Türkiye’nin 2015 Yılı Instagram Haritası

Türkiye’nin 2015 Yılı Instagram Haritası
HTC Türkiye,  Ogilvy PR ve Tick Tock Boom işbirliğiyle Türkiye’de 2015 yılı boyunca en çok paylaşılan ve beğenilen Instagram içeriklerini yayınladı. HTC Türkiye, fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram'da 2015 yılı boyunca Türkiye'nin paylaştığı ve beğendiği içerikleri inceleyen bir rapor yayınladı. 1 Ocak - 31 Aralık 2015 tarihleri arasında Instagram'da paylaşılan 250 binin üzerinde içeriğin incelendiği “Instagram Türkiye 2015” başlıklı araştırmada paylaşımlar, aile ve arkadaşlar, gezi-tatil, yeme-içme, spor, etkinlik, selamlaşma, eşyalar, alıntılar-özlü sözler ve evcil hayvan kategorilerine göre sınıflandırıldı. Araştırmaya göre Türkiye'de Instagram kullanıcılarının %60'ı erkekler, %40'ını ise kadınlar oluşturuyor. Özellikle yılın ikinci yarısında önemli bir artış gösterse de paylaşımların yalnızca %5'ini videolar, %95'ini ise fotoğraflar oluşturuyor. Videonun popülerliğinin ise hızla artmaya devam etmesi bekleniyor. "Instagram Türkiye 2015" araştırmasının sonuçlarına göre Türkiye'de aile ve arkadaşları konu alan paylaşımlar açık ara zirveye oynuyor. "Aile ve Arkadaşlar" konulu içerikler, tüm paylaşımlar içinde %32 oranıyla ilk sırada yer alırken, onu ikinci sırada %19 ile "Gezi-Tatil" temalı içerikler, üçüncü sırada ise %14 ile "Yeme-İçme" temalı içerikler takip ediyor. Dördüncü sırada yer alan ve hesap sahiplerinin takipçilerine günaydın, iyi günler, iyi geceler vb. diyerek seslendiği "Selamlaşma" kategorisi ise %12 oranı ile dikkat çekiyor. "Alıntılar" kategorisi altındaki paylaşımlar ise %7 oranıyla beşinci sırada yer alıyor. "Etkinlik" ve "Spor" kategorilerinin her ikisi de %6 oranıyla altıncı sırayı paylaşıyor. "Evcil Hayvanlar" başlığı da paylaşılan içeriklerde ilk 8 kategori arasında yer alıyor.
Anneler Instagram'ın zirvesinde! Araştırma dahilinde incelenen kategoriler içindeki popüler içeriklere bakıldığında en çok paylaşımın yapıldığı aile ve arkadaşlar alanında ilk sırayı anne, ikinci sırayı kardeş, üçüncü sırayı ise baba alıyor. Bir diğer popüler kategori olan gezi ve tatil içeriklerinde ise ilk üç sırayı deniz, tatil ve sahil oluşturuyor. Diğer popüler konular arasında ise yeme-içme kategorisinde kahve, selamlaşma kategorisinde ise "günaydın", "iyi geceler" mesajları öne çıkıyor.
Çay ülkesinde kahve birinci! Yeme-içme kategorisi altında en çok paylaşılan içeriğin %27 gibi yüksek bir oranda "kahve" olması dikkat çekiyor. Kahveyi ise "iftar" konulu paylaşımlar takip ediyor. Yıl içinde sadece Ramazan ayı yalnızca 1 ay sürmesine rağmen "iftar" konusunun yeme-içme kategorisinde yıl genelinde ikinci sırada yer alması dikkat çekiyor. Geleneksel içeceğimiz "çay" ise %12 oranıyla üçüncü sırada yer alıyor.

Aile doğuda ve kadınlarda ağır basıyor. Türkiye'de kadınlar ve erkeklerin yaptığı paylaşımları da ayrı ayrı inceleyen araştırma, özel günler ve aile konulu paylaşımların kadınlardan, spor ve tatil konulu paylaşımların ise daha çok erkelerden geldiği belirtiliyor. Bölgelere bakıldığında, Türkiye'nin batısında gezi-tatil ve yeme-içme konularının daha çok paylaşıldığı, doğuya gittikçe ise aile ve arkadaş konulu paylaşımların ağır bastığı görülüyor.
En çok kitap ve şiir alıntılarını beğeniyoruz. "Instagram Türkiye 2015" başlıklı araştırmanın, paylaşım başına en çok beğeni alan içerikleri değerlendirdiği bölümde ise %22 oranıyla “alıntılar" ilk sırada yer alıyor. Bunu selamlaşma ve spor içerikli paylaşımlar takip ediyor. En çok beğeni toplayan paylaşımlar arasında yeme-içme dördüncü sırayı alırken, en çok paylaşılan kategori olan aile ve arkadaşlar ise %9 ile en az beğeni toplayan içerikleri oluşturarak araştırmanın dikkat çekici bulgularından birini oluşturdu.
Videoların şampiyonu kedi! Evcil hayvanların konu edildiği paylaşımlara bakıldığında ise tahmin edileceği üzere kedi konulu paylaşımlarının çok baskın olduğu görülüyor. Bu kategoride kediler %59 ile ilk sırayı alırken, onu birbirine yakın oranlarda köpek ve kuş takip ediyor. Instagram'da paylaşılan videolar içinde yapılan değerlendirmede ise Evcil Hayvanlar %23 oranı ile videolarla en çok paylaşılan konu olarak ön plana çıkıyor. Videolarda evcil hayvanları %18 oranı ile Spor ikinci sırada, %12 oranı ile Etkinlik ise üçüncü sırada takip ediyor. Paylaşılan evcil hayvan videolarında da yine en çok kediler yer alıyor.

HTC Türkiye'nin, Ogilvy PR ve TickTock Boom işbirliğiyle gerçekleştirdiği "Instagram Türkiye 2015" başlıklı araştırmada, 1 Ocak – 31 Aralık 2015 tarihleri arasında Instagram'da Türkiye'den paylaşılan 250 binin üzerinde içerik incelendi.

İlgili Haberler

Instagram Hakkında Bilinmesi Gereken 35 Gerçek
Instagram Hakkında Bilinmesi Gereken 35 Gerçek
Devamını Oku >
Instagram’ın “Kaydet” Özelliğini Türkiye’de İlk Kullanan Marka: Honda
Instagram’ın “Kaydet” Özelliğini Türkiye’de İlk Kullanan Marka: Honda
Devamını Oku >
Sodexo’nun Yeni Yıl Yarışması, Instagram’ı Renklendirdi
Sodexo’nun Yeni Yıl Yarışması, Instagram’ı Renklendirdi
Devamını Oku >
Profilo Tombala Keyfini Instagram’a Taşıyor: #InstaTombala
Profilo Tombala Keyfini Instagram’a Taşıyor: #InstaTombala
Devamını Oku >
Ddip’ten Kadına Yönelik Şiddete Karşı Anlamlı Mesaj
Ddip’ten Kadına Yönelik Şiddete Karşı Anlamlı Mesaj
Devamını Oku >
Fibabanka’dan “Instagram Kredi Kampanyası”
Fibabanka’dan “Instagram Kredi Kampanyası”
Devamını Oku >
Instagram’da Çoklu Oturum Açma Dönemi Başladı!
Instagram’da Çoklu Oturum Açma Dönemi Başladı!
Devamını Oku >
Instagram Fenomenleri Karaköy’ü Instaxladı!
Instagram Fenomenleri Karaköy’ü Instaxladı!
Devamını Oku >