CRM Medya Yönetici Ortağı Berk HİSOĞLU İle Metaverse ve Web 3.0

CRM Medya Yönetici Ortağı Berk HİSOĞLU İle Metaverse ve Web 3.0

CRM Medya Yönetici Ortağı Berk Hisoğlu ile Metaverse ve Web 3.0’da dijital pazarlamanın geleceğinin nasıl şekilleneceği üzerine konuştuk!

Dijital dünyada dün diye bir şey yok! Bugün popüler olan bir kavramın yarın popülerliğini kaybedebileceğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Takdir edersiniz ki, Covid-19; hayatımızda çok fazla şeye etki etti. Dijital pazarlama da 2020’li yıllarla beraber başta Covid-19 olmak üzere farklı hususlardan etkilenerek yoluna devam ediyor. Ayrıca, tüketicilerin ihtiyaç ve beklentilerinin da eskiye kıyasla farklılaştığının altını çizmeliyiz.

CRM Medya; çok uzun süreden bu yana dijital pazarlama alanında faaliyet gösteriyor. Profesyonel web tasarım, Google Ads reklamları, sosyal medya reklamcılığı ve daha birçok hususta hizmet veren CRM Medya; güncel tarih itibariyle, yüzden fazla müşterisi, dört yüzden fazla kişiyi bünyesinde barındıran ekibi, başarılı bir şekilde tamamlanmış çok sayıda projesi ile yoluna devam ediyor.

Metaverse ve Web 3.0 Neleri Değiştirecek

CRM Medya Yönetici Ortağı Berk Hisoğlu; Metaverse ve Web 3.0 hakkında çok işinize yarayacak türden bilgiler verdi:

“Her şeyden önce, Web 3.0; internetin evrimindeki en yeni aşama olarak tanımlanabilir. Kullanıcılar; Web 3.0 sayesinde dijital kaderlerini belirleme şansına erişecekler. İnsanlar; Web 3.0’ın gelişmesine paralel olarak başta blok zinciri olmak üzere gelişen teknolojileri kullanma şansını elde edecekler. Bu sayede, merkezlilikten uzaklaşmanın keyfini çıkaracaklar. Bir başka deyişle, internet kullanıcıları; kişisel verileri üzerinde geçmişe kıyasla daha büyük bir hakimiyet kuracaklar. Hatta, verilerini bizzat kişisel bir mülk gibi kullanabilecekler.”

CRM Medya Yönetici Ortağı Berk Hisoğlu; çoğu kişinin ne olduğunu dahi bilmediği Metaverse terimi hakkında da şunları şöyledi:

“Bilim kurgu ile içli dışlı iseniz Metaverse ismini muhakkak duymuşsunuzdur. İnsanlar; Metaverse evreninde somutlaşmış bir şekilde dolaşabilirler. Oyunlaştırma ağırlıklı bir evreni temsil eden Metaverse; aynı zamanda uygulamaların üç boyutlu olarak deneyimlenebileceği dijital bir alan olarak da ifade edilebilir. Metaverse evreninin ne olduğunu kavramanın kolay olmadığının farkındayım. Bunu önümüzdeki süreçte sık sık pazarlamacıların oyun alanı olarak da göreceğiz. Ayrıca, dijital pazarlama dünyasının içerisinde olanların bu alanda başarılı olmak adına birtakım temel becerilere sahip olmaları gerektiğinin altını çizebiliriz.”

İçerik Pazarlaması Alanında Uzmanlaşmak Şart!

Web 3.0; daha önce de ifade ettiğimiz gibi merkezi kontrolden uzaklaşıyor. Bir başka deyişle, internet dünyasına hakim olan büyük oyuncuların rolü eskisi kadar büyük değil! Bu noktada, Web 3.0’ın nasıl içerikler talep ettiğini anlamak ve buna uygun içerikler hazırlamak şart!

CRM Medya Yönetici Ortağı Berk Hisoğlu; içeriklerin nasıl hazırlanması gerektiğine dair oldukça önemli ipuçları verdi: “İnternette bilhassa anahtar kelime odaklı içeriklere rastlarsınız. Ancak, Web 3.0; artık bunu istemiyor. Anlamsal bir yaklaşım ile üretilen içerikler talep ediliyor. Bir başka deyişle, konunun tamamı dikkate alınarak hazırlanmış, kullanıcının arama amacıyla birebir uyumlu, değer odaklı içeriklerin hazırlanması şart! Web 3.0’ın istediği içerikleri hazırlamak çok zor değil! Her şeyden önce, anahtar kelimelerden ziyade konuya odaklanılmalıdır. Kullanıcının cevabını öğrenmek istediği sorulara en etkili şekilde cevap verilmelidir. Bu tür içerikler sayesinde hem Google arama sonuçlarındaki yerinizi yükseltir hem de hedef kitlenizle çok daha iyi bir şekilde bağ kurarsınız.”

Kullanıcı Deneyimini En İyi Hale Getirmek Gerekiyor

Kullanıcı deneyimine önem vermeyen internet sitelerinin ömrü uzun olmaz. CRM Medya Yönetici Ortağı Berk Hisoğlu; kullanıcı deneyimi konusunda neler yapılması gerektiğini açıkladı:

“İnternet siteleri farklı bir şekilde tasarlanmak zorunda! Metaverse evreninde yer almak kolay değil! Bu noktada, bilhassa kullanıcı dostu, yüzde yüz etkileşimli ve üç boyutlu olarak tasarlanan bir web sitesine ihtiyaç önümüzdeki süreçte duyulacağını ifade edebiliriz. Dijital pazarlama ile ilgilenenler; kullanıcıları markalarına çekebilmek adına kendilerini ivedilikle UX alanında geliştirmeliler! Kullanıcı deneyimini en iyi hale getirmek adına farklı yöntemler keşfettikleri takdirde ticari rekabette bir adım öne geçebilirler.”

Kapsayıcı Pazarlama Tekniklerinden Faydalanılmalı!

Metaverse evreni; çok daha sürükleyici ve etkileşimli bir evren olarak tanımlanabilir. Bu noktada, dijital pazarlamanın, bu evrene uygun bir şekilde yapılması şart! CRM Medya Yönetici Ortağı Berk Hisoğlu; kapsayıcı pazarlama tekniklerinin öneminden bahsetti:

“İşin en önemli kısmı kullanıcı deneyimini olabilecek en iyi hale getirmek! Bu noktada, arttırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik; kullanıcı deneyimini iyileştirmek adına faydalanılması gereken hususlar arasında bulunuyor. Kullanıcılar; gerçek dünyadan dijital dünyaya geçmelerini sağlayacak türden üç boyutlu bir kullanıcı deneyimini arzu edecekler. Bu konuyu birbirinden güzel örneklerle açıklayabiliriz. Roblox ve Gucci; geçtiğimiz dönemlerde bir ortaklığa imza attı. Çevrimiçi oyun platformu olarak bilinen Roblox; kullanıcı deneyimini en iyi hale getirmek adına ziyaretçilerin sanal avatarlarını kişiselleştirmeye karar verdi. Bu yüzden, Gucci Garden evrenini yaratarak ziyaretçilerin birtakım Gucci ürünlerini deneyip satın almalarını sağladı. İlerleyen zamanlarda bu tür ortaklıkları daha çok görebiliriz. Çünkü, bilhassa büyük markalar; Metaverse evreninin ilgi çekici dünyasından faydalanmak istiyorlar.”

Metaverse Konusunda Kendini Geliştirmek Önem Taşıyor

Metaverse ve Web 3.0 gibi yenilikler; dijital pazarlama dünyasının içerisinde yer alanları endişeye sürükleyebilir. Bu noktada, dijital pazarlama dünyasında yer alanların kendilerini değişime hazırlamaları şart! CRM Medya Yönetici Ortağı Berk Hisoğlu; ne yapılması gerektiğinden bahsetti:

“Her şeyden önce, pazarlama dünyasının çok hızlı geliştiğini bilmek ve yeteneklerinizi her dönem geliştirmek gerektiğini bilmelisiniz. Yeni pazarlama stratejilerini ve konseptlerini mutlaka takip etmelisiniz.”

Etiketler:

İlgili Haberler

Erol Sarı'nın Dijital Platformlarda Yenilikçi İş Modelleri Konuşması
Dijital menu icon
2 Nis 24
Erol Sarı'nın Dijital Platformlarda Yenilikçi İş Modelleri Konuşması
Devamını Oku >
Berk Hisoğlu’nun Dijital Pazarlama ve AI Yapay Zeka Uygulamaları Konuşması
Yapay Zeka menu icon
2 Nis 24
Berk Hisoğlu’nun Dijital Pazarlama ve AI Yapay Zeka Uygulamaları Konuşması
Devamını Oku >
CRM Medya: Mobil Dünya En Verimli Çağında
Ajans Haberleri menu icon
15 Kas 16
CRM Medya: Mobil Dünya En Verimli Çağında
Devamını Oku >
CRM Medya: Yaz Sezonunda Dijital Reklamlar Daha Avantajlı
Ajans Haberleri menu icon
18 Ağu 16
CRM Medya: Yaz Sezonunda Dijital Reklamlar Daha Avantajlı
Devamını Oku >
Türkiye’nin Yeni Medya Network’ü: Regnum Partners
Ajans Haberleri menu icon
16 Ara 15
Türkiye’nin Yeni Medya Network’ü: Regnum Partners
Devamını Oku >
CRM Medya Portföyüne Dap Yapı’yı Ekledi
CRM Medya Portföyüne Dap Yapı’yı Ekledi
Devamını Oku >
CRM Medya Portföyüne 6 Yeni Marka Ekledi!
Ajans Haberleri menu icon
19 Kas 15
CRM Medya Portföyüne 6 Yeni Marka Ekledi!
Devamını Oku >
CRM Medya, 4-8 Kasım’da CNR Emlak’15 Fuarı’nda!
Ajans Haberleri menu icon
27 Eki 15
CRM Medya, 4-8 Kasım’da CNR Emlak’15 Fuarı’nda!
Devamını Oku >