Facebook Reklamlarında Shutterstock Görselleri Kullanılacak!

Facebook Reklamlarında Shutterstock Görselleri Kullanılacak!

Facebook dünyanın en büyük fotoğraf arşivlerinden biri olan Shutterstock ile anlaşarak; Shutterstock görsellerini reklam verenlerin hizmetine sundu.

İnternet reklamlarının görselleri ne kadar kötü kalitedeyse, hedef kitlenin ilgisini çekme oranı da o kadar düşük oluyor. Özellikle son yıllarda reklam konusunda ciddi oranda gelirini artırmış olan Facebook’ta verilen reklamların görsellerinin kalitesiz olması nedeniyle, kullanıcılar karşılarına çıkan reklamlara bakmamakla kalmıyor, engelliyor ya da şikâyet ediyor.

Facebook geçtiğimiz günlerde reklamlarda kullanılan görseller konusunda büyük bir yenilik getirdi. Dünyanın en büyük fotoğraf arşivlerinden biri olan Shutterstock ile anlaştığını duyuran Facebook; artık reklam verenlerin Shutterstock görsellerini ücretsiz olarak kullanabileceğini duyurdu.

Bu güncellemelerin amacı Facebook kullanıcılarının karşılaştıkları reklamları kapatmak yerine, dikkatlerini çekerek içeriklerini incelemelerini sağlamayı hedefliyor. Sonuçta kimse arkadaşlarının eğlenceli fotoğrafları arasında mülayim reklamlar görmek istemiyor.

facebook shutterstock

Bu yeniliklerden önce reklamverenler, yayınlayacakları reklam için her seferinde kendi görsellerini kendileri tedarik etmek durumunda kalıyordu. Çok sayıda reklam veren büyük firmalar için bu durum görsel bulmada firmaları zor duruma sokabiliyor ya da acil bir reklam girişinde kalitesiz görseller kullanmak durumunda bırakabiliyordu. Ayrıca bünyesinde tasarımcı bulundurmayan küçük şirketler de düşük kaliteli görüntüler kullanmak zorunda kalabiliyordu.

Shutterstock ile birlikte reklamverenler Facebook’un Ad Creator kısmında bulunan Stock Images sekmesinden 25 milyona yakın fotoğraf içinden reklamlarının içeriğine uygun görseli seçerek kullanabilecek.

Önümüzdeki birkaç hafta içinde reklamverenlerin hizmetine sunulacak olan Shutterstock görselleri ile reklam veren şirketlere kaliteli görsel kullanma şansı verilmiş olsa da; görseli doğru kullanmak ve bunun için doğru arama yapmak oldukça önemli olacak.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Dünyaya Erişecek Dev Proje: İnternet.org Twitter Üniversite Kuruyor! →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.