Sosyal Medya Mecralarının Dijital Pazarlamadaki Önemi

Sosyal Medya Mecralarının Dijital Pazarlamadaki Önemi

Sosyal medya denildiği zaman akla doğal olarak Instagram, Facebook ve Twitter gelir. İnsanlar; sosyal medya uygulamaları sayesinde güzel vakit geçirebilirler. Fakat, 2020’li yıllarda olduğumuz şu günlerde sosyal medyanın artık farklı bir anlam taşıdığını ifade edebiliriz.

 

Hepimiz "Influencer" kavramını duymuşuzdur. Instagram takipçi sayısı bir hayli fazla olan kişiler; belirli ürün ve hizmetleri tanıttıkları videoyu veya fotoğrafı Instagram hesaplarına yükleyerek söz konusu ürün ya da hizmetin tüketiciler tarafından fark edilmesini sağlarlar. Bunun yanı sıra, ölçeğinden bağımsız bir şekilde her markanın ürün ve hizmet tanıtımı için bilhassa sosyal medya reklamlarını tercih ettiğini söyleyebiliriz.

 

CRM Medya; çok uzun yıllardan bu yana dijital pazarlama ve SEO ajansı olarak hizmet veriyor. Google, sosyal medya, medya planlama ve satın alma, tasarım, yazılım, call center ve içerik pazarlaması gibi çok sayıda alanda faaliyet gösteren CRM Medya; müşteri memnuniyetini olabilecek en iyi şekilde sağlamak için çalışıyor.

 

Sosyal medya mecralarının dijital pazarlamadaki önemi hakkında CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

 


 

Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Pazarlaması Birbirinden Ayrı Düşünülmemeli!

 

Her şeyden önce, dijital pazarlama ve sosyal medya pazarlaması hakkında bilgi verelim! Dijital pazarlama; adından da tahmin edebileceğiniz üzere ürün ve hizmetlerin dijital ortamda tanıtılmasıdır. Dijital pazarlama; SEO, SEM (arama motoru pazarlaması), e-mail pazarlama, içerik pazarlaması, mobil pazarlama, sosyal medya pazarlaması ve görüntülü reklam pazarlaması gibi çeşitleri bünyesinde barındırır.

 

Sosyal medya pazarlaması ise markaların ürün ve hizmet tanıtımlarını sosyal medya platformlarında yapmasıdır. Bu noktada, sosyal medya pazarlamasının aslında bir dijital pazarlama çeşidi olduğunu dile getirebiliriz.

 

CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; etkili ve ekonomik bir şekilde ürün ve hizmet tanıtımı yapmak isteyenlerin sosyal medya pazarlamasına önem vermeleri gerektiğinin altını çizdi:

 

“Türk toplumu olarak diğer konularda olduğu gibi reklam ve pazarlama konusunda da gelenekçi bir yapıya sahibiz. İnsanlar; 90’lı yılların başından bu yana özel televizyonlardaki reklamlar aracılığıyla tanıdıkları ürün ve hizmetleri satın almayı tercih ederler. Fakat, devir değişti. Sosyal medya; hayatımızın bir parçası olmaktan ziyade merkezi haline geldi. İnsanlar; bundan yirmi yıl önce olduğu gibi televizyon izlemeyi tercih etmiyorlar. Vakitlerinin büyük çoğunluğunu sosyal medyada geçiriyorlar. Sosyal medyada gördükleri bir ürünü satın almayı istiyorlar. Bu yüzden, markaların sosyal medya reklamlarına önem vermeleri bir gereklilikten ziyade zorunluluk haline geldi.”

 

CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; konuşmasının devamında şunları dile getirdi:

 

"Dijital pazarlamanın en önemli çeşidi sosyal medya pazarlaması! Instagram’da tanıtımı yapılan bir ürün yalnızca dakikalar içerisinde binlerce kullanıcıya erişebilir. Sosyal medya reklamlarından almış olduğunuz verimi klasik reklam seçeneklerinde kesinlikle bulamazsınız. Televizyon reklamlarını düşünelim! Günün herhangi bir saatinde yayınlanan reklamın hedef kitle ile buluşacağını garanti edemezsiniz. Söz konusu reklamı belki de konuyla hiçbir ilgisi olmayan kişiler izleyecektir. Ancak, sosyal medya reklamları; çok daha profesyonel çalışıyor. Reklamın kime gösterileceğine dair yoğun çalışmalar gerçekleştiriliyor. Hedef kitle; yaş, cinsiyet ve ilgi alanı gibi kriterler bakımından en iyi şekilde analiz ediliyor. Bu sayede, ürün ve hizmetler; gerçekten de en iyi şekilde pazarlanıyor."

 

CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; sosyal medya mecralarının önemini birtakım istatistiklerden yararlanarak açıkladı:

 

“2022 yılını tamamlamaya hazırlandığımız şu günlerde dünya genelindeki internet kullanıcı sayısının beş milyarı geçtiğini ifade edebiliriz. Bunun yanı sıra, sosyal medya kullanıcı sayısı çoktan üç milyarı aştı. İnsanlar; günde ortalama iki saatlerini sosyal medya mecralarında geçiriyorlar. Türkiye’de bu durum biraz daha farklı! Yapılan araştırmalar; Türkiye’deki internet kullanıcılarının sosyal medyada iki saatten daha fazla zaman geçirdiklerini ortaya koyuyor. Markaların bu durumdan faydalanmaları şart! Pazarlama faaliyetleri için sosyal medya platformlarını tercih ettikleri takdirde uzun vadede kazanan kendileri olacaktır.”

 


 

Markalar Sosyal Medyanın Avantajlarından Faydalanmalılar!

 

CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; sosyal medya pazarlamasını tercih edenlerin rekabette bir adım öne geçeceklerini ve rakiplerini geride bırakacaklarını düşünüyor:

 

“Markaların popülerlik elde etmelerinin yolu tahmin edebileceğiniz üzere sosyal medyadan geçiyor. Marka sahipleri; sosyal medya pazarlamasına önem verdikleri takdirde marka bilinirliklerini arttırabilirler. Bunun yanı sıra, sosyal medya pazarlaması bilhassa maliyet konusunda çok avantajlı! Takdir edersiniz ki, geleneksel reklam ve pazarlama faaliyetleri için markaların cebinden ciddi paraların çıkması gerekiyor. Ayrıca, daha önce de ifade ettiğimiz gibi geleneksel reklamların hedef kitleye ulaşma garantisi yok! Bir başka deyişle, paranızın boşa gitme ihtimalini de göz önünde bulundurmalısınız. Ancak, sosyal medya pazarlaması sayesinde ürün ve hizmetlerinizi hem hedef kitleyle doğrudan buluşturursunuz hem de bu iş için çok daha az para ödersiniz. Buna ek olarak, sosyal medya pazarlaması; zamandan da tasarruf yapmanızı sağlar.”

 

CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; sosyal medya pazarlamasının avantajlarından bahsetmeye devam etti:

 

“İletişim; çağımızın olmazsa olmaz detaylarından birisi! Sosyal medya mecraları sayesinde hedef kitlenizle en etkili şekilde iletişim kurabilirsiniz. Bilhassa markanın sosyal medya hesapları doğru bir şekilde yönetildiği takdirde tüketicilerin istek ve sorunlarına etkili çözümler sunulur. Bunun yanı sıra, tüketiciler; sosyal medyada aktif olan bir markanın çok daha güvenilir olduğunu düşünürler. Söz konusu markadan ürün ve hizmet satın almayı tercih ederler. Tüketicilerle sağlıklı bir şekilde iletişim kurmak adına sosyal medya mecralarından faydalanılmalıdır. Sosyal medyayı aktif olarak kullanan marka çok sayıda avantaj elde eder. Örneğin, tüketicilerin ihtiyaçları ve beğenileri hakkında fikir edinirler. Bu sayede, pazar farkındalığı avantajı yakalarlar. Ayrıca, birçok markanın web site içeriklerini sosyal medya kanalları aracılığıyla paylaştıklarını ifade edebiliriz. Bu sayede, markalar; web sitelerinin trafiğini arttırma şansına da erişirler. Buna ek olarak, kullanıcıların yorum yapma hakkı elde etmeleri de karşılıklı iletişimi bir üst seviyeye taşıyan unsurlar arasındadır.”

 


 

İletişim Açısından Kesinlikle Sosyal Medyadan Yararlanılmalı!

 

CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; sosyal medyadan yararlanmanın bir gereklilikten ziyade zorunluluk olduğunu düşünüyor:

 

“Y ve Z kuşağını hedef kitle olarak belirleyen markalar; sosyal medyaya ayrı bir önem vermelidirler. Sosyal medya; markalar ile tüketiciler arasındaki ilişkiyi en iyi hale getirir. Yapılan paylaşımlar sayesinde marka ile tüketici arasında dürüst, samimi, gerçek ve güven dolu bir ilişki kurulur. İnsanlar; online medyanın sunmuş olduğu fikirler hakkında bilgi edinirler. Dijital medyanın geleneksel medyaya kıyasla daha çok avantajının olduğunu dile getirebiliriz. Bilhassa dijital medya sayesinde insanlara çok daha hızlı bir şekilde iletişim ve güven aktarımının yapılıyor olması önemli bir husustur. Markalar; hali hazırdaki müşterileriyle daha iyi bir şekilde iletişim kurmak, potansiyel müşteriler elde etmek ve imajlarını korumak adına sosyal medyadan olabilecek en iyi şekilde faydalanmalıdırlar.”

 

Sosyal medya pazarlaması ile geleneksel pazarlama arasında birtakım farklar bulunuyor. CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; bu konuya da değindi:

 

“Birçok kişi; geleneksel pazarlamanın daha garanti bir yöntem olduğunu düşünür. Sosyal medyanın ciddiyetsiz bir ortam olduğuna inanır. Ancak, sosyal medya pazarlaması; geleneksel pazarlamaya kıyasla çok daha iyi bir seçenektir. Her şeyden önce, işin maliyet kısmından bahsetmeliyiz. Markalar; 90’lı ve 2000’li yıllarda ürün ve hizmet tanıtımı yapmak adına geleneksel reklam alternatiflerine çok fazla para harcamak zorunda kalıyorlardı. Fakat, geleneksel reklamcılık; fiyat/performans kriteri bakımından çok iyi bir seçenek değildir. Markalar; yapmış oldukları yatırımların karşılığını tam olarak alamazlar. Ürün ve hizmetlerin hedef kitle ile buluşturulması noktasında çok sayıda eksiğe sahip olan geleneksel pazarlama seçeneklerinin yerini günümüzde sosyal medya reklamları aldı. Sosyal medya reklamları sayesinde hedef kitleye çok daha uygun maliyetlerle ulaşmak mümkün hale geldi. Bunun yanı sıra, bu tür reklamların en iyi yatırım seçeneği olduğunun altını çizmek gerekir. Yalnızca reklama para ödenir. Geleneksel pazarlamada olduğu gibi ekibe para ödenmez. Ayrıca, markalar; hedef kitleye ulaşmak ve marka bilinirliğini arttırmak adına farklı sosyal medya stratejileri deneyebilirler.”

 


 

Sosyal Medyanın Pazarlama Sürecindeki Etkisi Asla Göz Ardı Edilmemeli!

 

Sosyal medya; derya deniz olarak ifade edilebilecek bir alan! CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; sosyal medya pazarlamasının avantajlarından bahsetmeye devam etti:

 

“Takdir edersiniz ki, tüketiciler sıradan bir ürünü satın almak adına dahi detaylı bir araştırma gerçekleştirirler. İnternet ve bilhassa sosyal medya sayesinde söz konusu araştırmanın çok daha basit bir şekilde yapıldığını ifade edebiliriz. Ayrıca, tüketici; satın almış olduğu ürün veya hizmetten memnun olmadığı takdirde şikayetlerini dile getirmek adına da sosyal medya mecralarına başvurabilir. Bir başka deyişle, markanın sosyal medya hesaplarını ziyaret ederek kullanıcı deneyimini paylaşabilir. Bu sayede, diğer tüketicileri de bilgilendirmiş olur. Buna ek olarak, marka; sosyal medya hesabındaki kullanıcı yorumlarını okuyarak müşteri memnuniyetini sağlamak adına daha detaylı çalışmalar yapmaya başlar.”

 

CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; sosyal medyanın tüketici davranışları üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğunu da şu şekilde açıkladı:

 

“Tüketiciler; geçmişe kıyasla çok daha bilinçliler! Takdir edersiniz ki, insanlar; Covid-19 dönemiyle beraber biraz da zorunluluktan dolayı internet üzerinden alışveriş yapmaya başladılar. Bu noktada, sosyal medyanın önemi de arttı. Tüketiciler; herhangi bir ürünü satın almadan önce sosyal medyada araştırma yaparlar. Bilhassa ürünün olumlu ve olumsuz özelliklerini öğrenmek isterler. Bu noktada, tüketicilerin satın alma davranışına yönlenmesini sağlayacak bazı hususlar vardır. Her şeyden önce, bir ürün ile ilgili başkalarına ait olan olumlu ve olumsuz yorumlar incelenir. Tüketiciler; sosyal medyada hakkında çok fazla olumlu yorum yapılan bir ürünü satın almak adına istekli olurlar. Buna ek olarak, çok sayıda olumsuz yoruma sahip olan ve beğenilmeyen bir ürünün satın alınmayacağını tahmin etmek zor değildir. Ayrıca, tüketiciler; herhangi bir ürün hakkında bilgi almak adına çevrelerine de danışırlar. Bu noktada, referansları sağlam olan ve çok sayıda kişi tarafından tercih edilen bir ürünün avantajlı olduğunun altını çizmek gerekir. 2023 yılına merhaba demeye hazırlandığımız şu günlerde insanların ürün ve hizmetlere ait kullanıcı yorumlarını okumak adına sosyal medyayı tercih ettiklerini söyleyebiliriz. Bir ürüne ait geçmiş deneyimleri ve şikayetleri incelemek; ürün ve hizmet satın alma sürecinde yapılabilecek en mantıklı davranışlardan birisidir. Sonuç olarak, sosyal medya pazarlamasının reklam ve pazarlama konusundaki en iyi seçeneklerden birisi haline geldiğini söylemek gerekir.

 


 

Sosyal Medya Reklam Türlerinden Yararlanılabilir

 

İnsanlar; çok sayıda sosyal medya uygulaması kullanırlar. Söz konusu sosyal medya uygulamaları sayesinde çok sayıda reklam ile karşı karşıya gelirler. Tam olarak ihtiyaç duydukları ürünler ile karşılaştıkları takdirde mutlu olurlar. Bunun yanı sıra, hiç ilgilenmeyecekleri türden ürünleri de görebilirler.

 

CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; hangi sosyal medya uygulamasının hangi özelliğiyle öne çıktığı hakkında bilgi verdi:

 

“Facebook; 2000’li yılların sonundan itibaren hayatımızda bulunuyor. İnsanlar; Facebook sayesinde çok uzakta olan tanıdıkları ile iletişim kurma ve onların hayatlarından haberdar olma şansını elde ediyorlar. Ayrıca, Facebook’un en çok kullanıcıya sahip olan sosyal medya platformu olduğunun altını çizebiliriz. Facebook; geçmişe kıyasla farklı özellikleri ile de dikkat çekiyor. Bilhassa reklam seçenekleri ile göz dolduruyor. Markalar; etkili ve ekonomik bir reklam için Facebook’u tercih edebilirler. Çünkü, Facebook; tıklanma başına ücretlendirme yapıyor. Bu durum; sınırlı reklam ve pazarlama bütçesi olan markalar için ciddi bir avantaj! Ayrıca, Facebook; reklamları doğru zamanda, doğru yerde, doğru kişilerle buluşturma konusunda bir hayli başarılıdır. Yüksek verimlilik, uygun maliyet ve başarılı iletişim; Facebook reklamlarını özel kılan hususlar arasında bulunuyor.”

 

CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; diğer platformların reklam alternatiflerinin özelliklerine de değindi: “Instagram; 2010’lu yıllarla beraber Facebook’un pabucunu dama attı. Kısa süre içerisinde reklamların vazgeçilmez adresi olmayı da başardı. Instagram reklamcılığını özel kılan çok sayıda detay mevcut! Her şeyden önce, anlık geri dönüş almanın mümkün olduğunu ifade edebiliriz. Bunun yanı sıra, görsellik alanında Facebook’a kıyasla çok daha iyisini vaat ettiğini söylemek mümkün! Instagram kullanıcıları; hesaplarına giriş yaptıkları her an en az 2-3 reklam ile karşılaşıyorlar. Bu durum; markaların Instagram reklamlarına ne kadar çok rağbet ettiklerinin bir göstergesidir. Twitter’ı da unutmamalıyız. Bilhassa hashtag kullanımı sayesinde Twitter reklamlarının hedef kitle ile buluşabildiğinin altını çizebiliriz.”

 


 

Youtube Markalar İçin Ciddi Bir Avantaj!

 

Youtube; herkesin bildiği üzere 2000’li yıllardan bu yana hayatımızda yer alıyor. Önceleri yalnızca video izleme fırsatı veren bir site iken yıllar içerisinde önemli bir iş kolu haline geldi. Hatta, birçok kişi Youtuber olarak hatrı sayılır paralar kazanmaya başladı. Markalar da Youtube reklamlarının avantajlarından yararlanmak zorundalar!

 

CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; Youtube reklamlarının faydaları hakkında da bilgi verdi:

 

“Youtube kullanıcı sayısı milyarlar ile ölçülüyor. Yalnızca bir kişinin video izleme süresinin saatleri bulduğunu söylemek mümkün! Markalar; böylesine dev bir platformdan olabilecek en iyi şekilde yararlanmak zorundalar! Youtube; çok sayıda geliştirme modeli ve reklam seçeneği ile de dikkat çekiyor.”

 

CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; Youtube reklamlarının neden önemli olduğu konusuna da değindi:

 

“Takdir edersiniz ki, markaların en büyük hedefi bilinirliklerini arttırmaktır. Youtube sponsorlu reklamlar sayesinde kısa sürede tanınan bir marka haline gelmek mümkündür. Ayrıca, markalar; internet sitelerine trafik çekme şansını da elde ederler. Buna ek olarak, Youtube reklamları; hedef kitleye ulaşma konusunda da en iyisini sunar. Hedef kitlenin yaş, cinsiyet ve ilgi alanları dikkate alınarak onlara en uygun reklamlar gösterilir. Markalar arası rekabet her geçen gün artıyor. Bu noktada, rekabete uyum sağlamak adına Youtube reklamlarından yararlanılabilir. Markalar; rekabette bir adım öne geçerler. Bunun yanı sıra, Youtube kanallarının abone sayısını da arttırabilirler. Youtube; bilhassa ürün tanıtım ve inceleme reklamları ile göz doldurur. Markalar; bu tür reklamlar sayesinde ürün ve hizmet satışlarını da en kısa sürede arttırabilirler. Youtube; yüzden fazla ülkede hizmet veren bir platform olarak bilinir. Markalar; Youtube reklamları sayesinde yerellikten kurtulma ve uluslararası bir popülerlik elde etme şansına erişirler.”

 

Kaynakça:

Etiketler:

İlgili Haberler

Erol Sarı'nın Dijital Platformlarda Yenilikçi İş Modelleri Konuşması
Dijital menu icon
2 Nis 24
Erol Sarı'nın Dijital Platformlarda Yenilikçi İş Modelleri Konuşması
Devamını Oku >
Berk Hisoğlu’nun Dijital Pazarlama ve AI Yapay Zeka Uygulamaları Konuşması
Yapay Zeka menu icon
2 Nis 24
Berk Hisoğlu’nun Dijital Pazarlama ve AI Yapay Zeka Uygulamaları Konuşması
Devamını Oku >
Dijital Pazarlamanın Markalaşmadaki Önemi
Dijital menu icon
2 Oca 23
Dijital Pazarlamanın Markalaşmadaki Önemi
Devamını Oku >
CRM Medya Yönetici Ortağı Berk HİSOĞLU İle Metaverse ve Web 3.0
CRM Medya Yönetici Ortağı Berk HİSOĞLU İle Metaverse ve Web 3.0
Devamını Oku >
CRM Medya: Mobil Dünya En Verimli Çağında
Ajans Haberleri menu icon
15 Kas 16
CRM Medya: Mobil Dünya En Verimli Çağında
Devamını Oku >
CRM Medya: Yaz Sezonunda Dijital Reklamlar Daha Avantajlı
Ajans Haberleri menu icon
18 Ağu 16
CRM Medya: Yaz Sezonunda Dijital Reklamlar Daha Avantajlı
Devamını Oku >
Türkiye’nin Yeni Medya Network’ü: Regnum Partners
Ajans Haberleri menu icon
16 Ara 15
Türkiye’nin Yeni Medya Network’ü: Regnum Partners
Devamını Oku >
CRM Medya Portföyüne Dap Yapı’yı Ekledi
CRM Medya Portföyüne Dap Yapı’yı Ekledi
Devamını Oku >