Instagram Lite Uygulaması Yayınlandı

Instagram Lite Uygulaması Yayınlandı

Bir sonraki 1 milyar kullanıcıya ulaşmayı hedefleyen Instagram, yalnızca 1MB depolamaya ihtiyaç duyan Instagram Lite’ı, Google Play Store’da yayınladı.

1 milyar kullanıcı sayısına ulaşan Instagram’ın yeni hedefi, internet hızının ve mobil cihazların farklı türde bir uygulamaya ihtiyaç duyduğu gelişmekte olan ülkeler.

Sosyal ağ tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmasa da Instagram Lite, Android uygulama mağazası Google Play Store’daki yerini aldı. Hızlıca yüklenen Lite uygulaması, akıllı telefonda yalnızca 1MB’lık depolama alanına ihtiyaç duyuyor.

Instagram Lite, gerçekten de küçük. 573KB büyüklüğüyle, 32MB’lık Instagram uygulamasından 50 kat daha küçük. Peki Lite’ın temel uygulamadan farkı ne? Arkadaşlarınız ve takipçilerinizle iyi fotoğraflar paylaşmak istiyorsanız pek de bir farkı yok.

Instagram Lite, kullanıcıların hem profillerinde hem de Story’lerinde fotoğrafları çeşitli filtreler ekleyerek paylaşmasını, diğerlerinin Story’lerini görüntülemeyi, Keşfet akışında gezinmeyi, takip edilen kişilerin paylaştığı fotoğrafları görüntüleyebilmesini sağlıyor. Ancak, uygulamanın Lite sürümü, video paylaşım özelliğini ve arkadaşlarla Direct Message (DM) üzerinden mesajlaşmayı desteklemiyor. Yani, Instagram’ın son güncellemesi grup video sohbet, ne yazık ki Instagram Lite’la kullanılamıyor.

Instagram Lite, temel Instagram özelliklerini kullanmak isteyenler için mükemmel bir çözüm. Fakat uygulamada arkadaşlarıyla video yoluyla iletişim kurmak isteyenler için, Story’lerinde video yayınlamak isteyenler için ise uygun bir seçenek değil. Eski model akıllı telefonlar ve düşük hızdaki internet bağlantıları için kullanışlı olması, Instagram’ı peşinde olduğu gelecek 1 milyar kullanıcıya ulaştırabilir.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Instagram Stories’e Müzik Sticker’ları Ekleme Özelliği Geldi sikayetvar.com Kriko’yu Tercih Etti →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.