CRM Medya Yönetici Ortağı Erol SARI İle Dijital Pazarlamada Yapay Zeka

CRM Medya Yönetici Ortağı Erol SARI İle Dijital Pazarlamada Yapay Zeka

Yapay zeka; hiç şüphesiz gelecekte hayati bir öneme sahip olacak. Her yaştan insanı heyecanlandıran yapay zekanın birçok alanda hizmet vermesi bekleniyor.

2022 yılının sonuna geldiğimiz şu günlerde pazarlama faaliyetleri eskiye kıyasla farklılaştı. Geleneksel pazarlama yöntemlerinin yerini dijital pazarlama aldı. Bu noktada, yapay zekanın dijital pazarlama üzerinde de etkili olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Hatta, yapay zekâ; istihdam üzerinde de önemi yadsınamaz bir etkiye sahip olacaktır.

CRM Medya; Türkiye’nin en önemli dijital pazarlama ve SEO ajanslarının başlarında geliyor. SEO, Sosyal Medya Danışmanlığı, Google Ads, Medya Planlama ve Satın Alma, Web Tasarım ve Yazılım gibi daha birçok alanda en etkili hizmeti veren CRM Medya; müşteri memnuniyetini de olabilecek en iyi şekilde sağlıyor.

Dijital pazarlamada yapay zekâ kullanımının nasıl olması gerektiğini CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı ile konuştuk. Gelin, dijital pazarlamanın geleceğine yakından bakalım!

İçerik Oluşturma Konusunda Yapay Zekadan Faydalanılabilir

Her şeyden önce, yapay zekanın ne olduğundan bahsedelim! Yapay zekâ; tahmin edebileceğiniz üzere bilgisayar biliminin bir parçasıdır. İnsan zekasını simüle etmeyi amaçlar. Bir başka deyişle, gelecekte tıpkı bir insan gibi düşünmesi, analiz etmesi, neden – sonuç bağlantısı kurması, uyarlaması söz konusu olacaktır. Bu noktada, yapay zekanın dijital pazarlamada her geçen gün daha fazla tercih edileceğinin altını çizmeliyiz.

CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; bilhassa içerik oluşturma konusunda yapay zekadan faydalanılabileceğini söyledi:

“Kendi başına içerik üreten bir makinenin varlığı size pek mantıklı gelmeyebilir. Ancak, yapay zekâ; en kısa sürede bunu başaracak gibi duruyor. Yapay zekâ; belirli bir kategori için son derece kaliteli ve okunabilir içerikler üretebilir. Hatta, uzmanlar; yapay zekanın veri ve bilgiye dayalı raporlar yazabileceklerini dahi söylüyorlar. Takdir edersiniz ki, internet sitelerinin tek amacı güzel ve okunabilir içerikler oluşturmak! Bu sayede, sitelerine ziyaretçi çekmek istiyorlar.

Yapay zekâ; yazılara yorum katamayabilir. Ancak, en azından anlam bütünlüğü açısından sırıtmayacak içerikler oluşturabilir. Bu durum; dijital pazarlama adına büyük bir şans! İnternette ciddi bir içerik ihtiyacının olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada, içerik üretimi konusunda yapay zekadan yararlanılması hem zaman hem de kaynak tasarrufu sağlayacaktır.”

Yapay Zekâ Dijital Reklamcılığın Kaderini Değiştirebilir

İşletmeler; geleneksel pazarlama yöntemlerini kullanmaktan vazgeçtiler. Çünkü, geleneksel pazarlama seçenekleri; yüksek maliyetli olmakla beraber hedef kitleye ulaşma konusunda da eskisi kadar başarılı değildi. Dijital reklamcılık; çok uzun süreden bu yana sektörün favorisi, CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; yapay zekanın dijital reklamcılık üzerinde olumlu etki bırakacağını söylüyor:

“Dijital pazarlamada yapay zeka kullanımı nasıl olmalı diye uzun uzun düşünmenize gerek yok! Bilhassa Facebook ve Google’ın çalışma prensiplerini dikkate almalısınız. 2022 yılının sonuna geldiğimiz şu günlerde markaların ürün ve hizmetlerini tanıtmak adına özellikle Facebook ve Google üzerinden reklam vermeleri söz konusu. Bu noktada hem Facebook hem de Google; hedef kitleyi bulmak adına yapay zekâ ve makine öğrenimini kullanıyor. Kullanıcıların ilgi alanları, demografik özellikleri ve daha birçok husus inceleniyor. Bu sayede, ürün ve hizmetlerini geniş kitlelere tanıtmak isteyen markaların hedeflerine ulaşmaları sağlanıyor. Ayrıca, akıllı algoritmalar; son derece başarılı bir şekilde bütçe ayarlaması yapıyor. Bu durum; reklam verenlerin en yüksek ve sürdürülebilir dönüşüm oranını elde etmesini sağlıyor.”

Yapay Zekâ Sayesinde Çok Daha İyi Bir Web Sitesi Tasarlayabilirsiniz

Takdir edersiniz ki, küçük, orta veya büyük olmasından bağımsız bir şekilde her işletmenin pazarlama faaliyetlerini sürdürmek, ürün ve hizmet tanıtımı yapmak, kendisini geniş kitlelere tanıtarak itibar kazanmak adına web sitesine ihtiyaçları mevcuttur.

CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; yapay zekanın web tasarımı açısından da önemli olduğunu şu sözlerle dile getirdi:

“İnsanların birtakım önyargıları vardır. Bilhassa işini en iyi şekilde yapan bir web tasarımcı olmadan iyi bir web sitesinin imkânsız olduğunu düşünürler. Ancak, yapay zekâ; kısa süre içerisinde tüm önyargıların üstesinden gelecek. Çünkü, kullanıcılara ait içeriklere dayalı bir web sitesi tasarlamak adına yapay zekadan yararlanılabilir. Bu durum; internet sitesinin profesyonel bir görünüm kazanması adına en etkili ve ekonomik seçenek olacaktır.”

Kullanıcı Deneyimini En İyi Hale Getirmek Mümkün Olacak

İnternet dünyasında çok sayıda site vardır. Fakat, bazı sitelerin kullanıcı deneyimi açısından sınıfta kaldığı rahatlıkla söylenebilir. Bu noktada, yapay zekâ sayesinde kullanıcı deneyimi iyileştirilebilir. CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; bu konuya dair oldukça önemli bilgiler verdi:

Akıllı algoritmalar; dijital reklamcılıkta olduğu gibi kullanıcı deneyimi konusunda da işe yarayabilir. Yapay zekâ; her bir kullanıcıya ait konum, demografi, internet sitesiyle etkileşim gibi çok sayıda veriyi analiz etme kabiliyetine sahiptir. Bu durum; her kullanıcı için ideal teklifin ve içeriğin görüntülenmesini sağlar. Kullanıcı deneyimi olumlu olduğu takdirde söz konusu siteyi daha çok kişinin ziyaret edeceğini tahmin etmek zor olmayacaktır. Takdir edersiniz ki, e-ticaret; her geçen gün önemini arttırıyor. Bu noktada, kullanıcıları memnun edecek özelliklere sahip bir e-ticaret sitesi; insanları satın alma davranışına da yönlendirir. Bir başka deyişle, yapay zekâ; internet sitelerini kullanıcı dostu haline getirmek ve dönüşüm oranını arttırmak adına en iyi seçenek olacaktır.”

Arama Sonuçları Daha Verimli Olacak

CRM Medya Yönetici Ortağı Erol Sarı; dijital kullanıcıların online arama yapma süreçlerinde birtakım değişikliklerin olduğunu söyleyerek yapay zekanın bu konuya olan etkisinden bahsetti: “İnsanlar sesli komutla arama yapabiliyorlar. Ayrıca, Google’ın makine öğrenimi algoritması da kullanıcıların karşısına çok daha alakalı sonuçlar çıkarıyor. Yapay zekâ; kullanıcıları en iyi sonuçlarla buluşturmak adına çok sayıda özelliği bünyesinde taşıyor.”

İlgili Haberler

Microsoft Türkiye’nin düzenlediği “Teknolojinin Kadın Liderleri” yarışmasının kazananları belli oldu
Microsoft Türkiye’nin düzenlediği “Teknolojinin Kadın Liderleri” yarışmasının kazananları belli oldu
Devamını Oku >
Vodafone Business, 10 Bin İşletmenin Dijital Yetkinliğini Ölçecek
Vodafone Business, 10 Bin İşletmenin Dijital Yetkinliğini Ölçecek
Devamını Oku >
CRM Medya Yönetici Ortağı Berk HİSOĞLU İle Metaverse ve Web 3.0
CRM Medya Yönetici Ortağı Berk HİSOĞLU İle Metaverse ve Web 3.0
Devamını Oku >
BrotherMEA’nın Yeni Ink Tank Serisinin Lansmanı Gerçekleşti!
BrotherMEA’nın Yeni Ink Tank Serisinin Lansmanı Gerçekleşti!
Devamını Oku >
Dijital İnsan Kaynakları Yönetimi, Idenfit
Dijital İnsan Kaynakları Yönetimi, Idenfit
Devamını Oku >
WhatsApp’a Sesli ve Görüntülü Grup Araması Özelliği Eklendi
WhatsApp’a Sesli ve Görüntülü Grup Araması Özelliği Eklendi
Devamını Oku >
YouTube, Sanal Gerçeklik Deneyimini YouTube VR Uygulamasını Güncelleyerek Geliştiriyor
YouTube, Sanal Gerçeklik Deneyimini YouTube VR Uygulamasını Güncelleyerek Geliştiriyor
Devamını Oku >
Asus, Mobil Oyunculara Özel Akıllı Telefonu ROG Phone’u Tanıttı
Asus, Mobil Oyunculara Özel Akıllı Telefonu ROG Phone’u Tanıttı
Devamını Oku >