En İyi Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

En İyi Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

Ücretsiz stok fotoğraf siteleri birbirinden kaliteli ve orijinal fotoğrafları ilgilisine servis ederek her gün binlerce insanın hayatını kolaylaştırıyor.

Stok fotoğraflar, küçük ya da büyük fark etmeksizin birçok projenin vazgeçilmez unsurları arasında yer alıyor. Bu kadar sık kullanılan bir malzeme olan stok fotoğraflar, projelerde önemli bir bütçe oluşturabiliyor.

Diğer taraftan, markanızın yarattığı algıda büyük rol oynayan yüksek kalitede fotoğraflara ulaşmak çok da zor değil. Faydalanabileceğiniz çok sayıda ücretsiz stok fotoğraf sitesi bulunuyor.

Birçok farklı web sitesi arasından derlediğimiz en iyi ücretsiz stok fotoğraf sitelerinin listesini aşağıda görebilirsiniz.


1. Negative Space

negative space

Negative Space, ilgilisi için her hafta 20 yeni ücretsiz stok fotoğraf servis ediyor. Farklı sektörlere hizmet edebilecek fotoğraflar paylaşan Negative Space’in fotoğraf koleksiyonu sürekli büyümekte. Bu fotoğrafların her biri telif hakkı sınırlaması olmaksızın paylaşılıyor. Yani hem ücretsiz, hem de istediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz!


2. Death to the Stock Photo

ücretsiz stok fotoğraf siteleri Death to the Stock Photo

Death to the Stock Photo’un kurucuları ve aynı zamanda fotoğrafçı olan Allie and David, iş dünyasından bloggerlara ve yaratıcı ekiplere kadar uzanan geniş bir kitlenin yüksek kalitede ücretsiz stok fotoğraf ihtiyacını fark etmiş. Bu ihtiyacı karşılamak için de bu siteyi kurmuşlar. Bu hayırsever fotoğrafçılar, e-posta adresinizle siteye abone olduktan sonra her ay bir dizi fotoğrafa zahmetsizce ulaşmanızı sağlıyor.


3. Picjumbo

picjumbo

Picjumbo, web tasarımda veya blog içeriklerinizde kullanabileceğiniz yüksek kalitede imajlar sunuyor. Her gün yeni fotoğraf yüklenen sitede farklı alanlara uygun koleksiyonlar var. Ayrıca aylık 7,50$ ödeyerek daha fazla stok fotoğrafa ulaşabiliyorsunuz. Üye olanlara premium paket dahilindeki fotoğraflar otomatik olarak her ay gönderiliyor.


4. Lock & Stock

lock

Ücretsiz stok fotoğraf sitelerinin sektördeki önemini keşfeden AJ Montpetit, bu işe girişmeye karar vererek Lock & Stock’u kurmaya karar vermiş. Montpetit bunu yaparken kendi fotoğraflarını online kullanıcıyla paylaşmayı amaçlamış. İster web sitesini ziyaret ederek çok sayıda kullanışlı imaja göz atın, isterseniz haftalık e-posta için üye olun.


5. Kaboompics

kaboompics

Polonyalı bir web tasarımcı olan Karolina, yaratıcı yanını kaliteli fotoğraf kaynağı oluşturmak için kullanmış. Modadan yiyecek sektörüne kadar farklı konularda fotoğrafları var. Kullanıcılar onun fotoğraflarını ticari olsun olmasın istedikleri gibi kullanabiliyor. Resmi bir referans formatı istemese de sadece daha bilinir olmak adına onun sitesine giden bir link vermenizi istiyor.


6. Fancy Crave

ücretsiz stok fotoğraf siteleri Fancy Crave

Fancy Crave servis ettiği ücretsiz stok fotoğraflardan telif hakkı talep etmiyor. Sadece fotoğrafları kendinize aitmiş gibi kullanmamanızı ve kendilerine refereans verebileceğiniz durumlarda vermenizi istiyorlar. Her gün iki yeni fotoğraf yüklenerek site sürekli güncel tutuluyor.


7. Unsplash

unsplash

Unsplash, her on günde bir “ne yaparsan yap” diyerek 10 yeni fotoğraf paylaşıyor. Benzersiz fotoğraflarla öne çıkan sitede çıkan fotoğrafları kopyalamak, düzenlemek, dağıtmak ve referans vermeden kullanmak serbest.


8. StockSnap.io

stocksnapio

StockSnap.io her hafta yüksek kalitede yüzlerce ücretsiz stok fotoğraf paylaşıyor olmasıyla kalbimizi çalıyor. Evet, yüzlerce! Üstelik fotoğraflar öyle ilgi çekici ki her bir fotoğrafa bakmaktan insan kendini alamıyor. Buradaki fotoğrafları da telif hakkı sınırlaması olmaksızın kullanabilirsiniz.


9. Startup Stock Photos

Startup Stock Photos

İsminde startup geçse de birçok alanda uzun zamandır iş yapan kişiler için de faydalı olacak birçok fotoğraf bulunuyor. Startup Stock Photos alın, kullanın, bir şeyler yapın diye oldukça kullanışlı fotoğrafları ücretsiz olarak paylaşıyor.


10. SplitShire

SplitShire

SplitShire hiçbir sınırlama olmaksızın çok sayıda ücretsiz stok fotoğrafı kullanıma açıyor. İtalyan fotoğrafçı Daniel Nanescu’nun hayat verdiği imajların tamamı web sitesinde yer alıyor. Portrelerden çalışma hayatına birçok fotoğraf projelerinizde  ya da blog yazılarınızda kullanılmayı bekliyor.


11. Life of Pix

Life of Pix

Montreal’de bulunan Leeroy Advertising Agency ve ajansla bağlantılı olan yetenekli fotoğrafçıların kolektif emeğiyle Life of Pix birbirinden güzel fotoğraflara ev sahipliği yapıyor. Tüm fotoğraflar halka arz edilmiş bir şekilde kurumsal ya da kişisel kullanıma açık. Ayrıca, bizden duymuş olmayın, Life of Vids tarafında ücretsiz kullanıma açık videolar da paylaşılıyor.


12. Pexels

pexels

Pexels ishaftada en az 35 fotoğraf yüklüyor. Bu fotoğraflar geniş bir kaynaktan tek tek seçilerek belirleniyor. Referans kullanımı istemeyen sitedeki tüm fotoğrafları kurumsal ve kişisel tüm ihtiyaçlarınız için kullanabiliyorsunuz.


13. Gratisography

ücretsiz stok fotoğraf siteleri Gratisography

Her hafta eklenen yeni fotoğraflarıyla Gratisography bir başka yüksek çözünürlüklü ücretsiz stok fotoğraf paylaşan site. Burada da fotoğrafları gönlünüzden geçtiği yerde kullanabiliyorsunuz.


14. Jay Mantri

Jay Mantri

Jay Mantri, her perşembe 7 yeni fotoğrafı istediğiniz gibi kullanmak üzere servis ediyor. Şu ana kadar eklediği fotoğraflarla koca bir galeri oluştulmuş bile!


15. ISO Republic

isorepublic

ISO Republic, tasarımcılar, developerlar, bloggerlar, pazarlamacılar ve sosyal medya ekipleri için yüksek kalitede imaj servis etmeyi kendine misyon olarak belirlemiş. İsterseniz üye olarak fotoğrafların direkt e-posta adresine gelmesini de sağlayabiliyorsunuz.


16. New Old Stock

newold

Siyah/beyaz fotoğraflar, her dönem çekiciliğini korumaya devam ediyor. Bu vintage koleksiyon herkesin kullanımına açık fakat ticari kullanımlar için özel durumlar ihtimali nedeniyle açıklamalara bir göz atmakta fayda var.


Özellikle sosyal medya ve blog alanında çalışanlar iyi bilir ki ilgi çekici ve kaliteli fotoğraflara ulaşmak hem zahmetli hem de çok masraflıdır. En iyi ücretsiz stok fotoğraf siteleri bu noktada imdadımıza yetişiyor ve birbirinden harika fotoğrafları kullanımımıza açıyor.

Mutluluk paylaştıkça artar :)
← Dijital Pazarlamada SEO’nun Önemi Etkili Doğal Reklam Trendleri →

Yazar Hakkında

Gizem Taş
Gizem Taş
Boğaziçi Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünden mezun oldu. Gizem, kariyerine metin yazarı olarak devam ediyor ve aynı zamanda Dijitalajanslar.com'da yazar olarak yer alıyor.