İnsanları Kullandıkları Kötü Şifrelere Göre Eşleştiren Web Sitesi

Projeler, Web siteleri 07 Mar 2018
İnsanları Kullandıkları Kötü Şifrelere Göre Eşleştiren Web Sitesi

Tanışma ve arkadaşlık sitesi Words of Heart, insanları kullandıkları kötü şifrelere göre eşleştiriyor.

En az sizin kadar kötü şifreler seçen bir kız ya da erkek arkadaş edinmek, daha önce hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Words of Heart, kullandığınız kötü şifrenin aynısını kullanan kişiyle sizi eşleştiren bir tanışma sitesi. Site amacına yönelik biçimde çalışıyor ve sizi, kullandığınız şifreyi kullanan diğer kişilerle tanıştırıyor. Ancak aşkı bulmanızı sağlamaktan ziyade, insanların şifre belirleme konusunda ne kadar kötü oldukları konusuna sosyal bir yorum getiriyor.

Geçtiğimiz yıl meydana gelen internet dolandırıcılıkları, internet kullanıcılarının hâlâ ‘123456’ ‘password’ ya da ‘qwerty’ gibi şifreleri kulllanmakta olduğunu gösteriyor. Splashdata’nın 2017’de yaptığı araştırma da ‘123456’nın bu şifreler arasında açık ara önde olduğunu kanıtlıyor.

Peki 2 aşamalı kimlik doğrulama gibi bir sisteme sahip olmayan Words of Heart, insanların şifrelerini öğrenmek ve bilgilerini çalmak için kurulmuş bir paravan mı? Sitenin kurucusu Kryzysztof Zając Motherboard’daki röportajında bu fikrin bir şaka olarak ortaya çıktığını ve uygulamasının eğlenceli olabileceğini düşündüklerini söylüyor.

Web sitesine giren ziyaretçileri “Banka, Facebook ya da e-posta gibi gerçek şifrelerinizi kullanmayınız” yazısı karşılıyor. Bir şifre belirledikten sonra – ki bunlar 123456, password, qwerty, love, 111111 gibi şifreler olmalı – şifrenize uygun eşleşmeler gösteriliyor. Daha karmaşık şifreler için ise sıfır sonuç görüntüleniyor.

Büyük, küçük harf, sembol ve numara kombinasyonlarına göre bir eşleşme bulmak ise yukarıda da söylediğimiz gibi imkansız. Fakat eğer ruh eşinizi aramıyorsanız, karmaşık şifreniz için bir eşleştirme bulamamak çok da kötü olmasa gerek.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Siber Saldırıların Ne Kadar Sık Yaşandığını Gösteren Billboard Pizza Hut, Pizza Siparişi Veren Spor Ayakkabısını Geliştirdi →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.