Basit SEO Teknikleri İle Site Trafiği Arttırma

Basit SEO Teknikleri İle Site Trafiği Arttırma
Bazılarını kendiniz de uygulayabileceğiniz basit SEO teknikleri ile kısa sürede arama sonuç sayfalarındaki sıralamanızı iyileştirebilir ve site trafiğinizi arttırabilirsiniz. SEO, yalnızca satışa ayıracak vakti olan ve arama motoru optimizasyonu ile ilgilenmeyen site yöneticileri için biraz karışık bir konu olabilir. Kodlarınıza ya da site organizasyonuna yapacağınız ufak dokunuşlar bile arama motorlarının hedeflerinizi ve sizi arama sonuç sayfalarında hangi düzeyde göstermesi gerektiğini  daha iyi anlamasına yardımcı olur. SEO ile arama sonuç sayfaları üzerinden gelen organik trafiği ve dolayısıyla dönüşüm oranlarını artırma konusunda işinize yarayacak yöntemleri sizin için derledik. Geleceğe dönük sorun yaşamamanızı sağlayacak bu basit SEO tekniklerini web sitenizde uygulayarak arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alabilirsiniz.
1. Anahtar kelimelerle beraber içeriğin kalitesine önem verin Arama motoru optimizasyonu anahtar kelimelere olduğu kadar okuyucuya sunulan içeriğin kalitesi ile de ilgilidir. Google, içeriğinizi sistem için değil okuyucularınızın seveceği şekilde hazırlamanız gerektiğini söylüyor. İçeriğin sadece anahtar kelimelerle ilgili olduğunu düşünüyorsanız, bu fikirden vazgeçin ve içeriğin kalitesine odaklanın. İçerik oluştururken anahtar kelimelerinizi elbette metin ve görsellere yerleştirin fakat aşırı anahtar kelime kullanmayın, aksine siz okuyucu ile empati yaparak kaliteli bir içerik sunmaya gayret etmelisiniz.
2. SEO araçlarını kullanın Sitenizi analiz ederken kullanabileceğiniz çok sayıda SEO aracı bulunuyor. Anahtar kelime planlayıcı, site optimizasyon analizi ve benzeri işlevleri olan SEO Analiz Araçları ve Google SEO Araçlarını kullanarak web sitenizin şuanki durumunu görebilir ve sitenizi arama sonuçlarında öne çıkaracak çalışmalar yapabilirsiniz. seo etkisini arttırmak
3. Meta tanımlama etiketlerini mutlaka kullanın Modern arama motoru algoritmaları sitenizi konumlandırırken artık meta etiketlerinde (meta tags) anahtar kelimeleri dikkate almıyor. Fakat meta tanımlama (description) etiketleri halen etkili ve doğru yazılması gerekiyor. Meta tanımlama etiketleri arama motoru sonuç sayfalarında gösterildiği için tıklanma oranınızı artırmak adına da önem taşıyor.
4. İçerik oluşturmak için bir program hazırlayın Sitenize düzenli olarak içerik girmeniz çok büyük önem taşıyor. Birçok site sahibi içerik yönetimini kolaylaştırmak için blog açmayı tercih ediyor. Blogunuz için gerekli kurulumu yaptıktan sonra yapmanız gereken düzenli olarak içerik eklemek. Örneğin haftada bir kez jenerik konularla ilgili içerik eklemeniz sitenize beklediğiniz yüksek trafiği getirmez, içerik giriş sayınızı artırın ve daha uzmanlık konularına odaklı, spesifik içerikler yayınlamaya gayret edin. Düzenli olarak içerik oluşturmazsanız arama motorları bunu fark eder ve yeni eklediğiniz içeriği uzun bir süre yok sayabilir. Okuyucularınız için haftada en az birkaç kez içerik oluşturarak arama motorlarının sizi daha hızlı üst sıralara taşımasını sağlayabilirsiniz.
5. Responsive tasarım önem taşıyor Responsive tasarım, web sitenizin yerleşimini kullanıcının ekran boyutuna uygun şekilde uyarlamanızı sağlayan bir tekniktir. Web sitelerinin trafik kaynakları tabletler ve akıllı telefonlara kaymaya başladı. Responsive tasarım ile sitenizi bu mobil cihazlara dost hale getirebilir ve aynı zamanda Google'ın sitenize daha fazla trafik göndermesini sağlayabilirsiniz. seo responsive tasarım
6. Google Web Yöneticisi Araçları kullanın Google site yöneticilerine teknik problemlerle ilgili uyarı gönderir. Siteniz çökerse Google Web Yöneticisi Araçları (Google Webmaster Tools) kayıtlı eposta adresiniz üzerinden durumu size bildirir. Sitenizin koduna bir meta etiketi ekleyebilir ya da spesifik bir HTML dosyasını sitenizin ftp alanına yükleyerek sitenin size ait olduğunu doğrulayabilirsiniz. Kayıt yaptırdığınız zaman bu araçlar indekslenen sayfalarınızı, sayfalarınızda karşılaşılan sorunları ve sitenizdeki gizli hacklemeleri size haber verir.
7. Doğru URL'ler oluşturmaya özen gösterin Kullanıcı dostu URL'ler insanların sayfanızı hatırlamasına yardımcı olur. Örneğin, “?p=13” olan bir URL, daha kolay hatırlanması için “/my-friendly-page/” yapılmalıdır. Birçok site yöneticisi, sayfanın başlığını URL oluşturmada kullanıyor. Fakat farklı anahtar kelimeler kullanarak da URL oluşturabilirsiniz.
Bu basit SEO teknikleri, dikkate almanız gereken yüzlerce detaydan sadece birkaçı olmasına rağmen çok etkilidir. Eğer bir site yönetiyorsanız, bu yöntemler ile arama sonuç sayfalarındaki yerinizi iyileştirebilirsiniz fakat hedefleriniz büyük ise mutlaka bir SEO uzmanından destek almanız gerekir.
Benzer Yazılar
Yeter Çetinkaya: Yapay Zeka insanlık için tehdit mi, yoksa büyük bir fırsat mı?
Yeter Çetinkaya: Yapay Zeka insanlık için tehdit mi, yoksa büyük bir fırsat mı?
Devamını Oku >
Dönüşüm Oranınızı Maksimuma Çıkarmak için İzlemeniz Gereken Adımlar
Dönüşüm Oranınızı Maksimuma Çıkarmak için İzlemeniz Gereken Adımlar
Devamını Oku >
Dijital Pazarlamada Hedef Kitle Analizi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Dijital Pazarlamada Hedef Kitle Analizi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Devamını Oku >
Günümüz Dijital Dünyasında Sosyal Medya Pazarlaması Niçin Önemlidir ?
Günümüz Dijital Dünyasında Sosyal Medya Pazarlaması Niçin Önemlidir ?
Devamını Oku >