Mercedes, Vandalizm Kurbanlarının İsimlerini Otobüslerine Verdi

Mercedes, Vandalizm Kurbanlarının İsimlerini Otobüslerine Verdi

Brezilya’daki kundaklanan yolcu otobüsleri kurbanları için harekete geçen Mercedes, ürettiği otobüslere onların adını vererek onurlandırmak istedi.

Brezilya’da otobüsleri birinden ayırmak için numaralandırma sistemi kullanılıyor. Her yıl, ülkedeki yolcu otobüsleri, çıkan protestolara katılan 10-15 kişilik grupların molotof kokteylli saldırılarına maruz kalıyor. Bu saldırılar sonucu kimileri hayatını kaybederken, kimileri ise ağır yaralanıyor.  Suçlular ise, hiçbir ceza almıyor.

Ayını zamanda, Brezilya otobüsleri tanımlamak ve birbirinden ayırt etmek için numaralandırma sistemi kullanıyor. Bunu değiştirmek ve otobüslere, özellikle de saldırıya uğrayan kişilerin isimlerini vermeye karar veren Mercedes, MoMa Propaganda’yla bir araya gelerek “Honoring Victims of Vandalism” kampanyasını yarattı.

Protesto gösterileriyle ilgisi olmayan ve evlerine ya da işlerine yetişmek için yola çıkan masum insanların isimlerini yaşatacak olan kampanyaya ait filmde, yürüme engelli bir yolcuyu kurtarmak için kendini feda eden ve omzunda üçüncü dereceden yanık oluşan bir şoför ve meydana gelen bir kundaklamada, sürücü eşini kaybeden bir kadının hikayesine yer veriliyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← ALS Hastalarının “Sesi” Olan Uygulama Coca-Cola Renksiz Ürününün Tanıtımı için Buzdan Otomat Yaptı →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.