En İyi Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

En İyi Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

Ücretsiz stok fotoğraf siteleri birbirinden kaliteli ve orijinal fotoğrafları ilgilisine servis ederek her gün binlerce insanın hayatını kolaylaştırıyor.

Stok fotoğraflar, küçük ya da büyük fark etmeksizin birçok projenin vazgeçilmez unsurları arasında yer alıyor. Bu kadar sık kullanılan bir malzeme olan stok fotoğraflar, projelerde önemli bir bütçe oluşturabiliyor.

Diğer taraftan, markanızın yarattığı algıda büyük rol oynayan yüksek kalitede fotoğraflara ulaşmak çok da zor değil. Faydalanabileceğiniz çok sayıda ücretsiz stok fotoğraf sitesi bulunuyor. Bu sitelerdeki içeriklerin bazılarında stok fotoğrafa dair bir kaynak göstermeniz gerekirken birçok sitede bu da talep edilmiyor. 

Birçok farklı web sitesi arasından derlediğimiz en iyi ücretsiz stok fotoğraf sitelerinin listesini aşağıda görebilirsiniz.


Kaliteli ve Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

Ücretsiz ve kaliteli fotoğraf siteleri denince ilk tercih edebileceğiniz sitelerden oluşan bir liste hazırladık. Bazı siteler özel bir alana odaklanmışken bazıları da oldukça genel bir şekilde size tüm alanlarda ücretsiz fotoğraflar sunuyor.

1. Negative Space

negative-space-stok-fotoğraf-sitesi

Negative Space, ilgilisi için her hafta 20 yeni ücretsiz stok fotoğraf servis ediyor. Farklı sektörlere hizmet edebilecek fotoğraflar paylaşan Negative Space'in fotoğraf koleksiyonu sürekli büyümekte. Bu fotoğrafların her biri telif hakkı sınırlaması olmaksızın paylaşılıyor. Yani hem ücretsiz, hem de istediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz!


2. Death to the Stock Photo

ücretsiz stok fotoğraf siteleri Death to the Stock Photo

Death to the Stock Photo'un kurucuları ve aynı zamanda fotoğrafçı olan Allie and David, iş dünyasından bloggerlara ve yaratıcı ekiplere kadar uzanan geniş bir kitlenin yüksek kalitede ücretsiz stok fotoğraf ihtiyacını fark etmiş.

Bu ihtiyacı karşılamak için de bu siteyi kurmuşlar. Bu hayırsever fotoğrafçılar, e-posta adresinizle siteye abone olduktan sonra her ay bir dizi fotoğrafa zahmetsizce ulaşmanızı sağlıyor.

Özellikle internette sürekli aynı stok fotoğrafları görmekten sıkılanlar ve ücretsiz de olsa farklı fotoğraflar kullanmak isteyenler için birebir.


3. Picjumbo

picjumbo

Picjumbo, web tasarımda veya blog içeriklerinizde kullanabileceğiniz yüksek kalitede imajlar sunuyor. Her gün yeni kaliteli fotoğraflar yüklenen sitede farklı alanlara uygun koleksiyonlar var.

Ayrıca aylık 7,50$ ödeyerek daha fazla stok fotoğrafa ulaşabiliyorsunuz. Üye olanlara premium paket dahilindeki fotoğraflar otomatik olarak her ay gönderiliyor.


4. Unsplash

lock

Ücretsiz stok fotoğraf siteleri arasında 2020li yıllarda geldiğimizde gitgide daha popüler olan ve öne çıkan bir site de Unsplash. İçinde her alanda binlerce kaliteli fotoğraf bulabildiğiniz bu sitede fotoğraf sahipleri arasında bir yarışma da düzenleniyor. Bu alan da aklınıza gelmeyen ama farklı alanlarda çok başarılı fotoğrafları farketmenize yardımcı oluyor.


5. Kaboompics

kaboompics

Polonyalı bir web tasarımcı olan Karolina, yaratıcı yanını kaliteli fotoğraf kaynağı oluşturmak için kullanmış. Modadan yiyecek sektörüne kadar farklı konularda fotoğrafları var.

Kullanıcılar onun fotoğraflarını ticari olsun olmasın istedikleri gibi kullanabiliyor. Resmi bir referans formatı istemese de sadece daha bilinir olmak adına onun sitesine giden bir link vermenizi istiyor.


6. Pexels

ücretsiz stok fotoğraf siteleri Fancy Crave

Pexels de servis ettiği ücretsiz stok fotoğraflardan telif hakkı talep etmiyor. Birçok fotoğraf sanatçısının ücretsiz bir şekilde fotoğraflarını barındırdığı bu platformdan siz de aradığınız fotoğrafları çok zorlanmadan bulabilirsiniz.7. StockSnap.io

stocksnapio

StockSnap.io her hafta yüksek kalitede yüzlerce ücretsiz stok fotoğraf paylaşıyor olmasıyla kalbimizi çalıyor. Evet, yüzlerce! Üstelik fotoğraflar öyle ilgi çekici ki her bir fotoğrafa bakmaktan insan kendini alamıyor. Buradaki fotoğrafları da telif hakkı sınırlaması olmaksızın kullanabilirsiniz.


8. Startup Stock Photos

Startup Stock Photos

İsminde startup geçse de birçok alanda uzun zamandır iş yapan kişiler için de faydalı olacak birçok fotoğraf bulunuyor. Burada listelediğimiz diğer birçok siteye göre çok daha basit bir yapısı var ve kimi zaman aradığınızı bulmak konusunda bu durum işinizi kolaylaştırmasa da daha özgün ücretsiz fotoğraflar bulmak konusunda işinize yarayabilir.


9. SplitShire

SplitShire

SplitShire hiçbir sınırlama olmaksızın çok sayıda ücretsiz stok fotoğrafı kullanıma açıyor. İtalyan fotoğrafçı Daniel Nanescu'nun hayat verdiği imajların tamamı web sitesinde yer alıyor.

Portrelerden çalışma hayatına birçok fotoğraf projelerinizde  ya da blog yazılarınızda kullanılmayı bekliyor.


10. Life of Pix

Life of Pix ücretsiz fotoğraf ve video

Montreal'de bulunan Leeroy Advertising Agency ve ajansla bağlantılı olan yetenekli fotoğrafçıların kolektif emeğiyle Life of Pix birbirinden güzel fotoğraflara ev sahipliği yapıyor.

Tüm fotoğraflar halka arz edilmiş bir şekilde kurumsal ya da kişisel kullanıma açık. Ayrıca, bizden duymuş olmayın, Life of Vids tarafında ücretsiz kaliteli videolar da paylaşılıyor.1


11. Gratisography

ücretsiz stok fotoğraf siteleri Gratisography

Her hafta eklenen yeni fotoğraflarıyla Gratisography bir başka yüksek çözünürlüklü ücretsiz stok fotoğraf paylaşan site. Burada da fotoğrafları gönlünüzden geçtiği yerde kullanabiliyorsunuz.

Bu sitenin de kendini ayrıştırdığı nokta daha farklı fotoğrafların bulunması diyebiliriz. Birçok fotoğraf sitesinde bulunan fotoğrafların stok fotoğraf olduğunu ilk görüşte bile anlayabilirsiniz. Gratisography size gerçekten "farklı" seçenekler sunuyor. Kullanışlılık noktası tabii fotoğraflara ne amaçla ihtiyacınız olduğuna göre değişir.


12. Jay Mantri

Jay Mantri

Jay Mantri, her perşembe 7 yeni fotoğrafı istediğiniz gibi kullanmak üzere servis ediyor. Şu ana kadar eklediği fotoğraflarla koca bir galeri oluştulmuş bile! Site özellikle ücretsiz doğa ve şehir fotoğraflarıyla öne çıkıyor.


13. ISO Republic

isorepublic

ISO Republic, tasarımcılar, developerlar, bloggerlar, pazarlamacılar ve sosyal medya ekipleri için yüksek kalitede imaj servis etmeyi kendine misyon olarak belirlemiş. İsterseniz üye olarak fotoğrafların direkt e-posta adresine gelmesini de sağlayabiliyorsunuz.


14. New Old Stock

newold

Siyah/beyaz fotoğraflar, her dönem çekiciliğini korumaya devam ediyor. Kamuya açık arşivlerden elde edilen bu vintage koleksiyon herkesin kullanımına açık fakat ticari kullanımlar için özel durumlar ihtimali nedeniyle açıklamalara bir göz atmakta fayda var.


Stok Fotoğraflar Neden Önemli?

En iyi ücretsiz stok fotoğraf sitelerini listeledikten sonra kısaca bu sitelerden faydalanmanın neden önemli olduğu konusuna da değinelim.

Ücretsiz ya da ücretli ne tip olursa olsun stok fotoğraflardan faydalanmak sizi telif sorunlarından kurtarır. 2020li yıllara geldiğimiz bu günlerde internet hukuku her geçen gün daha sıkı hale geliyor. İnternetten bulup izin almadan kullandığınız bir fotoğraf başınıza ciddi iş açabilir.

Bu noktada eğer bütçeniz elveriyorsa ücretli stok sitelerinden fotoğraf satın almak en ideal çözüm olsa da yukarıda bahsettiğimiz siteler de ücretsiz ve kaliteli fotoğraf ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Fotoğrafsız olmaz mı diyenleriniz hala varsa da artık internette fotoğraflar bile insanların dikkatlerini çekmek ve onları etkilemek için yetersiz hale gelmeye başladı. Fotoğraf bir kenara birçok alanda video bile olmazsa olmaz hale gelmişken web sitenizi ya da sosyal medya adresinizi özgün fotoğraflarla desteklemek olmazsa olmaz.


Özellikle sosyal medya ve blog alanında çalışanlar iyi bilir ki ilgi çekici ve kaliteli fotoğraflara ulaşmak hem zahmetli hem de çok masraflıdır. En iyi ücretsiz stok fotoğraf siteleri bu noktada imdadımıza yetişiyor ve birbirinden harika fotoğrafları kullanımımıza açıyor.

İlgili Haberler

Kozmetik Sektöründe İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?
Kozmetik Sektöründe İçerik Pazarlaması Nasıl Yapılır?
Devamını Oku >
Sağlık Sektöründe İçerik Pazarlamasının Püf Noktaları Nelerdir?
Sağlık Sektöründe İçerik Pazarlamasının Püf Noktaları Nelerdir?
Devamını Oku >
Etkili Bir Basın Bülteni Nasıl Hazırlanır?
Etkili Bir Basın Bülteni Nasıl Hazırlanır?
Devamını Oku >
Çevirimvar.com İle Tercüme İçin Bir Sebep Daha
Çevirimvar.com İle Tercüme İçin Bir Sebep Daha
Devamını Oku >
Resmi Gazete ve Yönetmeliklerin Tercümesi Nasıl Yapılıyor?
Resmi Gazete ve Yönetmeliklerin Tercümesi Nasıl Yapılıyor?
Devamını Oku >
Oyunlaştırma Nedir, Pazarlama Dünyasında Faydaları Nelerdir?
Oyunlaştırma Nedir, Pazarlama Dünyasında Faydaları Nelerdir?
Devamını Oku >
Üç Adımda LinkedIn Sponsorlu Video İçerik Hazırlama Rehberi
Üç Adımda LinkedIn Sponsorlu Video İçerik Hazırlama Rehberi
Devamını Oku >
Üretkenliği Artıracak 8 İçerik Pazarlama Aracı
Üretkenliği Artıracak 8 İçerik Pazarlama Aracı
Devamını Oku >