Instagram’a Grup Video Sohbet Özelliği Geldi!

Instagram’a Grup Video Sohbet Özelliği Geldi!

Instagram; video grup sohbet, ‘Keşfet’e eklenen konu kanalları ve kamera efektleriyle platformda yenilikler yapmaya devam ediyor.

Instagram, yeni araçlar ve özelliklerle platformu geliştirmeye devam ediyor. Geçen ay duyurulan grup video sohbet özelliği, tüm Instagram kullanıcıları için yayınlandı. Yeni ‘Keşfet’ (Explore) tasarımı da, daha fazla kullanıcıya açıldı. Ayrıca, sosyal ağa yeni artırılmış gerçeklik seçenekleri de ekledi.

Grup Video Arama

Direkt mesaj içinden kullanılabilen grup video arama özelliği, herkese açıldı. Kullanıcılar Direkt mesaj gelen kutusuna girerek, herhangi bir mesajı açtıktan sonra sağ köşedeki yeni kamera ikonuna basarak, video sohbet başlatmak için arkadaşlarının telefonlarını çaldırabilecek.

En fazla 4 kişiyle aynı anda görüntülü sohbet etmenizi sağlayan video küçültülebiliyor ve Direkt Mesajla fotoğraf ya da mesaj gönderme işlemi yapılabiliyor, feed kontrol edilebiliyor, yeni bir hikaye paylaşılabiliyor…

 
Instagram kullanıcılarının 375 milyonu, birbirlerine uygulamadan mesaj göndererek iletişim kuruyor.  Araştırmalar, Instagram’ın mesaj özelliğini kullananların %85’inin mesajlarını genellikle aynı 3 arkadaşlarına gönderdiğini gösteriyor. Bu bilgi, uygulamayı daha kapalı bir iletişim ortamı yaratmaya itti ve ortaya grup video sohbet ya da arama özelliği çıktı.

Keşfet’teki Konu Kanalları

Instagram, en çok Instagram pazarlamacılarının dikkatini çeken ‘Keşfet’ bölümünü de gözden geçirdi.

Ekranın en üst kısmında görüntülenen yeni ‘Keşfet’ düzeni, yine her bir kullanıcı için kişiselleştirilmiş olarak geliyor ancak, içerikler ‘konu kanalları” (topic channels) altında sıralanmış.

Kullanıcılar, sayfayı açtıklarında ilk başta kişileştirilmiş popüler kanalları görecek. ‘Senin İçin’ (For You) kanalında, kullanıcıların ilgi alanlarına göre belirlenmiş Sanat, Spor, Güzellik ya da Moda gibi içeriklerin yanı sıra, daha fazla ilgi alanı keşfetmek için hashtag listesi yer alacak.

Pazarlamacılar için daha önemli hale gelen hashtag listesi, Instagram hashtag seçimini daha önemli hale getirecek. Sektörünüzle ilgi doğru hashtag’leri kullanıp kullanmadığınız hakkında arama yapmak işe yarayabilir.

Kişisel tercih ve davranışlarınıza göre oluşturulan hashtag’lerin yanı sıra Instagram arama yoğunluğuyla ilgili seçenekler de karşınıza çıkaracağından, içeriğiniz için hangi hashtag’lerin en iyisi olduğuna karar verebileceksiniz.

Yeni Kamera Efektleri

Instagram’a gelen son yenilik de artırılmış gerçeklik arenasına yön vermek için markalar ve ünlüler tarafından tasarlanan kamera efektleri. Instagram kamerası içinde tasarlanan kamera efektleri, Ariana Grande, Buzzfeed, Liza Koshy, Baby Ariel ve NBA’e ait tasarımlar içeriyor.

Kendinizi ifade etmenin daha fazla yolunu sunan efektler sayesinde arkadaşlarınızı güldürebilir ya da selfie’lerinize bir parça parıltı katabilirsiniz ve favori hesaplarınıza daha yakın hissedebilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Türk Telekom Ve Kubix Digital’dan Bir Başarı Hikayesi: Tambu Universal App Kampanyası Twitter’dan Yaratıcı Projelerde Kullanılabilecek 2841 Emoji →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.