Dünyaya Erişecek Dev Proje: İnternet.org

Dünyaya Erişecek Dev Proje: İnternet.org

Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, dünyada internete erişimi olmayan yaklaşık 5 milyar insan için internet.org sitesini kurarak, büyük bir girişim başlattı.

Teknolojik gelişmelere rağmen dünya üzerinde internete erişimi olmayan yaklaşık 5 milyar insan yaşıyor. İnternet erişiminin bir insan hakkı olduğu felsefesinden yola çıkan Facebook’un kurucusu Zuckerberg; tüm dünyaya internet erişimini mümkün kılacak bir projeye adım attı.

Facebook ile birlikte Samsung, Nokia, Sony Ericsson, Opera ve MediaTek gibi teknoloji devlerinin yer alacağı projede aynı zamanda kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, bazı yerel topluluklar ve uzmanlar da yer alacak.

Proje kapsamında kurulan internet.org adresinden kapsamı ve amaçları belirtilen proje, internete erişimin artırılabilmesi için mevcut internet kullanımında düzenlemeler yapılması gerektiğini öngörüyor. Bu düzenlemeler genel olarak uygulamalar için gerekli olan maliyetleri düşürerek ve veri kullanımını azaltarak daha verimli hale getirilmesi ile ilgili.

Projede dünyanın internete erişimi olmayan 2/3’sine internet ulaştırabilmek için üç temel konuya odaklanılıyor:

1. Erişim maliyetlerini makul hale getirmek: Yani satın alınabilirlik. Özellikle az gelişmiş ülkelerde insanların internet ile gıda arasında seçim yapmak zorunda kalmamaları gerektiği düşünülerek maliyetin azaltılması gerektiği öngörülüyor. Bunun için internet.org ortakları yetersiz hizmet alan ülkelerde erişimi genişletmeye yardımcı olan teknolojiyi geliştirmek için güçlerini birleştirecek.

2. Etkinlik: Yani verileri daha verimli kullanmak. Burada amaçlanan internetten faydalanmak için gereken veri miktarını önemli ölçüde azaltmak. Dolayısıyla buna yönelik teknolojilere yatırım yapılacak. Veri sıkıştırma, ağ ve uygulama geliştirme yöntemleri ön plana çıkacak. Böylece dünyanın pek çok bölgesinde bulunan sınırlı bant genişliği sorununun çözümü için adım atılacak.

3. İş Modelleri: Proje ile birlikte erişim konusunda faaliyet gösteren işletmelere destek olunacak ve insanların internete daha kolay erişmelerini sağlayacak hizmetler teşvik edilecek. Bu aşamada milyarlarca insanın internete erişimini sağlamak sürekli inovasyon gerektiren küresel bir efor haline dönüşecek ve bunun için geliştiriciler, cep telefonu operatörleri, ve cihaz üreticileri insanlara erişimi sağlayabilmeleri  için iş modelleri geliştirme konusunda birlikte çalışacak.

 
Zuckerberg öncülüğünde hayata geçirilen proje ilk bakışta Google’ın Project Loon projesine benzese de aslında çok daha farklı ve kapsamlı bir yapıya sahip.

Şimdilik birkaç firmanın işbirliği ile başlatılan proje için teknoloji ve telekomünikasyon alanında faaliyet gösteren uluslararası birçok firmanın da destek olacağı öngörülüyor. Proje ile ilgili ayrıntılı bilgiye internet.org sitesinden erişebilirsiniz.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Artırılmış Gerçeklik Uygulaması: KeyAR Facebook Reklamlarında Shutterstock Görselleri Kullanılacak! →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.