Dünya Kız Çocukları Günü’nde Birleşmiş Milletler’den Anlamlı Kampanya

Dünya Kız Çocukları Günü’nde Birleşmiş Milletler’den Anlamlı Kampanya

#FreedomForGirls inisiyatifi için hazırlanan reklam filmi kız çocuklarının yaşadıklarıyla ilgili acımasız gerçekleri yüzümüze vuruyor.

Bugün Dünya Kız Çocukları Günü… Kız çocuklarının okula gönderilmediği, erkek çocuklarıyla eşit muamele görmediği, çocuk yaşta evlendirildiği, birer eşya gibi alınıp satıldığı, kaçırıldığı, tecavüze, tacize uğradığı bir dünyada bu günü kutlamak her ne kadar biraz buruk hissettirse de bugün onların günü…

Birleşmiş Milletler (UN), 2030 yılına kadar başarmayı hedeflediği Global Goals kapsamında #FreedomForGirls inisiyatifi için hazırlanan reklam kampanyasında dünyanın dört bir yanından kız çocuklarının rengarenk giysiler içinde Beyonce’nin “Freedom” parçasıyla playback yaptıklarını ve dans ettiklerini görüyoruz.  Ardından, yukarıda söz ettiğimiz acımasız gerçekler sıralanıyor:

Her 5 dakikada 1 kız çocuğu yaşadığı şiddet sonucu hayatını kaybediyor, her 4 kızdan 1’i çocuk yaşta evlendiriliyor, insan kaçakçılığı kurbanlarının %71’ini kız çocukları oluşturuyor, 130 milyon kız okula gitmiyor, kız çocuklarının Aids’e yakalanma riski erkek çocuklarına oranla 2 kat daha fazla…  Reklam filminin sonunda ise “Kızlara uygulanan şiddete son verin”, “Kız çocuklarını okula gönderin”, “Çocuk yaşta evliliklere engel olun” gibi mesajlar veriliyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← CoverGirl, Özgün Güzellik Kavramını Katy Perry’le Anlatıyor Dove, Irkçı Reklam Kampanyası İçin Özür Diledi →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.