Semantik Arama İçin SEO Önerileri

Konular, SEO & SEM 02 Mar 2015
Semantik Arama İçin SEO Önerileri

Semantik arama, kullanıcının amacına odaklanıyor ve anahtar kelime odaklı arama sonuçlarına kıyasla içeriğin önemini artırıyor.

Semantik arama, web sitesi içeriklerinin tamamen anahtar kelime odaklı olduğu dönemi kapatıyor ve “İçerik her şeydir” dememizi sağlıyor. Arama yapan kullanıcının karşısına “en iyi sonuç” olarak çıkmak isteyen web sitesi sahiplerinin bu konuyu daha yakından takip etmesi gerekiyor.


Semantik arama nedir?

Semantik arama kişilerin amacını ve terimlerin bağlamsal anlamını algılayarak arama sonuçlarını geliştirmeye çalışır. Aramanın bağlamından lokasyona, amaçtan kelimelerin varyasyonlarına, çok sayıda noktayı göz önünde bulundurur. Semantik arama, dilin anlam biliminden faydalanarak en yakın sonuçları verir.

Anahtar kelimeleri içeren sayfaların bir listesini oluşturmayı değil, aranan bilgiye ulaşmayı amaçlar. Ulaşılmak istenen bilginin en üst düzeyde anlamlandırılmasını sağlayarak, kullanıcıyı en doğru arama sonuçları ile buluşturur.


Semantik arama konusunda web sitenizin başarılı olmasını istiyorsanız aşağıdaki SEO önerileri size yardımcı olabilir.

1. Kullanıcının gözünden bakın

Web sitenizi kullanıcı için optimize etmeye karar verdiyseniz onun gibi düşünebilmeniz gerekir. Semantik dünyasında, anahtar kelimeleri tespit etmek yeterli olmuyor. Daha detaylı çalışmanız gerekiyor. Jenerik bir terim kullanarak arama esnasında, arama motoru henüz siz kelimeleri girerken sık aranan anahtar kelimeler ekleyerek ifadenizi tamamlamanıza yardımcı oluyor. Anahtar kelimelerinizi belirlerken bu önerilere göz atabilirsiniz. Böylece kullanıcının en çok hangi kelimelerle arama yaptığını öğrenebilirsiniz.

Bunun dışında web sitenizi optimize ederken, sitenizin uzmanlık alanınızla ilgili kullanıcının merak ettiği bilgileri içerdiğinden emin olun. Şirketinizin iletişim bilgileri, hizmetleriniz hakkında bilgiler ve sektördeki gelişmeleri aktaran kurumsal bir web sitesinin başarılı olma ihtimali yüksektir. Yalnızca anahtar kelimelere odaklanırsanız hem arama motoru tarafından alt sıralara atılır hem de kullanıcı tarafından tercih edilmezsiniz.


2. Google Knowledge Graph’i takip edin

Google, Knowledge Graph özelliği sayesinde, arama yaptığınız zaman alakalı özet bilgileri daha hızlı ve pratik bir şekilde vermeyi amaçlıyor. Knowledge Graph hizmeti devreye girdikten sonra aranan kelimeler ile ilgili bilgiler, arama sonuç sayfalarının sağ kısmında yer alacak.

Google, aktif bir şekilde bu özelliklerin optimize edilmesini teşvik ediyor ve sitelerin izlemesi gereken yolu açık bir dille anlatıyor. Knowledge Graph özelliğinin nasıl çalıştığını ve en iyi sonucu alabilmek bu teknolojiyi nasıl kullanacağınızı öğrenin. Gözünüzü dört açın ve ihtiyaç duydukça sitenizi güncelleyin.

semantik arama için seo önerileri


3. Google Local’ı kullanın

Google Local, bir online işletme standardı ve oldukça kolay kullanılıyor. Kurduktan sonra Google+ hesabınıza bağlamanız gerekiyor. Faydaları ise saymakla bitmiyor.

Semantik arama kapsamında, markanızın görünürlüğünü geliştirmeniz ve kullanıcının tercih edeceği uzman olmanız büyük önem taşıyor. Google Local, sonuç sayfalarındaki görünürlüğünüzü artırıyor. Arama motorları geliştikçe belli lokasyonda bilinirliğinizi artırmanızı sağlayacak güncellemeler de sunulacak.


4. Sosyal medyayı ihmal etmeyin

Kullanıcıların sorularına direkt olarak yanıt vermekten daha iyi bir şey olamaz. Sosyal sinyaller halihazırda arama motoru algoritmalarında önemli bir yer tutuyor. Sosyal medya’yı aktif kullanın, bilgi aktarımı ve yanıtlar yoluyla etkileşimler yaratmaya önem verin.


5. Geleceğinizi garantileyin

SEO profesyonelleri size sektörün sürekli olarak değiştiğini söyleyecektir. Yine de arama motorları, semantik aramanın bu alanda uzun süre yer tutacağını söylüyor. Bunu görmezden gelmeyin.

Sitenizin sorulara nasıl cevap verdiği ve okumayı sevmeyen kullanıcıya yeterli bilgi verip vermediği konusuna odaklanın. Sitenizde yer vermek istediğiniz konuları, hizmetleri ve nişleri seçin ve içeriğinizi kullanıcı odaklı olarak düzenlemeye başlayın. Kullanıcı belli başlı soruların cevabını aramaktan vazgeçmeyecektir. Öncelikle bu sorulara ihtiyacı karşılar nitelikte cevaplar verin.

semantik arama için seo


6. Biçimlendirmeye önem verin

Yapılandırılmış veri biçimlendirme, daha zengin arama sonuçları sunmayı hedefler. Site sahipleri için hazırlanmış rehberlerde içeriğinizi en etkili şekilde nasıl optimize edebileceğinize dair detaylar bulabilirsiniz.

Şemalar, arama motorlarında sonuçlarınızın nasıl göründüğünü geliştirdiği için bu kurallar büyük önem taşıyor. Ürünleriniz, etkinlikleriniz, profil detaylarınız şemayla biçimlendirilebilir.


7. Mevcut SEO çalışmalarına devam edin

Sitenizi optimize etmekten asla vazgeçmeyin. Sitenizi özellikle semantik aramalara uygun hale getirmeniz mutlaka gereklidir. Yine de bu durum mevcut SEO çalışmalarınızın değerini düşürmez.

SEO’nun bazı altın kuralları geçerliliğini sürdürüyor; siz de kullanmaya devam edin. Site yöneticileri için hazırlanmış rehberlerdeki kuralları uygulayın.

Sitemizdeki SEO makalaleri size oldukça faydalı bilgi sunacaktır.


8. Diğer arama motorlarını unutmayın

Organik yönlendirmelerin %99.99’u Google’dan gelse de Bing ve Yahoo! hala belli bir pazar payına sahip ve semantik inovasyonlar elde etmek için çok çalışıyorlar. Duck Duck Go gibi yeni türeyen motorlar da kullanıcı için farklı bir deneyim sunan teknolojiler ortaya koyuyor.

semantik arama duck duck go

Semantik odaklı optimizasyona bütüncül yaklaşımınız, sitenizi gelişmelere uyarlarken kullanabileceğiniz harika bir silah olacaktır.


9. Eş anlamlı kelimeleri ve ifadeleri kullanın

Eş anlamlı kelimeler site içeriğinize daha fazla anlam katmanın en iyi yollarından biridir. Bazı direkt eş anlamlı kelimeleri kullanabileceğiniz gibi aynı anlama gelecek farklı ifadelere de yer verebilirsiniz.

Eş anlamlı kelimeleri ve ifadeleri kullanırken kullanıcının amacını da göz önünde bulunduruyorsanız, semantik arama için harika bir siteye sahip olabilirsiniz. Sayfanızın içeriği sunduğunuz hizmetlerin temeline iniyor mu? Anahtar kelimeden öte vermek istediğiniz mesajı ifade eden içeriğe sahip misiniz? Bu sorulara cevap arayarak sitenizin optimizasyonunu geliştirebilirsiniz.


10. Kendinize has içerikleri tespit edin

Eğer siteniz, rakiplerinizin anahtar kelimeleri ve optimizasyon teknikleri ile başa baş gidiyorsa, sonuç sayfalarındaki yeriniz şans oyunlarına dönüşecektir. Semantik arama ile kendinizi öne çıkarma şansınız oldukça yüksek. Bu anahtar kelimeleri tamamen bir kenara bırakmanız anlamına gelmiyor.

Hizmetlerinizin ve şirketinizin kendine has özelliklerini göz önünde bulundurun ve bunları sitenizde nasıl kullanabileceğiniz üzerine kafa yorun. Bu özelliklere vurgu yapan içerikler oluşturun.


11. Zaman ayırın ve bir plan doğrultusunda ilerleyin

Semantik arama çok önemli bir fırsatı da beraberinde getiriyor. Aynı şekilde yapılacak işler de artıyor. Arama motorları tamamen kullanıcı gibi düşünmeye başlıyor ve bu nedenle sitenizi geliştirmeniz kaçınılmaz hale geliyor.

Bu süreçte işinizi kolaylaştırmak, iş yükünüzü hafifletmek için bazı detayları ihmal etmemeye özen gösterin. Çünkü binlerce site arasında öne çıkmak için ciddi bir çalışma planına ihtiyacınız olacak.


Bugüne kadar alışık olduğumuz anahtar kelime kullanımının yanı sıra, arama motorlarındaki güncel çalışmalar semantik aramayı beraberinde getiriyor. Kullanıcı odaklı çalışan semantik arama, yalnızca arama yaptığınız kelimeler üzerinden bir liste oluşturmaya değil, bu kelimelerin anlamları üzerinden yola çıkarak en doğru sonuç sayfalarını sunmaya çalışıyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Pazarlama Otomasyonu Nedir Ve Faydaları Nelerdir? Twitter’da Potansiyel Müşteri Nasıl Bulunur? →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.