’in sahip olduğu özellikleri kopyalıyormuş gibi görünen ve Facebook tarafından satın alınan Instagram, yeni özelliklerle gelişmeye ve kullanıcıların dikkatini çekmeye devam ediyor. Video aramaların, şirketin yeni hedefleri arasında olduğu da aşikar. Geçtiğimiz yıl Hikayeler özelliği platformda kullanılmaya başladığından beri Instagram aylık 700 bin aktif kullanıcı sınırını aştı ve adeta Snapchat’ten daha iyi bir Snapchat kopyası haline gelerek onu geride bıraktı.

Gençlerin öncelikli tercihi Snapchat’in aksine daha geniş bir kullanıcı kitlesi bulunan Instagram’ın bu özelliği, tümleşik video konferans uygulaması haline gelebilir. Fotoğraf paylaşım platformu, elde edilecek demografik bilgiler ışığında bu yönde bir hamle yapabilir.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Google, Google Payment İle Ödeme Sistemleri Pazarına Giriyor Facebook Organik Sayfa İçeriklerini News Feed’den Kaldırıyor mu? →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.