Anahtar Kelime Analizi Ve Araştırma Yöntemleri

Konular, SEO & SEM 07 Nis 2015
Anahtar Kelime Analizi Ve Araştırma Yöntemleri

Anahtar kelime analizi ve araştırma yöntemleri, arama motoru bazlı pazarlama için çok önemlidir ve yüksek dönüşüm sağlamaktadır.

Arama motoru üzerinden aramalarında üst sıralarda yer alan web siteleri; güvenilirlik, potansiyel müşterileri çekme ve tanınırlık gibi avantajları kullanıyor. Bu sebeple rekabetin oldukça yoğun olduğu sonuç sayfası sıralamasında üst sıralarda yer almak için anahtar kelime analizi ve araştırma yöntemleri önemli hale geliyor. Bir web sitesinin ziyaretçi sayısını en iyi şekilde yükseltmek ve doğru kullanıcıları web sitesine çekmek için anahtar kelimeleri analiz etmek, araştırmak ve bunları doğru kullanmaktan geçiyor.

Anahtar kelime analizi ile sadece sektörel terimleri ve SEO konumlandırması için uygun olan ifadeleri öğrenmezsiniz; aynı zamanda tüketicileriniz hakkında daha fazla bilgiye ulaşırsınız. Anahtar kelime araştırması ile tüketici taleplerindeki değişimi analiz edebilir ve pazardaki değişimlere cevap verebilirsiniz. Hatta tüketicilerin en çok aradığı ürün, hizmet ve içerikleri tespit ederek ona göre içerik üretebilirsiniz.

Aşağıdaki adımları izleyerek etkili ve doğru bir anahtar kelime analizi ve araştırması yapabilirsiniz:

1. Tüketicilerin araması muhtemel olan anahtar kelimelerin listesini çıkarın.

Tüketicilerin aramalarında sektörle, sunulan ürün, hizmet ya da içeriklerle ilişkili hangi anahtar kelimeleri kullanacaklarını belirleyerek bir liste hazırlayın.

2. Bu anahtar kelimeleri SEO için kullanın.

İlişkili anahtar kelimeleri SEO için kullanarak, aramalarda tüketicilerin içeriğe ya da hizmete ulaşma olasılığını artırabilirsiniz.

3. Daha uzun ve spesifik ifadeleri araştırın.

Tüketicilerin arama motorunda aradıkları kelimelerle web sitesi trafiğini artırmak için kullanılabilecek en etkili yöntem uzun ve spesifik ifadeleri kullanmaktır. Örneğin, arama motoru kutusuna “sosyal medya” yazıldığında üst sıralarda çıkmak çok zordur. Bunun yerine içeriğin konusuna göre “sosyal medya yönetiminde başarılı olmak için yapılması gerekenler” gibi daha uzun ve spesifik aramaları göz önünde bulundurabilirsiniz. Soovle.com ile anahtar kelimelerin çok aranan uzun varyasyonlarını bulabilirsiniz.

4. Anahtar kelimelerle ilişkili ifadeleri göz önünde bulundurun.

Google’da yaptığınız bir aramadan sonra sayfanın en alt kısmına gelerek konu ile ilgili aramaları görebilirsiniz.

anahtar kelime analizi araştırması

5. Anahtar kelime araçlarını kullanın.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı, Keywordtool, HubSpot Keyword app, Wordstream gibi anahtar kelime araçlarını kullanarak en çok aranan ifadelere ulaşabilirsiniz. Bu araçlarla tespit edilen kelimelerin bir web sitesine doğrudan ne kadar trafik sağladığı tespit edilemiyor olsa da, anahtar kelimeleri etkili bir şekilde kullanarak bir web sitesini üst sıralara taşımak mümkündür.

6. Rakiplerin en çok hangi anahtar kelimeleri kullandıklarını araştırın.

Rakiplerin içeriklerini inceleyerek ya da rekabet analizi yapmak için kullanabileceğiniz Buzzsumo ve SEMRush gibi araçlarla, en çok hangi anahtar kelimeleri kullandığını inceleyebilirsiniz. Arama sonuçlarında rakiplerden daha üst sıralarda yer almak için bu kelimeleri etkili bir şekilde kullanmanız gerekir.

7. Açık ve anlaşılır ifadeler kullanın.

SEO için kullanılacak anahtar kelimelerin açık ve anlaşılır olması gerekir. Sektörle ilgili terimler, ifadeler kullanılması en doğru olandır. Sektörle ilişkisi olmayan ve ilgili kişilere yabancı ifadelerin, sözcüklerin kullanılmaması gerekir.

8. Elde edilen sonuçları daraltın.

Yukarıdaki adımlar izlenerek geniş bir anahtar kelime listesi elde edilebilir. Bu anahtar kelimeleri etkili bir şekilde kullanmak için yapmanız gereken en önemli şey tüketicinin nasıl arama yapacağı üzerinde düşünmektir. Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı, Google Arama Trendleri, Microsoft Bing Ads Intelligence araçları kullanılarak anahtar kelimelerle ilgili aramaların yoğunluğu araştırılabilir ve böylelikle anahtar kelimelerin sağlayacağı trafik tahmin edilebilir.

Anahtar kelime analizi ve araştırma yöntemleri hem arama motoru optimizasyonu hem de arama motoru bazlı pazarlamada başarı sağlamak için mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Mobil Mesajlaşma Uygulamaları Analizi En Etkili Growth Hacking Örnekleri →

Yazar Hakkında

D/A
D/A
Dijitalajanslar.com site yönetimi, dijital pazarlama sektöründe deneyimli profesyonellerden oluşmaktadır.