Günümüzdeki Markaların 1950’lere Uyarlanan Basılı Reklamları

Grafik Tasarım, Projeler 01 Mar 2018
Günümüzdeki Markaların 1950’lere Uyarlanan Basılı Reklamları

Spotify ve Snapchat gibi günümüzde popüler olan teknoloji şirketleri 1950’lerde var olsaydı, nasıl reklamlarla tüketicinin karşısına çıkardı?

Teknoloji geliştikçe, reklamlar da evrimleşti. Gazetelerdeki ve dergilerdeki basılı reklamların tarihçesi 18. yüzyıla kadar uzanıyor. Fakat radyo ve televizyonun 20. yüzyılda hayatımıza girmesiyle birlikte reklamcılık temel bir değişim daha geçirdi. 1941’de ilk televizyon reklamı yayınlandı.

1950’lerdeki reklamlar günümüzdeki gibi değildi. II. Dünya Savaşı bu yıllarda sona erdi. Bu dönemdeki reklamlar, aile değerlerinin öne çıkarıldığı ideal bir dünya yaratmanın altını çiziyordu. Tüketici ürünleri bir gereklilik olarak gösteriliyordu. Doğum oranındaki artışa bağlı olarak ev gereçleri ve otomobiller, popüler ürünler arasında yer almaya başladı.

Günümüzdeki reklamcılık anlayışı ise bir ürünü satmaktan ziyade bir fikri satmak üzerine kurulu. Reklamcılar, ürünleri tüketicinin gözünden görerek satmaya çalışıyor.

Sosyal ağlardaki influencer’lar, kullandıkları ürün ve hizmetlerle ideal bir yaşam biçimi yansıtıyor ve tüketicileri etkilemeyi başarıyor. Artık, ürünün kendisi ön planda değil. Fakat eğer eskisi gibi yine ürünler ön planda olsaydı, günümüzün kitleleri peşinden sürükleyen popüler teknoloji şirketleri 1950’li yıllarda reklam yapsaydı bu reklamlar nasıl görünürdü?

İşte sanat dünyasının en hızlı büyüyen e-ticaret sitesi Invaluable’ın  50’li yılları düşünerek hazırladığı vintage Tesla, Snapchat, Spotify, Airbnb ve Lyft basılı reklamları:

TESLA


SNAPCHAT


SPOTIFY


LYFT


AIRBNB

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Yön İşaretlerine Dönüşen McDonald’s Logosu Lacoste, Nesli Tükenen Hayvanlar İçin Timsah Logosundan Vazgeçti →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.