H&M’e Bir Darbe de Annelerden Geldi

H&M’e Bir Darbe de Annelerden Geldi

Norveçli iki anne, çocuklara ne giyip ne giyemeyeceğini söyleyerek giysileri cinsiyetlere ayıran H&M’i hedef alan bir kampanya başlattı.

The Oslo Company’nin kreatif direktörleri Norveçli iki anne, Torny Hesle ve Ingrid Lea, çocuklara giysilerle empoze edilen basmakalıp cinsiyet rollerinden bıktıklarını söyleyerek “JustKidsCampaign”i başlattı.

H&M’in başı, siyahi bir çocuk modele “Coolest monkey in the jungle” (Ormandaki en havalı maymun) tişörtü giydirdiği için ırkçılık iddialarıyla dertte. Mağaza, gelen tepkiler üzerine Güney Afrika’daki şubelerini geçici bir süreliğine kapatma kararı bile aldı.

İsveçli mağaza zinciri bu defa da çocuk giysilerini cinsiyetlere ayırmakla; kız çocuklarına parıltılı, çiçek ya da kalp desenli kıyafetleri; erkek çocuklarına ise, aksiyon figürlerinin veya süper kahramanların yer aldığı kıyafetleri uygun gördüğü için cinsiyetçilik yapmakla suçlanıyor.

Hesle ve Lea, çocukların ne giyip ne giyemeyeceğinin bir kurala bağlı olmadığını ve neden bir erkek çocuğunun önünde parlayan yıldız ya da kalp olan bir tişörtü ya da neden bir kız çocuğunun süper kahraman kıyafeti giyemeyeceğini sorguluyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Eczacıbaşı Konuyu Değiştirip, Kültür ve Sanata Getirmek İstiyor British Council’in İkinci Dijital Sergisi ‘Tanışıyor muyuz?’ POMPAA İmzasıyla Yayında! →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.