2014 İlk Yarıyıl Reklam Yatırımları Açıklandı

2014 İlk Yarıyıl Reklam Yatırımları Açıklandı

Reklamcılar Derneği üyesi medya ajanslarının verileriyle hazırlanan 2014 yılının ilk yarıyıl reklam yatırımları açıklandı.

Reklamcılar Derneği Başkanı Alper Üner ev sahipliğinde düzenlenen basın toplantısında; Üner RD’nin 30. yılı münasebetiyle hazırlanan “Logoyu Büyütenler” belgeselini basın mensuplarıyla paylaştı, Kristal Elma Festivali’nin ikincisinin tamamlandığına ve dünyada Cannes’dan sonra gelen ikinci pazarlama iletişim etkinliği olduğuna değindi. Festivalin 8.505 katılımcı, 120 konuşmacı, 83 oturum, 54 stand ve 158 partner ile büyük bir eko sistemi kapsadığını vurgulayan Alper Üner; Kristal Elma yarışmasında 3 bine yakın başvuru aldıklarını ve 290 ödül verdiklerini söyledi. Toplantının devamında RD Medya Asbaşkanı Demet İkiler ise, medya ve reklam yatırımlarının ulaştığı büyüklüğü açıkladı. 2014’ün ilk 6 ayında medya yatırımlarında, bir önceki yıl aynı döneme kıyasla, arama motoru reklamları hariç, %2,69 büyüme gerçekleşti.

En fazla büyüme % 130 ile dijitalde gerçekleşti.

Televizyon, yatırımlardan en fazla payı alan mecra olurken, en fazla büyümenin % 130 ile dijital mecralarda yaşandığı görüldü. Mecra yatırımları toplamı 2.979 milyon TL olarak gerçekleşti. Yatırımların % 52’sini televizyon, % 19.40’ını basın, %18.20’sini dijital, % 6.70’ini açıkhava, % 2.20’sini radyo ve % 1.10’unu ise sinema reklamları oluşturdu.

Sıralama 2014’te de değişmedi. Reklam ve medya yatırımlarından oluşan toplam büyüklük ise 3.972 milyon TL olarak açıklandı. En fazla büyüyen mecra olan dijitaldeki büyüme arama motoru reklamlarını da içeriyor.

reklamcılar derneği 2014 ilk yarıyıl reklam yatırımları

2014 yılı sonunda dünya reklam yatırımlarında % 5.3 büyüme bekleniyor.

2014 yılı sonunda tüm dünyada reklam yatırımlarının %5,3 büyüyerek, 523 milyar USD olması bekleniyor. Yatırımlarda başı çeken ilk 5 ülke; ABD, Japonya, Çin, Almanya ve İngiltere. Çin, Hindistan ve Latin Amerika yükselen pazarlar arasında yer alırken, %11-12 oranında büyüme öngörülüyor. 2016 yılında Çin’in Japonya’yı, İngiltere’nin ise Almanya’yı geçeceği düşünülüyor. Avrupa’da ise reklam yatırımlarında ibre 2010’dan beri ilk kez büyüme gösterdi. Kuzey ve Orta Avrupa ülkelerinde reklam yatırımları %2,7 büyüyecek, Portekiz %1,9 ve İspanya’da %2,1 ile orta ölçekte, İrlanda ve Yunanistan’da sırasıyla %4,6 ve %5,6 büyüme tahmin ediliyor. (Kaynak: ZenithOptimedia, Eylül 2014)

2014 Yılında Planlanan Diğer Faaliyetler

RD yılın son çeyreğinde “Konkur İlkeleri” adlı çalışmanın kamuoyu ve pazarlama iletişim çevreleriyle paylaşılması için faaliyet gösterecek. Konkur sürecinin taraflar için etkin yönetilmesi, standartların geliştirilmesi amacındaki doküman bir rehber niteliğinde olacak.

Dokümana Reklamcılar Derneği websitesi ve bu amaçla hazırlanacak bir mikrositeden ulaşılabilecek.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Google’dan Ebola’ya Karşı Bağış Kampanyası: #FightEbola TBWA\Istanbul’dan Dansözlü Ajans Tanıtımı: #Disruptagram →

Yazar Hakkında

Tuğba Ayvaz
Tuğba Ayvaz
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olduktan sonra AIESEC uluslararası staj platformunda aktif görev aldı. Tuğba, DijitalAjanslar.com içeriklerini koordine ediyor ve ajanslarla iletişimi sağlıyor.