Apple WWDC 2013’te Yeni İşletim Sistemlerini Duyurdu!

Apple WWDC 2013’te Yeni İşletim Sistemlerini Duyurdu!

Apple Yazılım Müdürü Craig Federighi; “World Wide Developers Conference 2013”te OS X işletim sisteminin son sürümü olan OS X Maveriks’i ve iOS 7’yi kullanıcılara sundu.

OS X Mavericks ile birlikte Apple OS X’in ilk dokuz sürümdeki kedi temalı isimlerinden vazgeçiyor ve California-themed ile yepyeni bir adlandırma kuralını getiriyor.

Apple’ın bu yeni işletim sistemi OS X Mavericks’in üç çarpıcı özelliği ise; Finder Sekmeleri, etiketleme, geliştirilmiş çoklu ekran gösterimi.

–  Finder Sekmeleri: “Finder” özelliği sonunda sekmelere yerleşti. TotalFinder üçüncü parti uygulamalarla yapılan bu özellik artık Finder’ın kendi içinde.

–  Etiketleme: Dosyalar, klasörler dökümanlar etiketleme özelliği ile artık daha kolay bulunuyor.

–  Geliştirilmiş Çoklu Ekran Gösterimi: Bir önceki sürüm olan OS X Mountain Lion’da bulunan çok ekran özelliği geliştirildi ve Airplay, Apple TV gibi araçlarda da kullanıcıların tam ekran çalışmasına imkân sağlandı.

 

Daha İyi Performans Ve Daha Çok Pil Ömrü

OS X Mavericks CPU etkinliğini %72 azaltarak pil ömrünü artırmak gibi yeni özelliklere sahip. Bu da bir MacBook’un daha iyi performans göstermesi anlamına geliyor. OS X Mavericks aynı zamanda tepki süresini geliştiren sıkıştırılmış hafızaya sahip.

App Nap özelliği ile kullanımda olan uygulamalar ve boşta olan uygulamalar düzenleniyor. Böylece kullanılmadığı halde pili bitiren uygulamalar sorunu ortadan kalkmış oluyor.

Safari

Yeni Safari ile birlikte kullanıcılara gelişmiş LinkedIn ve Twitter’dan kenar çubuğu, anasayfa ve okuma listeleri sunuluyor. Bunun anlamı artık kullanıcıların Twitter veya LinkedIn’den okumak istedikleri makalelere kolayca ulaşabilecek olmaları.

Safari aynı zamanda birçok web site için daha hızlı ve duyarlı.

iCloud Keychain

Apple, cihazlar üzerinde çalışan şifre yönetimi için de yeni iCloud Keychain’i tasarladı. Safari bile her yeni hesap oluşturduğunuzda size şifre sorarken bu oldukça güvenli bir yöntem.

Gelişmiş Bildirimler

Bildirimlerin geliştirilmesi ile birlikte kullanıcılar sadece bildirimler üzerinden değil; aynı zamanla zamanda masaüstündeki kendi iOS aygıtlarından da bildirim alabiliyorlar.

OS X’te “iBook”lar ve Haritalar

“iBook”lar ile birlikte kullanıcılar geçmiş alışverişlerine, yer imlerine ve herhangi bir interaktif içeriğe erişebiliyor. Bu durum özellikle ders kitapları için faydalı olabiliyor. Mac ile bir kitaptan not alma daha hızlı ve verimli oluyor.

Apple aynı zamanda iOS uygulamalarına harita da ekliyor. Kullanıcılar bu uygulama ile haritadan yönlendirme alabiliyor.

Yeni Takvim

OS X Mavericks’te daha sade bir tasarımla kullanıcılara sunulan takvim aynı zamanda “Apple Maps” ile de koordine çalışarak öneriler sunuyor.


iOS 7

Apple, iOS 7 ile kullanıcılarına daha radikal bir arayüz, geliştirilmiş bir kontrol merkezi, şeffaf animasyonlar ve daha fazlası ile birçok yönden yenilenmiş bir işletim sistemi sunuyor.

iOS bu yeni sürüm ile iOS işletim sisteminde kontrol paneli, bildirimler, kamera uygulamaları, Safari, iTunes radyo ve müzik uygulamaları gibi birçok konuda geliştirildiği gibi, kullanıcılara yeni uygulamalar da sunuluyor.

iOS 7 adıyla gelen bu yeni sistem iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPad 2 ile iPad’in üçüncü ve dördüncü jenerasyonları, iPad mini ve iPod touch ile birkaç değişiklik sonrası kullanılabilir duruma gelecek.

 

Apple’ın tanıtılan bu iki işletim sistemi her ne kadar kullanıcılar tarafından şimdiden heyecan konusu olsa da; bu sistemleri bilgisayarlarımızda ve telefonlarımızda görmek için henüz erken. Şimdilik sadece geliştiricilerin kullanımına açılan sürümler kendinden çok söz ettirecek gibi görünüyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Instagram'a Video Özelliği Eklendi! Twitter Web Tabanını ve Chrome TweetDeck Uygulamasını Güncelledi! →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.