Facebook ve Twitter Dünya Emoji Gününde İstatistiklerini Paylaştı

Facebook ve Twitter Dünya Emoji Gününde İstatistiklerini Paylaştı

17 Temmuz’da Dünya Emoji Günü’nü kutlayan Facebook ve Twitter, platformlarındaki emoji kullanımı hakkında istatistikler paylaştı.  

Dünya Emoji Günü, 2014 yılından beri 17 Temmuz’da kutlanıyor. Emojipedia’nın kurucusu Jeremy Burge tarafından özel bir gün haline getirilen Dünya Emoji Günü’nde, milyarlarca insanın duygu ve düşüncelerini ifade etmek için sosyal platformlarda kullandığı bu küçük semboller kutlanıyor. Facebook ve Twitter da bu yıl bu günü kutlamak için platformlarında kullanılan emojiler hakkında istatistiksel veri paylaştı.

Bunun yanı sıra, Facebook, platformuna kullanıcıların duygularını emojilerle ifade edebildiği bir kamera çerçevesi özelliği ekledi. Şirkete göre ‘kalp’ emojisinin kullanım oranı, geçen yıla oranla 2 kat arttı. Facebook’ta 2.800 emoji yer alıyor ve bunların 2.300’ü her gün kullanılıyor. Ayrıca kullanıcıların 900 milyonu, mesajlara metinle karşılık vermek yerine emojilerle yanıt veriyor. Her gün yapılan Facebook paylaşımlarında ise 700 milyonun üzerinde emoji yer alıyor.

Her iki platforma göre, yılbaşı arifesi, emojilerin en yoğun paylaşıldığı tarih. Amerikalı ve İngiliz kullanıcılar en çok ‘gülerken ağlayan’ emojiyi paylaşmayı tercih ediyor.

Twitter’ın en popüler emojileri arasında; kalp, ateş, başparmak havaya ve kalp gözler yer alıyor. Sosyal ağ, emojilerin popülaritesini düşünerek bu semboller farklı kültür, eğlence, spor ve haberlere entegre etmeye çalışıyor ve ikonik sembolleri, işaretleri, festival motiflerini emojilere taşıyor.

Tabii ki, Dünya Emoji Günü’nü yalnızca bu iki platform kutlamadı. Apple da bu güne özel 70 yeni emoji karakterini duyurdu. Unicode 11.0’la tasarlanan yeni karakterler, bu yıl içinde Apple Watch, iPad, iPhone, ve Mac’te yerini alacak.  Ayrıca, Apple koleksiyonuna yeni yiyecek ve süper kahraman emojileri de ekleyecek.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Instagram, Facebook Reaksiyonları Tarzındaki Hızlı Yanıt Özelliğini Test Ediyor Twitter, Aktif Olmayan Hesapları Kaldırıyor →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.