Instagram’a Sticker İle Paylaşım Özelliği Geldi

Instagram’a Sticker İle Paylaşım Özelliği Geldi

Instagram kullanıcıları, beğendikleri içerikleri üçüncü parti uygulamalara ihtiyaç duymadan Stories sticker’larıyla paylaşabilecek.

Instagram’ın duyurduğu güncellemeye göre, kullanıcılar beğendikleri bir içeriği direkt olarak feed’lerinde paylaşamasalar da sticker’lar halinde Story’lerinde paylaşabilecek.

Yeni özellik, geleneksel paylaşım formatından biraz farklı olarak, beğendiğiniz fotoğraf sizin olmasa bile sticker haline getirerek Stories’de paylaşmanızı sağlıyor. Yorum ya da beğeni seçenekleri yer almasa da paylaşım, orijinal içeriğin yaratıcısına bir linkle yönlendiriyor. Kullanıcı, paylaşılmak üzere sticker haline getirilen içeriğin üstüne istediği yorumu ve mesajı yazabiliyor.

Yeni araç, gönderme menüsü içerisinde gizli ve paylaşmak istediğiniz görselin altında yer alan kağıt uçak simgesine basınca aktif hale geliyor. Bir kişinin ismini seçerek direkt mesajla göndermek yerine “create a story with this post” (bu içerikle bir hikaye yarat) seçeneği tercih ediliyor.

Sticker’lar tam ekran olarak paylaşılabiliyor. Kullanıcı arka plan rengini değiştirip fotoğrafı hareket ettirebiliyor, çevirebiliyor ya da fotoğrafı yeniden ölçeklendirebiliyor. Gizli hesaplardan içerik paylaşımı yapılmıyor. Herkese açık hesaplar da kendilerinin fotoğraflarının paylaşılmasını istemezse ayarlar menüsünden paylaşım özelliğini kapatabiliyor.

Stories paylaşım özelliği, Instagram uygulamasının son Android güncellemesiyle kullanıma açıldı. Yeni özellik, iOS kullanıcıları ise birkaç güne kadar ulaşacak.

Markalar Bu Özelliği Nasıl Kullanabilir?

Pek çok marka ve influencer Stories’i son paylaşımlarına dikkat çekmek ve bu paylaşımları daha iyi tanıtmak için kullanıyor. Bu güncelleme, kullanıcıların kendilerine ait son paylaşıma direkt olarak bağlantı vermelerini sağlıyor ve ekran görüntüsü alarak elle Stories’e ekleme sorununu ortadan kaldırıyor.

Markalar, Stories paylaşımıyla feed’lerinde yer alan içerikleri çaprazlama olarak izleyicilerine tanıtabilecek ve feed’de gözden kaçan içerikler, Stories’de görülebilecek.

Twitter’ın alıntılama özelliğine de benzetilebilecek yeni özellik, daha kişiselleştirilebilir. İnsanlar, markaların paylaşımlarıyla ilgili yorum ve düşüncelerini ekleyerek, bu içerikleri başkalarıyla paylaşabilecek.

Birkaç arkadaşla direkt mesajdan paylaşılan beğenilen Instagram görselleri, daha genel bir hal alacak. Daha fazla kişi bu içerikleri görecek.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Parkfest Müzik Festivali, Sosyal Medya Ajansı Olarak Komünite Dijital’ı Tercih Etti Pınar Kurumsal, BAL’ı Tercih Etti →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.