Google’ın Yeni Projesi: Project Loon

Google’ın Yeni Projesi: Project Loon

Google, dünyanın her yerine balonlar aracılığı ile internet erişimi sağlama projesi “Project Loon”u duyurdu.

Google Glass ve Google sürücüsüz otomobilleri gibi projeler ile adından söz etiren Google’ın gizemli birimi Google X; balon gücü ile internet erişimi sağlayan “Project Loon” çalışmalarını tanıttı. Google, Haziran’ın ortalarından itibaren 3G bağlantı ile kıyaslanabilir balonlarını Yeni Zelanda’nın rüzgârlarında test etmeye başladı bile.

Project Loon girişimini oldukça çılgınca bir fikir olarak tanımlayan Google, balonların rüzgârda serbestçe dolaşabilmesi ve yukarı aşağı hareket ettirerek kontrolünün sağlanması için bir yol bulunduğunu belirtti.

 

Google bu pilot projede şimdilik sadece 30 balon kullanıyor ve Yeni Zelanda’da yaklaşık 50 kontrol cihazı tarafından bu hizmet test ediliyor. Test aşamasında kullanılan bu cihazlar yarıçapı 20 kilometre olan büyük alanlarda ve özel antenleri aracılığı ile balonlarla bağlantı kuruyor.

Google, özellikle de Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt, dünyanın üçte ikisinin internete erişiminin olmadığı ve bunun oldukça önemli bir problem olduğundan uzun zamandır bahsediyordu. Project Loon‘un amacı bu problemi çözmek.

 

Günümüz teknolojileri ile orman, takımada, dağ gibi bölgelerde internete erişim mümkün olmuyor. Google’ın bu projesi hayata geçtiği taktirde birçok bölgede internet olacağı gibi, internete erişim için kullanıcıların ödediği ücretler de düşecek gibi görünüyor. 

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Yeni Teknoloji, Reklamları Direkt Beyninize Gönderiyor! Snapchat 60 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı! →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.