16. Yüzyıl Tablolarındaki Çıplaklık ve 21. Yüzyıl Sosyal Medya Kuralları

16. Yüzyıl Tablolarındaki Çıplaklık ve 21. Yüzyıl Sosyal Medya Kuralları

Belçika turizm federasyonu, insanları Rubens tablolarındaki çıplaklıktan “korumak” için Facebook’un uyguladığı sansür yöntemini kullandı.

Facebook’un çıplaklık içeren sanat eserlerini “pornografik” olduğu gerekçesiyle sansürlemesi yeni bir şey değil. Teknoloji şirketi yalnızca tabloları değil, Kopenhag’ın 30 bin yıllık ünlü “Küçük Denizkızı” heykelini bile sansürledi. 19. yüzyıla ait vücut parçaları içeren bir tablo görseline erişimi kısıtladığı için ise mahkemeye verildi.

Yaşanan olaylar Belçika’nın Felemenkçe konuşulan bölgesindeki turizm federasyonu Toerisme Vlaanderen harekete geçirdi ve Rubens, Bruegel ve Van Eyck gibi Flaman sanatçıların eserlerinin yer aldığı müzelerin tanıtımını Facebook’un absürt yasaklarıyla dalga geçerek yapmak istedi.

Facebook’un sanat eserlerini sansürlemesinin ne kadar saçma olduğunu göstermek için “fbi Sosyal Medya Denetimcileri” ekibi kuran organizasyon, Antwerp’teki Rubens House müzesindeki ziyaretçilere ilk önce sosyal medya hesaplarının olup olmadığını sordu, ardından da “Bu bir kural. Sizi çıplaklığa karşı korumalıyız” gibi sözlerle ve gözlerini kapatarak, onları çıplaklık içeren tabloların önünden uzaklaştırdı.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Her Zaman “Evet” Diyen Billboard Katlanınca Trafiği Ortadan Kaldıran Broşür →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.