Dijital Pazarlamanın Markalaşmadaki Önemi

Dijital Pazarlamanın Markalaşmadaki Önemi

Reklam ve pazarlamanın olmadığı bir dünyayı düşünemezsiniz. Markalar; ürün ve hizmetlerini tanıtmak adına reklam ve pazarlama faaliyetlerine ihtiyaç duyarlar. 2023 yılını karşıladığımız şu günlerde önümüzde çok sayıda pazarlama alternatifinin olduğunu dile getirebiliriz. Onlardan birisi de dijital pazarlama!

 

CRM Medya Yönetici Ortağı Berk Hisoğlu ile dijital pazarlamanın markalaşmadaki önemi hakkında konuştuk. Keyifli okumalar!

 


 

Dijital Pazarlamanın Faydalarından Haberdar Olmalısınız!

 

Dijital pazarlama; hayatımızdaki yerini ve önemini çok uzun süreden bu yana devam ettiriyor. Bilhassa Covid-19 endişesi ile geçen 2020 ve 2021 yılları; dijital pazarlamanın sektörün başrol oyuncusu olmasını sağladı. CRM Medya Yönetici Ortağı Berk Hisoğlu; dijital pazarlamanın avantajlarından şu şekilde bahsetti:

 

  • Her şeyden önce, işin maliyet kısmından bahsetmeliyiz. Bilhassa dijital içerik pazarlaması; geleneksel pazarlamaya kıyasla çok daha uygun maliyetli bir seçenektir. Bunun yanı sıra, e-posta pazarlaması; diğer dijital pazarlama kanallarına kıyasla yüksek yatırım getirisi sağlar. İşletmeler; reklam ve pazarlama faaliyetleri için düşük bir bütçe ayırmak zorunda kalırlar. Söz konusu bütçeden en iyi şekilde yararlanmak adına arayış içerisine girerler. Bu noktada, dijital pazarlamanın en iyi seçenek olduğunun altını çizmeliyiz. Dijital pazarlama sayesinde hem hali hazırdaki hem de potansiyel müşterilerinizin internet sitenizi ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz. Sitenize doğal trafik çekmiş olursunuz. Bu durum; tüketicilerin satın alma davranışını gerçekleştirmeleri adına da ciddi bir avantajdır. Üstelik tüm bunları yaparken de cebinizden diğer pazarlama seçeneklerine kıyasla çok daha az para çıkmış olur.
  • Dijital pazarlama alternatifleri sayesinde hedef kitlenizle doğrudan iletişim kurabilirsiniz. Google Ads reklamları; hedef kitlenin yaş, cinsiyet ve ilgi alanları dikkate alınarak oluşturulur. Reklam; gelişmiş hedefleme seçenekleri sayesinde nitelikleri çok önceden belirlenen hedef kitleye gösterilir. Söz konusu reklamın ürün veya hizmete ilgi duymayan kişilerin karşısına çıkması mümkün değildir. Ayrıca, sosyal medya reklamcılığı da benzer özellikler taşır. Bilhassa Facebook reklam kampanyası yürütenler; insanların hobilerine ve ilgi alanlarına kadar uzanan hedefleme yapabilirler.
  • Dijital pazarlama; ölçülebilir özellikler taşıması ile de dikkat çeker. Bir başka deyişle, dijital pazarlama kampanyası yürüttüğünüz takdirde sonuçlar hakkında da bilgi alabilirsiniz. Neyin işe yaradığını ve yaramadığını görme şansınız olur. Bu konuyu güzel bir örnek ile açıklayabiliriz. Ürün ve hizmet tanıtımı için birden çok reklam yayınladığınızı düşünelim! Söz konusu reklamlardan biri veya birkaçı; diğerlerine kıyasla tüketicilerin ilgisine daha çok maruz kalır. Reklam sahibi; dijital pazarlamanın ölçülebilir olması sayesinde ilgi gören reklamları öğrenir. Bu sayede, işe yaramayan diğer reklamları kaldırarak maliyet avantajı elde eder. Ayrıca, Google Analytics; reklam sahiplerine büyük fırsatlar sunar. İnternet sitesinin kimler tarafından ziyaret edildiğini öğrenme şansını verir. Ayrıca, ziyaretçilerin sitede ne yaptıklarına dair bilgi vermesi de önemli bir husustur.
  • 2020’li yıllarda olduğumuz şu günlerde internet sayesinde çok daha geniş bir kitleye erişebileceğinizin farkında olmalısınız. Yerel bir işletme olabilirsiniz. Ancak, Türkiye’nin farklı şehirlerinde yaşayan kullanıcıları hedefleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra, Türkçe dışında farklı dillerde de hizmet verebilen bir internet siteniz varsa çok şanslısınız. Bu sayede, başka ülkelerde yaşayan kişileri de müşteriniz yapabilirsiniz. Dijital pazarlama; geniş bir hedef kitleye etki edebilecek özelliklere sahiptir. Bilhassa küresel bir müşteri tabanına sahip olan e-ticaret siteleri; dijital pazarlama sayesinde akıllarına gelmeyecek türden bir popülerlik elde edebilirler.
  • Dijital pazarlama sayesinde hedef kitlenizle doğrudan iletişim kurabilirsiniz. Başta büyük markalar olmak üzere birçok markanın bundan önceki yıllarda televizyon reklamlarını tercih ettiği biliniyordu. Televizyon reklamları; maliyetli olmakla beraber hedef kitle konusunda da birtakım sıkıntılar yaratıyordu. Bir başka deyişle, televizyonda yayınlanan reklamın söz konusu ürün ve hizmeti satın almak isteyen kişi ya da kişilere ulaşacağının garantisi bulunmuyordu. Dijital pazarlama ise daha önce de ifade ettiğimiz gibi hedef kitleye yönelik olarak birtakım belirlemeler yapar. Reklamların bilhassa hedef kitleye ulaşmasını sağlar. Ürün ve hizmetlerin ilgi duymayacak kişilerin karşısına çıkmasının önüne geçilir.
  • Dijital pazarlama; küçük bir marka olsanız dahi hayatınızı değiştirebilir. Marka sahipleri; bilhassa sosyal medyada aktif olarak kısa süre içerisinde büyüyen ve gelişen bir markaya sahip olabilirler. Ayrıca, müşteri ilişkileri konusunda da bir adım öne geçerler. Bu konuyu güzel bir araştırma ile açıklayabiliriz. Blogları olan markaların olmayanlara kıyasla daha çok müşteriye sahip oldukları yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Yalnızca bu detay dahi dijital pazarlamanın önemini ortaya koyar. Buna ek olarak, söz konusu müşteri ilişkilerini geliştirmek adına e-posta seçeneğinden de yararlanılabilir.
  • Dijital pazarlama denildiği zaman aklınıza kısıtlı seçenekler gelmemeli! Önünüzde çok sayıda seçenek olduğunu bilmelisiniz. Her bir seçeneğin farklı bir avantajı mevcuttur. Arama motoru optimizasyonu olarak bilinen SEO; internet sitenizi Google arama sonuçlarında üst sıralara taşımak adına tercih edilebilir. Bunun yanı sıra, yerel reklamcılık, sosyal medya pazarlamacılığı, sosyal reklamcılık, e-posta pazarlama, içerik pazarlama ve bağlı pazarlama gibi alternatifler de işinizi kolaylaştırabilir.

 


 

Dijital Pazarlama ile Dijital Markalaşma Arasındaki Farkı Bilmelisiniz

 

CRM Medya Yönetici Ortağı Berk Hisoğlu; dijital pazarlamanın markalaşmadaki önemi hakkında konuşurken bilhassa dijital pazarlama ile dijital markalaşma arasındaki farka da dikkat çekti:

 

“İnsanlar; dijital pazarlama ile dijital markalaşmanın aynı kavramlar olduğunu düşünürler. Ancak, ikisi arasında belirgin farklar vardır. Pazarlama; tahmin edebileceğiniz üzere tüketicileri ürün ve hizmet satın almaya yönlendirir. Ürünleri popüler hale getirmek ve tüketicilerin gözünde değerli kılmak hedeflenir. Tüketicilerden ürünün faydasına bakarak bir karar vermeleri istenir. Bir başka deyişle, belirli bir ürün ya da hizmet hakkındaki içeriği yaymak hedeflenir. Fakat, markalaşma; tüketicileri herhangi bir üründen ziyade şirketin temel değerleri hakkında bilgilendirir. Aynı zamanda, pazarlama çabalarının temelini oluşturur. Tüketicilerden üründen ziyade markayı tercih etmeleri istenir.”

 

CRM Medya Yönetici Ortağı Berk Hisoğlu; markalaşmanın önemini ve farklarını anlatmaya devam etti:

 

“Dijital pazarlama; kısa bir süre içerisinde belli bir sonucu elde etmek adına yapılan faaliyetler bütünüdür. Taktiksel bir yönü vardır. Markalar; doğru pazarlama taktikleri sayesinde satışlarını arttırırlar. Fakat, söz konusu artışların kısa süreli olduğunun altını çizmeliyiz. Ayrıca, verilmek istenen mesajların pazarlama kampanyaları arasında farklılık gösterdiğini de ifade etmek gerekir. Her bir ürün için markanın farklı bir yüzü sunulur. Dijital markalaşma; pazarlama çabaları bittikten sonra bile devam eder. Tüketici; herhangi bir satın alma işleminin ardından bile söz konusu markanın ismini hatırlar. Ürünün faydası, özellikleri ve satın alma deneyiminden memnun olup olmadığı da bu sürece dahildir. Sonuç olarak, markalar; birtakım pazarlama faaliyetleri sayesinde kısa süreli de olsa alıcılar bulabilirler. Fakat, markalaşma; bağlılık oluşturur. Bir başka deyişle, marka ile tüketiciler arasında çok uzun süre devam edecek türden ilişkiler kurulur.”

 


 

Dijital Markalaşma Sürecinin Öneminin Farkında Olmalısınız

 

Birçok marka; dijital pazarlama faaliyetleri sayesinde marka bilinirliğini arttırmak ister. Bir başka deyişle, dijital pazarlama; aslında markalaşma sürecinin temelini oluşturur. Markalar; çeşitli reklam ve pazarlama seçenekleri sayesinde tüketicilerin markanın ürün ve hizmetlerine ilgi duymalarını sağlar. Bu sayede, onları, satın alma davranışına yönlendirir. Bunu yaparken de tüketiciyi uzun süre kendisine bağlamak ister. Tüketicinin söz konusu marka hakkında olumlu düşüncelere kapılması istenir. Tüketici ile marka arasında günübirlik değil de uzun süreli ilişkiler kurulur.

 

CRM Medya Yönetici Ortağı Berk Hisoğlu; dijital markalaşma hakkında çok işinize yarayacak türden bilgiler verdi:

 

“Teknoloji sayesinde aklınıza gelen her sektörün dijitalleştiğini ifade edebiliriz. Markalar; ölçeklerinden bağımsız bir şekilde dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak zorundalar! Dijital markalaşma; daha önce de ifade ettiğimiz gibi sadık müşteri portföyü oluşturabilmek adına önem taşıyor. Birçok kişi; dijital markalaşmanın ne olduğunu merak ediyor. Markalar; kendilerini ifade edebilmek adına internet siteleri, uygulamalar, görseller, videolar, sosyal medya planları ve kampanyalardan yararlanırlar. Dijital markalaşma; söz konusu seçeneklerin hepsini barındırır.”

 

CRM Medya Yönetici Ortağı Berk Hisoğlu; dijital markalaşmanın öneminden de bahsetti:

 

“Dijital markalaşma; iyi bir marka adına hayati önem taşıyor. Her şeyden önce, dijital markalaşma sayesinde iş yönetim sürecinizin hızlanacağını bilmelisiniz. Bunun yanı sıra, hedef kitlenizin gözünde çok daha değerli hale gelirsiniz. Tüketiciler; marka algısına çok önem verirler. Tüketicilerin gözünde değerli bir marka haline gelenler rekabette bir adım öne geçerler. Buna ek olarak, dijital markalaşma; markalara çok daha iyi bir şekilde çalışma şansını sunar. Çünkü, tüm işler kayıt altına alınır. Markalar; geleceğe dair planlarını çok daha iyi bir şekilde yapma şansına erişirler. Dijital markalaşma; iş yükünü azaltmasıyla da dikkat çeker. Markalar; yapmış oldukları işlerden çok daha yüksek performanslar elde edebilirler. Dijital dünyada markalaşmak; sizi maliyet açısından da olumlu etkileyecektir. Ayrıca, tanıtım faaliyetleriniz çok daha etkili bir şekilde gerçekleşir. Reklam ve pazarlama faaliyetlerinizden yüksek verim alabilirsiniz.”

 


 

Dijital Markalaşma Sürecinde Bazı Hususlara Önem Vermelisiniz

 

Dijital markalaşma; küçük, orta veya büyük olmasından bağımsız bir şekilde her marka için önemlidir. Fakat, markalar; dijital markalaşma sürecinde bazı hususlara dikkat etmelidirler. CRM Medya Yönetici Ortağı Berk Hisoğlu; konuyla ilgili olarak birtakım bilgiler verdi:

 

“Her şeyden evvel, belirli bir takipçi kitlenizin olması şart! Sıfırdan bu işe başlamanız zor gözüküyor. Ancak, belirli bir kitlenizin olması da tek başına yetmeyebilir. Bu noktada, markanızı iyi bir şekilde tanıdığınızdan emin olmalısınız. Bilhassa markanızın vermek istediği mesaj ile ilgilenmelisiniz. Ayrıca, vizyon ve misyonlarınıza karar vermeniz de şarttır. Yapmanız gerekenler tüm bunlar ile sınırlı değil! Hangi sektörde yer alırsanız alın, her tüketiciye hitap etme ve onları markanıza çekme şansınız bulunmuyor. Bu yüzden, hedef kitlenizi doğru bir şekilde belirlemelisiniz. Hedef kitlenizin yaşı, cinsiyeti, hobileri, ilgi alanları ve diğer spesifik özellikleri hakkında net ayrımlar yapmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra, müşterilerinizle iletişim kurmalısınız. Sosyal medya hesaplarınız oldukça önemli! Takipçileriniz; sosyal medya üzerinden sizinle iletişime geçebilmeliler! Onların istek ve sorunlarına en kısa sürede cevap verebilmelisiniz. Bunun yanı sıra, sosyal medyayı aktif olarak kullanmalısınız. Markanıza en uygun dijital reklam kanalını seçmelisiniz.”

 


 

Dijital Pazarlamada Marka Yönetiminin Yapılması Şart!

 

Dijital ortamda başarılı olmak isteyenleri son derece zor bir süreç bekliyor. Her şeyden önce, birtakım marka çalışmaları yapmak zorunda olduklarının altını çizmeliyiz. Başarılı olmak isteyen bir marka; birden çok başarılı çalışmaya imza atmak zorundadır. Söz konusu çalışmaların hepsi marka yönetimi adı altında toplanır. Bu tür çalışmalar; tahmin edebileceğiniz üzere marka imajına ve kimliğine olumlu etkilerde bulunur. Ancak, markalar; bilhassa marka yönetiminde profesyonel ajanslardan destek almalıdırlar.

 

CRM Medya Yönetici Ortağı Berk Hisoğlu; dijital pazarlamada marka yönetiminin nasıl yapılması gerektiğine dair önemli bilgiler verdi:

 

“Her konuda olduğu gibi burada da hedef kitlenin önemli hale geldiğinin altını çizebiliriz. Bu yüzden, markaların hedef kitle analizleri gerçekleştirilmelidir. Bunun yanı sıra, hedef kitle ile bağlantı kurulmalıdır. Bu noktada, hedef kitle ile iletişime geçmek adına en doğru sosyal medya mecrasına karar verilmelidir. İşin bir de rakip analizi kısmı bulunuyor. Rakiplerinizi en iyi şekilde etüt etmediğiniz takdirde rekabette bir adım geride kalabilirsiniz. Bu yüzden, detaylı bir rakip analizi yapmalısınız. Bilhassa rakiplerinizin sosyal medya stratejilerini dikkate almalısınız. Marka için doğru mesajlar vermeniz şart! Tüketiciler; markanın mesajlarını samimi bulmadıkları takdirde söz konusu markaya dair olumlu düşünce geliştiremezler. Ayrıca, mesajlar; markanın profesyonel ve güvenilir olduğunu göstermesi açısından da bir hayli önemlidir. Son olarak, bu süreçte, markaya ait tüm pazarlama stratejilerinin kullanılması sağlanmalıdır.”

 


 

Dijital Pazarlamada Marka Yönetimi Zannettiğinizden Çok Daha Önemli!

 

Takdir edersiniz ki, internet ortamında hem amatör hem de profesyonel kurumlara rastlanır. Tüketiciler; bilhassa kurumsal markalardan ürün ve hizmet satın almak adına arayışlara girerler. Marka yönetimi; bir markayı itibarlı kılmak adına hayati öneme sahiptir. Referansları sağlam, başkaları tarafından tercih edilmiş, hatrı sayılır bir popülerliğe sahip markalar çok fazla tercih edilir. Hatta, bazı sektörlerde marka yönetiminin diğerlerine kıyasla daha da önemli olduğunu söylemek mümkün! Örneğin, sağlık ve turizm sektörlerindeki popüler ve başarılı markaların tercih edilme oranları her zaman daha fazladır.

 

CRM Medya Yönetici Ortağı Berk Hisoğlu; marka yönetimi konusunda profesyonel destek almanın şart olduğunu ifade etti:

 

“Markalar ile tüketiciler arasındaki iletişimin sorunsuz olması adına bazı hususlara dikkat edilmelidir. Sosyal medya; aktif bir şekilde kullanılmalıdır. Güvenilir ve kaliteli bir marka olduğunu vurgulamak isteyenlerin sosyal medya hesapları üzerinden sürekli olarak paylaşım yapmaları gereklidir. Ayrıca, kullanıcı yorumlarına da yer verilmelidir. Söz konusu yorumlara cevap verilmesi; kullanıcıların markaya güven duymalarını sağlar. Takipçileri ile sürekli olarak iletişim kuran bir markanın güvenilir olduğunu anlamak çok zor değildir.

 


 

Dijital Pazarlama Etkin Kullanılmalı!

 

Dijital dünya; 2020’li yıllarla beraber önemini her geçen gün arttırmaya başladı. Markalar; bu durumun farkındalar! Bu yüzden, dijital dünyadan olabilecek en iyi şekilde verim almak adına arayış içerisindeler! Dijital pazarlamayı etki bir şekilde kullanmayı başaran bir marka; hem satışlarını arttırır hem de daha çok tanınan bir marka haline gelir.

 

CRM Medya Yönetici Ortağı Berk Hisoğlu; dijital pazarlamanın nasıl çok daha etkin kullanılabileceğine dair birtakım bilgiler verdi:

 

“Her şeyden önce, dijital konumlandırmayı doğru bir şekilde yapmak gerekiyor. Bir başka deyişle, marka; hem kendisinin hem de rakiplerinin konumunu değerlendirmelidir. Buna ek olarak, dijital ile ilgili hedeflerine de karar vermelidir. Yapılan analizler ve belirlenen hedefler dikkate alınarak konumlandırma yapılır. Bu sayede, dijitalden çok daha iyi bir şekilde verim alınır. İçerik pazarlaması; zannettiğinizden çok daha önemli! Markalar; özgün ve kaliteli içerik hazırlamak zorundalar! İçerikler sayesinde kendilerini anlatma şansına erişirler. Buna ek olarak, kaliteli içerik; markanın aynı şeyleri tekrar eden rakiplerine kıyasla rekabette bir adım öne geçmesini de sağlar. İçerik üretimi konusunda profesyonel kişilerden destek almak şart! Son olarak, SEO’dan bahsetmeliyiz. İnternet sitenizi Google arama sonuçlarında üst sıralara taşıyan bu çalışmadan verim almak adına sabırlı olmalısınız. Bu sayede, sağlıklı sonuçlara ulaşabilirsiniz.”

 

Kaynakça:

 

Etiketler:

İlgili Haberler

Erol Sarı'nın Dijital Platformlarda Yenilikçi İş Modelleri Konuşması
Dijital menu icon
2 Nis 24
Erol Sarı'nın Dijital Platformlarda Yenilikçi İş Modelleri Konuşması
Devamını Oku >
Berk Hisoğlu’nun Dijital Pazarlama ve AI Yapay Zeka Uygulamaları Konuşması
Yapay Zeka menu icon
2 Nis 24
Berk Hisoğlu’nun Dijital Pazarlama ve AI Yapay Zeka Uygulamaları Konuşması
Devamını Oku >
CRM Medya Yönetici Ortağı Berk HİSOĞLU İle Metaverse ve Web 3.0
CRM Medya Yönetici Ortağı Berk HİSOĞLU İle Metaverse ve Web 3.0
Devamını Oku >
CRM Medya: Mobil Dünya En Verimli Çağında
Ajans Haberleri menu icon
15 Kas 16
CRM Medya: Mobil Dünya En Verimli Çağında
Devamını Oku >
CRM Medya: Yaz Sezonunda Dijital Reklamlar Daha Avantajlı
Ajans Haberleri menu icon
18 Ağu 16
CRM Medya: Yaz Sezonunda Dijital Reklamlar Daha Avantajlı
Devamını Oku >
Türkiye’nin Yeni Medya Network’ü: Regnum Partners
Ajans Haberleri menu icon
16 Ara 15
Türkiye’nin Yeni Medya Network’ü: Regnum Partners
Devamını Oku >
CRM Medya Portföyüne Dap Yapı’yı Ekledi
CRM Medya Portföyüne Dap Yapı’yı Ekledi
Devamını Oku >
CRM Medya Portföyüne 6 Yeni Marka Ekledi!
Ajans Haberleri menu icon
19 Kas 15
CRM Medya Portföyüne 6 Yeni Marka Ekledi!
Devamını Oku >