Z kuşağı Nedir ve Nasıl İçerik Tüketir?

Z kuşağı Nedir ve Nasıl İçerik Tüketir?

1990’ların ortaları ve 2000’li yıllarda doğan Z kuşağı, dünya nüfusunun yüzde kaçını oluşturuyor ve nasıl içerik tüketiyor sorunlarının yanıtı yazımızda.

Tam olarak 1996 ile 2011 yılları arasında doğan Z kuşağı ya da jenerasyonu, dünya nüfusunun %25’ini oluşturuyor ve yakın gelecekte, satın alma gücü diğer kuşaklardan bu kuşağa geçecek. Çoklu platform medya şirketi Awesomeness, Y kuşağının genç kardeşleri Z kuşağının davranışlarını, araştırma şirketi Trendera‘yla birlikte analiz etti.

Awesomeness’a göre, bu yaş aralığındakilere markalı içerik üretenlerin bu kuşak hakkında bilmesi gereken öncelikli kelimeler arasında; stresli, global, tedbirli, akışkan kişilikli, kuralları yıkan, niş ve teknolojinin içine doğmuş yer alıyor.

Bütün bu kavramlar mantıklı geliyor çünkü Z kuşağından başka dijitalle doğan ve büyüyen bir nesil daha yok. 1996-2011 doğumlu kişiler, yüksek hızlı internet bağlantısı, akıllı telefon, sosyal medya ve haber alma çağının içinde doğdu ve büyüyor.

Araştırmaya göre, gençlerin %53’ü sosyal medyanın, %42’si teknolojinin ve %28’i ise siber zorbalığın, nesillerine etkileyen başlıca kavramlar olduğunu düşünüyor.

Dijital dünyaya doğuştan adapte olan Z jenerasyonunun %62’si kendisini bireysel olarak değil dijitalde daha rahat ifade ettikleri söylüyor.

Z kuşağının kullandığı ilk 5 sosyal platform şöyle sıralanıyor: YouTube (%79), Facebook (%78), Instagram (%69), Snapchat (68) ve Twitter (%49).

Gençlerin %71’i video içerik tüketiyor. Üçte biri, bu içerikleri mobil cihazlardan görüntülüyor.

Awesomeness marka iş birlikleri başkan yardımcısı Harley Block, “Platform özelinde mobil optimizasyonlu ve eğlenceli içerikler yaratmak, Z kuşağı için vazgeçilemez. Günde 68 video izliyorlar. Bu da izleyicinin, daha öncekinden hızlı içerik seçtiğini gösteriyor” diyor. Z jenerasyonundan bireylerin %52’si, videoların tamamını eğer kendilerini güldürebiliyorsa izlemeye devam ediyor.

Awesomeness, ulaşılması zor olan bu kuşağa erişebilmek için ilgi çekici içerikler yaratmanın yanı sıra, elde ettiği içgörüleri, aynı kitleye hitap etmeyi hedefleyen pazarlamacılarla da paylaşıyor. Z kuşağının 3’te 1’i herkesin eşit olduğu görüşünü savunuyor.

%80’i siyahların hayatına önem verilmesi gerektiğini, %74’ü trans bireylerin haklarını ve %63’ü de feminizmi savunuyor. Büyük bir çoğunluğu, bu hareketlerin toplum tarafından kabul edilmesi gerektiğini düşünüyor.

Bu kadar geniş bir kimlik bilincine ve kabullenmeye sahip olsalar bile, her 5 Z kuşağı gencin 1’i Instagram’da kendilerini daha rahat ifade edebildikleri alternatif ve özel bir hesaplarının olduğunu itiraf ediyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Instagram Takipçi Sayısını Artırmanın 7 Yolu 2018’e Girerken Telefonunuzdan Kaldırmanız Gereken 17 Uygulama →

Yazar Hakkında

Gülşen Erkılıç
Gülşen Erkılıç
Gülşen, İstanbul Kültür Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Araştırmaya ve yazmaya meraklı olan ve şimdiye kadar çeşitli web sitelerinde içerik editörlüğü yapan Gülşen, DijitalAjanslar.com'da içerik editörü ve yazarı olarak editörlük kariyerine devam ediyor.