Epilepsi Hastalarına Özel Giyilebilir Teknoloji: Dialog

Epilepsi Hastalarına Özel Giyilebilir Teknoloji: Dialog

Epilepsi hastaları için geliştirilen yeni giyilebilir teknoloji Dialog, hastaları nöbet geçirmeden hemen önce uyarırken, nöbet sırasında ise hastanın çevresindeki kişileri ne yapmaları gerektiğine dair bilgilendiriyor.

Sağlık alanında yaygınlaşan mobil uygulamaların ardından, şimdi de hastalara yarar sağlayacak giyilebilir cihazlar tasarlanıyor. Epilepsi hastaları için tasarlanan giyilebilir teknoloji Dialog da buna güzel bir örnek.

Bir tasarım firması olan Artefact tarafından geliştirilen Dialog, madeni para büyüklüğünde bir cihaz ve mobil uygulamadan oluşuyor. Dialog, epilepsi hastalarına ilaç zamanlarını hatırlatırken aynı zamanda hasta nöbet geçireceği zaman uyarıyor. Dialog’u benzer diğer cihazlardan ayıran özellikleri ise hastanın kriz öncesi nerede ve ne yapıyor olduğunu analiz etmesi ve nöbet sırasında çevredeki kişileri nasıl yardım edeceklerine dair yönlendirmesi.

giyilebilir teknoloji dialog

Epilepsi hastalarına fayda sağlayacak olan Dialog teknolojisi henüz test aşamasında ve piyasaya sürülmesinin iki yılı bulacağı belirtiliyor. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← VPN Alternatifleri Nelerdir? Giyilebilir Spor Teknolojilerinde Yeni Akım: Moov →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.